Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie członków Rodzin Wyklętych w Hodyszewie. Mimo różnic, ich losy są podobne
Przyjechali z różnych części Polski, m.in. z województwa warmińsko-mazurskiego, z Lubelszczyzny i z Wrocławia. W Hodyszewie po raz kolejny spotkali się członkowie Rodzin Wyklętych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To potomkowie Żołnierzy Niezłomnych, którzy z bronią w ręku najdłużej walczyli o niepodległość Polski, przez co na prześladowania narażali także swoich bliskich.
Mimo różnic pochodzenia i miejsc zamieszkania losy członków Rodzin Wyklętych są podobne - w okresie komunizmu utrudniano im kształcenie, sprawiano trudności ze znalezieniem pracy, zmuszano do licznych przeprowadzek. Byli oni też nękani przez komunistyczne władze oraz służby.
O wszystkim tym potomkowie Żołnierzy Wyklętych opowiadali podczas spotkań w Ośrodku Ojczyzna przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie.
Miejsce ich spotkania jest nieprzypadkowe, ponieważ to tam powstał - jedyny na razie w Polsce - pomnik poświęcony właśnie Rodzinom Wyklętym.
Jego pomysłodawczynią i organizatorką tych spotkań jest Danuta Wyszyńska - była już dyrektor szkoły w Nowych Piekutach, która odnalazła w całej Polsce około 50 członków tych rodzin.
1 marca po raz 15. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Przez komunistyczne władze zostali skazani na wieczne zapomnienie, ale wolna Polska o nich sobie przypomniała. W Suwałkach oddano cześć Żołnierzom Wyklętym.