Radio Białystok | Wiadomości | W Potoce koło Michałowa uczczono pamięć ofiar w 80. rocznicę spalenia wsi
Była wspólna modlitwa i wspomnienia bliskich. Mieszkańcy wsi Potoka w gminie Michałowo spotkali się na nabożeństwie w intencji ofiar wydarzeń sprzed 80 lat.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
22 maja 1945 r. wieś została spalona przez oddział zbrojny polskiego podziemia dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt". W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły cztery osoby, w tym troje dzieci.
"Modlimy się za tych wszystkich, którzy wtedy zginęli, ale także wspominamy tych, którzy kiedyś mieszkali w tej wsi, ale już przeszli do wieczności" - mówi ks. Aleksander Aleksiejuk z Parafii Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Topolanach.
Mój ojciec mieszkał po przeciwnej stronie wsi. Miał wtedy szesnaście lat. Mówił, że wygonili wszystkich na łąki. Dowódca odczytał rozkaz, powiedział: "Paście się, białoruskie bydło!". Dał znak i Potoka poszła jak jedno ognisko.
Mój dziadek zginął w pożarze. Tak się nie powinno postępować. Musimy pamiętać. Oby się tak nigdy więcej nie wydarzało. Żeby ludzie mogli żyć spokojnie - to jest najważniejsze.
Pamiętać o tych ludziach i o tym, co się stało. Nie można tej nienawiści hołdować, ale nie wolno zapomnieć
- mówili uczestnicy modlitwy.
Szwadron dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza był w Potoce również kilka dni wcześniej. 16 maja 1945 roku zabito czterech mężczyzn.
Oddział należał do V wileńskiej brygady Armii Krajowej Obywatelskiej, którą dowodził Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
Koncert pt. "Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli" rozpoczął obchody 72. rocznicy śmierci majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Hajnówce.
To była ponad dwugodzinna walka na argumenty. W poniedziałek (24.05) ostatecznie białostoccy radni nie zmienili nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską.
Byli i obecni mieszkańcy wsi Potoka w gminie Michałowo spotkali się w piątek (22.05) na nabożeństwie w intencji ofiar wydarzeń sprzed 75 lat. W 1945 r. oddział zbrojnego polskiego podziemia dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt" spalił wieś.