Radio Białystok | Wiadomości | Święto 42. Pułku Piechoty - dwudniowo i na sportowo

Święto 42. Pułku Piechoty - dwudniowo i na sportowo

autor: Marcin Mazewski

22.05.2025, 08:23, akt. 11:53

To będą wyjątkowe, bo dwudniowe obchody Święta 42. Pułku Piechoty z akcentem sportowym. Historia miasta oraz sportu w Białymstoku, a przede wszystkim Jagiellonii w 20-leciu międzywojennym nierozerwalnie wiąże się z tą formacją.

Odsłonięcie pomnika żołnierzy 42. Pułku Piechoty, fot. Joanna Szubzda
Odsłonięcie pomnika żołnierzy 42. Pułku Piechoty, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Rozmowa z Robertem Peciakiem, wiceprezesem Koła Rodzin i Przyjaciół Żołnierzy 42. Pułku Piechoty w Białymstoku | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W 1920 roku żołnierze batalionu zapasowego założyli Wojskowy Klub Sportowy, który stał się protoplastą Jagiellonii Białystok.


Idealnie się składa, że akurat w sobotę (24.05) żółto-czerwoni będą walczyć na stadionie przy Słonecznej o brązowy medal mistrzostw Polski. My także tam będziemy, wyjdziemy razem z piłkarzami, razem ze sztandarem po to, by przypomnieć wszystkim o początkach Jagiellonii - mówi Robert Peciak, wiceprezes Koła Rodzin i Przyjaciół Żołnierzy 42. Pułku Piechoty w Białymstoku.


Początek meczu Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin w sobotę o 17:30.


Główne uroczystości Święta 42. Pułku Piechoty, wraz z piknikiem dla całych rodzin, zaplanowano na niedzielę (25.05). Rozpoczną się one o 10:00 przy pomniku upamiętniającym żołnierzy 42. Pułku Piechoty w parku Konstytucji 3 Maja (parku Zwierzynieckim), skąd uczestnicy udadzą się na teren dawnych koszar przy ul. Traugutta.


Ok. 11:15 złożą tam kwiaty przy dawnej bramie koszar, a w południe odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy 42. Pułku Piechoty w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa - dawnym kościele garnizonowym przy ul. Traugutta. Następnie rozpocznie się festyn rodzinny, nawiązujący do tradycji wojskowych. Organizatorzy przygotowali ekspozycję sprzętu wojskowego, występy grup rekonstrukcji historycznej, punkty gastronomiczne oraz wiele innych atrakcji.


Święto tradycyjnie od wielu lat odbywa się w maju, w nawiązaniu do rocznicy przekroczenia w 1919 roku ówczesnej granicy polsko-niemieckiej przez pierwszy transport pułku.


42. Pułk Piechoty na trwałe wpisał się w dzieje stolicy Podlasia. Kilkanaście tysięcy poborowych z Białegostoku i okolic zostało tu przeszkolonych, stąd obiegowa nazwa ,,Białostockie Dzieci”. Trudno dziś wyobrazić sobie przedwojenny Białystok bez wojskowej orkiestry, chóru, zespołu teatralnego i klubu sportowego - Jagiellonia. Najstarszy i najsłynniejszy białostocki klub swoje istnienie zawdzięcza żołnierzom 42 Pułku Piechoty, którzy w maju 1920 r. założyli Wojskowy Klub Sportowy.
W 1932 r. przekształcił się on w Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia, co było wspólnym dziełem dowódcy 42. PP Kazimierza Bogaczewicza i wojewody białostockiego Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Chociaż w latach 1932-1935 Jagiellonia była klubem miejskim, o jego sile nadal stanowili wojskowi. W 1935 r. doszło do kolejnej - ostatniej już przed wybuchem wojny - reorganizacji w Jagiellonii, która z Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia przekształciła się w Wojskowy Klub Sportowy Jagiellonia. Tym samym ponownie kontrolę nad „żółto-czerwonymi” przejął 42. Pułk Piechoty, a jego dowódcy: Stanisław Engel, a następnie Wacław Malinowski sprawowali funkcje prezesów WKS Jagiellonia do 1939 r. 

Przez wiele lat centrum życia sportowego Białegostoku było koszarowe boisko przy ul. Traugutta, na którym w 1921 r. gościł Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Miał on możliwość obejrzeć w akcji futbolistów WKS 42. PP, którzy ograli Koronę Warszawa 5:2.


| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Patroni w 2025 r.: W Podlaskiem - etnograf Adam Chętnik, w Białymstoku - poeta Franciszek Karpiński i mecenas sportu płk Mikołaj Kawelin

1.01.2025, 08:03

Adam Chętnik - etnograf, badacz Kurpiowszczyzny i założyciel Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie, a także Franciszek Karpiński - poeta i twórca "Pieśni nabożnych" pisanych na dworze Branickich oraz płk Mikołaj Kawelin - międzywojenny mecenas sportu i współzałożyciel klubu sportowego "Jagiellonia" - patronami 2025 roku w Podlaskiem i Białymstoku.


Jagiellonia Białystok rozegrała swój pierwszy mecz dokładnie 104 lata temu

30.05.2024, 09:38

Dokładnie 104 lata temu Jagiellonia rozegrała swój pierwszy mecz. 30 maja 1920 roku protoplasta Jagiellonii - Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty pokonał 5:1 drużynę Kresowców z Białegostoku. Jak podkreśla historyk Jarosław Dunda, właśnie ten dzień przyjmuje się jako datę powstania Jagiellonii Białystok.


W Białymstoku uczczono pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią Jagiellonii [zdjęcia]

26.05.2024, 16:13

Ta uroczystość w tym roku, ze względu na mistrzostwo Jagiellonii Białystok, ma wyjątkowy wydźwięk. Przedstawiciele władz, potomkowie żołnierzy i kibice żółto-czerwonych uczcili pamięć 42. Pułku Piechoty, który nierozerwalnie związany jest z historią klubu. W 1920 roku jego żołnierze założyli bowiem Wojskowy Klub Sportowy, który stał się protoplastą Jagi.





ZNAJDŹ NAS








Korek na drodze S61, 22.05.2025, fot. Michał Jakubowski/Kolizyjne Podlasie
WYPADEK
22.05.2025, 11:59, akt. 12:06

Wypadek na S61. Droga zablokowana












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok