Radio Białystok | Wiadomości | Spektakle, koncerty, i pikniki - kulturalne propozycje na weekend
W ten weekend w województwie podlaskim miłośników kultury czeka wiele atrakcji. Będą spektakle teatralne, różnego rodzaju koncerty a także Rodzinny Piknik pod hasłem ZDROWA MAMA przy Polskim Radiu Białystok.
Sobota (24.05)
Koncert performatywny Aleksandry Słyż & Alex Freiheit GHSTING o 17:00
W sobotę na DSW koncert performatywny Aleksandry Słyż & Alex Freiheit GHSTING, 24 maja 2025, o 17:00 w Galerii Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13.
GHSTING to wspólny projekt Aleksandry Słyż i Alex Freiheit.
Alex Freiheit od dziesięciu lat w duecie SIKSA eksploruje feministyczny, personalny storytelling, estetykę postmodernistycznej baśni i queerowych legend. W nowej kolaboracji z Aleksandrą Słyż sięga jako poetka i wokalistka głęboko do herstorii, kłamstwa, koloryzowania, wyciągnięcia z tekstu smrodu, plam, wydzielin, rozdrapanych narządów. Próbuje rozgryźć swój ghosting i nawiedza gości hotelowych w binderze, z dziurą w oku i żrącym środkiem chemicznym w ręce. Dzieląc się herstoriami o czynnościach i sekretach, którym ludzie oddają się w hotelach gdy nikt na nich nie patrzy, tworzy surową, intensywną narrację do muzyki równie mocno nie dającej wytchnienia.
Koncert Współgłosów o 19:00
Współgłosy zabrzmią o 19:00 w Sali Forum. To jedno z najbardziej fascynujących i znaczących zjawisk artystycznych na polskiej i europejskiej scenie kulturalnej ostatnich lat.
Łączy trzech uznanych muzyków jazzowych: Marcela Balińskiego, Rafała Różalskiego i Bartosza Szablowskiego, aktorów – Magdalenę Koleśnik i Bartosza Bielenię – oraz chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Tworzy muzyczną przestrzeń, w której granice się zacierają, a różnorodność staje się siłą.
Pomysłodawcą i liderem projektu jest Marcel Baliński – pianista, kompozytor i animator kultury. Zespół stworzył w 2021 roku dla swojej siostry Adeli i zaprosił do niego uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej "Frajda” w Łodzi. Dziś Współgłosy z sukcesami koncertują na najważniejszych scenach w Polsce.
Przekraczającą granice gatunków muzykę zespołu charakteryzuje nieskrępowana ekspresja i precyzyjna struktura. Jest w niej "ładna ballada”, "wodewilowy muzyczny żart” i "szalona improwizacja” (Jacek Szubrycht "Gazeta Wyborcza”). Koncerty Współgłosów to zaskakujące, wyzwalające i inspirujące wydarzenia, podczas których muzyka łączy ludzi i redefiniuje granice sztuki, a każdy dźwięk staje częścią większej opowieści o miłości, równości, integracji i twórczej odwadze. Zespół nie tylko muzykuje i koncertuje; jego członkinie i członkowie aktywnie angażują się też w działania edukacyjne, prowadzą warsztaty i promują ideę równości w sztuce.
Koncert Dni Sztuki Współczesnej FOKN BOIS o 20:30
Późnym wieczorem jeszcze jeden koncert Dni Sztuki Współczesnej FOKN BOIS (Ghana) o 20:30 w Klubie Fama.
FOKN Bois, czyli M3NSA i Wanlov the Kubolor stworzyli charakterystyczny styl, który łączy humor, śmiałość i ostre jak brzytwa teksty. Oni nie tylko tworzą muzykę – oni składają oświadczenie! Śmiała i sprytna gra słów, połączona z eklektyczną mieszanką hip-life, afrobeats, afro folk i alternatywnego popu, wyróżnia ich na tle innych. W Polsce wystąpią po raz pierwszy.
Piknik Święto Wiosny - Navruz o 12:00
Można poznać kulturę, historię i kulinaria Tatarów Polskich. W południe w Bohonikach rozpoczął się piknik Święto Wiosny - Navruz. Zaplanowano pokazy szermierki historycznej i łucznictwa konnego. Na scenie zaplanowano występy Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego "Buńczuk”, gości z Litwy - Zespołu Efsane oraz zespołu Tureckie Klimaty.
Organizatorzy przygotowali warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej, a także pokazy parzenia kawy na gorącym piasku. Najmłodsi mogą wziąć udział w konkursach. Swoje stoiska mają służby mundurowe.
Święto Wiosny NAVRUZ rozpoczęło się o 12:00 w Bohonikach niedaleko Sokółki.
Noc Chopina o 18:00
Przed nami Noc Chopina – edycja VI - 24 maja 2025 r. od 18:00 do 24:00
Koncert Chóru Cantantes Angelicus o 19:00
W Ciechanowcu koncert Chóru Cantantes Angelicus, w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w zabytkowym kościółku pw. Wszystkich Świętych na terenie skansenu o 19.00. Wstęp wolny.
