Radio Białystok | Wiadomości | Historycy i społecznicy upamiętniają zwycięską walkę Armii Krajowej na Topile
To przede wszystkim wyraz pamięci o bezimiennych bohaterach walczących o wolną Polskę. Od wielu lat, każdego roku historycy i społecznicy przy symbolicznym pomniku-mogile na Topile upamiętniają zwycięska walkę pierwszego szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z grupą operacyjną NKWD.
W tym roku mija 80 lat od zwycięskiej walki pierwszego szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z grupą operacyjną NKWD.
Do walki doszło 28 maja 1945 roku. W trakcie zasadzki komunistów zginęło dwóch nieznanych żołnierzy Armii Krajowej o pseudonimach "Julek" i "Jastrząb" z brygady dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko".
Ich mogiła wraz z pamiątkowym krzyżem i tablicą informacyjną ustawiona nieopodal wsi Topiło przetrwała do dziś, gdzie od wielu lat w rocznice odbywają się skromne uroczystości.
Obława Augustowska to dowód na to, że druga wojna światowa dla Polaków wcale nie skończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy. 80 lat temu w lasach na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie pozostały tysiące żołnierzy, którzy musieli stawić czoło nowemu sowieckiemu okupantowi. O "prawdziwym końcu" drugiej wojny światowej mówiono w piątek (9.05) podczas debaty naukowej w augustowskiej siedzibie Instytutu Pileckiego.
Gdyby wybuchła wojna, co trzeci Polak uciekłby z miejsca swojego zamieszkania. Tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS. W badaniu z 2023 roku o wyjeździe za granicę w razie wybuchu wojny myślało niespełna 12 procent.
Podkreślali, że w ten sposób chcą podziękować bezimiennym bohaterom za to, że żyją w wolnej Polsce. Przedstawiciele służb mundurowych, historycy, społecznicy i mieszkańcy Hajnówki wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę Bitwy na Topile w Puszczy Białowieskiej.