Pokaz przedpremierowy teledysku rapera Maxima i śpiewaczki Oliczki o 18:30
"Z dobrego rodu” to tytuł premierowego singla nowego projektu na polskiej scenie muzycznej. Raper Maxim i śpiewaczka tradycyjna Oliczka łączą w nim miejską energię hip hopu z emocjonalnością podlaskiego białego śpiewu. Utwór – zapowiadający wspólny projekt muzyczny duetu podlaskich artystów – będzie dostępny na streamach już od 30 maja. Klip do numeru zostanie przedpremierowo pokazany 24 maja w skansenie w Koźlikach. Punktem wyjścia dla artystów była tradycyjna przyśpiewka weselna "Wypyj, swaneczko, wypyj”, pochodząca z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki, śpiewana w gwarze podlaskiej. Maxim stworzył do niej dwie autorskie zwrotki, które korespondują ze słowami oryginalnej pieśni, która z pozoru mówi o zabawie i weselnej biesiadzie, ale w jej tle pobrzmiewa tęsknota za miłością. Jak przyznaje raper, to właśnie ponadczasowość ludowych tekstów była dla niego największą inspiracją do stworzenia projektu z Oliczką. Projekt Maxima i Oliczki to nie kolejny muzyczny eksperyment – to silny głos, który pokazuje, że lokalność nie oznacza prowincjonalności. Duet nie stara się na siłę uwspółcześniać muzyki tradycyjnej, wręcz przeciwnie: chce pokazuje jej moc i aktualność. Artyści już planują kolejne utwory, a w dalszej perspektywie – pełne wydawnictwo. Pokaz przedpremierowy teledysku odbędzie się w sobotę, 24 maja, w skansenie w Koźlikach (miejscu realizacji klipu) w ramach imprezy Zustricz na Mykołu. Start pokazu zaplanowany jest na 18:30. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny.
Sobota i niedziela
44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2025"
Chóry z Polski, Słowacji, Mołdawii, Ukrainy, Litwy i Kazachstanu wystąpią w sobotę w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej w Białymstoku. Trwa tam 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2025"
W tegorocznym konkursie uczestniczy 14 zespołów z 8 krajów, a białoruską chóralistykę reprezentują dwa chóry działające na uchodźstwie - w Warszawie i Wilnie. Początek przesłuchań konkursowych o 15:00.
Podczas dwudniowych przesłuchań konkursowych chóry wykonają około stu utworów muzyki cerkiewnej od najstarszych monodii po kompozycje współczesnych autorów.
Festiwal zakończy się w niedzielę 25 maja ogłoszeniem werdyktu jury i koncertem galowym z udziałem laureatów. Retransmisja koncertu galowego po 22:00 w niedzielę (25.05) w PRB.
Targi Skarby Ziemi
Targi Skarby Ziemi w sobotę do 18:00 i niedzielę od 10:00 do 17:00. Na imprezę obowiązują bilety wstępu.
Niedziela (24.05)
Rodzinny Piknik pod hasłem ZDROWA MAMA przy Polskim Radiu Białystok o 12:00
Będą porady zdrowotne, bezpłatne badania, pokazy ratownictwa, czy atrakcje dla najmłodszych.
W przeddzień Dnia Matki w najbliższą niedzielę (25 maja) na placu przy Polskim Radiu Białystok przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku będzie Rodzinny Piknik pod hasłem ZDROWA MAMA.
Podczas pikniku będzie można m.in. przeprowadzić analizę składu ciała i określić jego wiek metaboliczny, poznać zasady pierwszej pomocy.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się jak dbać o jamę ustną, skórę i włosy oraz jak zdrowo się odżywiać. Eksperci Białostockiego Centrum Onkologii będą uczyć samobadania piersi, opowiedzą też o zapobieganiu nowotworom.
Będzie też można skorzystać z konsultacji w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży, porozmawiać ze specjalistami o szczepieniach czy programach profilaktycznych realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Będzie można też na miejscu i "od ręki” wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Dla dzieci zaplanowano m.in. dmuchańce, animacje i kreatywne warsztaty.
Rodzinny Piknik przy Świerkowej 1 rozpocznie się w samo południe i potrwa do godziny 16.00. Dziennikarze Polskiego Radia Białystok będą go relacjonować z plenerowego studia.
Organizatorem wydarzenia jest Polskie Radio Białystok i Fundacja Zdrowe Miasto.
Finał DSW i spektakl Fobia o 17:00
Niedziela to finał DSW i spektakl FOBIA oraz spotkanie z twórcami i twórczyniami (25 maja 2025) o 17:00 w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20C. Spektakl rekomendowany dla osób w wieku 18+.
Markus Öhrn i Karol Radziszewski przedstawiają brutalną lekcję historii mało znanej. Fobia to spotkanie dwóch odmiennych praktyk artystycznych. Przerysowany, ostry, wręcz kreskówkowy język wizualny Markusa Öhrna i researchersko-dokumentalna praktyka Karola Radziszewskiego, skupiającego się na nieheteronormatywnej, nieopowiedzianej historii Polski. Spektakl w typowy dla Markusa Öhrna sposób zbudowany jest z trzech epizodów.
Fobia to ironiczna krytyka społeczeństwa. Twórcy przyglądają się zagadnieniu przemocy i stygmatyzującym stereotypom dotyczącym osób LGBTQ+.
Święto Ulicy Jana Kilińskiego
W niedzielę Święto Ulicy Jana Kilińskiego. Czeka nas zabawa, moda i muzyka w klimacie lat 20. i 30. XX wieku!
W programie m.in. występy artystyczne, konkurs modowy z nagrodami, pokazy mody z lat 20.-30., zabytkowe pojazdy, wystawa fotografii Augustisa, warsztaty fokstrota, projekcja filmu, zwiedzanie muzeów! Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Wystąpią m.in Chór "Squillo”, Pracownia Baletowo-Taneczna, Młodzieżowy Zespół Muzyczny, Pracownia Muzyczna z Domu Kultury "Śródmieście” w Białymstoku, Wiktoria Podgrudna "Gdy kamienice milkną - gra muzyka", zespół GrandeVous - koncert Echo kina.
Inne atrakcje:
- Foto-budka retro
- Samochody i motocykle z epoki – Muzeum Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO
- Młode Talenty Plastyczne: "Naszymi oczami” – wystawa Pracowni Plastycznej DKŚ (II piętro)
- Gdybym był bogaty, reż. Adam Zieleniecki – premiera spektaklu kabaretu Lumbago, godz. 18:00, II piętro, sala wystawowa – wstęp z wejściówką.
Justyna Steczkowska i Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone w Operze i Filharmonii Podlaskiej o 17:30
Justyna Steczkowska i Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone wystąpią w niedzielę (25.05) na jednej scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Koncert "Otulenie” to niezwykłe wydarzenie muzyczne.
Justyna Steczkowska, artystka wszechstronna, obdarzona przepięknym głosem, którą Polacy pokochali za niebanalny repertuar i charyzmę, wystąpi przed białostocką publicznością 25 maja 2025 r. o godz. 17:30. Koncert rozpocznie się występem Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, najbardziej rozśpiewanej i roztańczonej wizytówki Podlasia. Po występie Kurpi na scenie pojawi się gwiazda wieczoru - Justyna Steczkowska, która z pewnością, jak zawsze, oczaruje publiczność. Jeden z utworów artystka wykona wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.
Druga odsłona tegorocznego Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner o 16:00
Druga odsłona tegorocznego Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner odbędzie się w niedzielę w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Podczas koncertu zatytułowanego "Wychodząc z cienia” wystąpią altowiolistka Aleksandra Demowska-Madejska i pianista Wojciech Pyrć. Muzyczną podróż poprzedzi spotkanie z Miriam Synger – pisarką, aktywistką i ortodoksyjną Żydówką. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Niedzielne popołudnie w Muzeum w Tykocinie rozpocznie się o 16:00. Miriam Synger, która na swoim koncie ma dwie książki – dla dorosłych autobiograficzną "Jestem Żydówką” i dla dzieci "Dziennik Rut” – opowie uczestnikom spotkania o roli kobiety i mamy w kulturze żydowskiej.
Podczas koncertu zatytułowanego "Wychodząc z cienia”, który rozpocznie się o 18:00, altowiolistka Aleksandra Demowska-Madejska i pianista Wojciech Pyrć zaprezentują materiał z płyty "Escape from the Shadows”. Album, który tego dnia będzie miał swoją premierę, zawiera utwory żydowskich kompozytorów tworzących w XX wieku. Uczestnicy festiwalu usłyszą utwory Ety Tyrmand, Ignacego Friedmana, Karola Rathausa i Aleksandra Weprika.
Wyjątkowym momentem koncertu będzie premierowe wykonanie "Suity na skrzypce, altówkę i fortepian” skomponowanej przez Macieja Zimkę, w której do artystów dołączy Maria Sławek, pomysłodawczyni i kuratorka festiwalu. Kompozycja jest inspirowana historią życia Ety Tyrmand i stanowi refleksję nad losem jednostek wyrwanych z własnego, znanego i przyjaznego świata.
Celem festiwalu jest prezentacja szeroko pojętej muzyki żydowskiej – pisanej przez żydowskich kompozytorów i kompozytorki, poświęconej tematyce żydowskiej lub inspirowanej tradycyjnymi melodiami, instrumentami, religią i historią Żydów. Organizatorzy festiwalu koncentrują się na artystycznym dorobku diaspory żydowskiej obecnej na terenach Polski przez blisko 1000 lat.
Patronką festiwalu jest Rebeka (Rywka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet, a także kilku pieśni do dziś śpiewanych z okazji święta Simchat Tora.
Znajdziemy tam rozmaite minerały, skamieniałości i muszle z całego świata, a także ręcznie robioną biżuterię. W ten weekend w Białymstoku odbywają się Targi Skarby Ziemi. To już 29. edycja imprezy w hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej. Swoje stoiska przygotowali pasjonaci, którzy chętnie dzielą się wiedzą o wszelkich minerałach, a także artyści - twórcy autorskiej biżuterii i wyrobów ozdobnych.