Radio Białystok | Wiadomości | Stroje i muzyka z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, czyli Święto Ulicy Kilińskiego w Białymstoku

Stroje i muzyka z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, czyli Święto Ulicy Kilińskiego w Białymstoku

25.05.2025, 08:30, akt. 18:34

Stroje i muzyka z lat 20. i 30. XX w. dominowały w niedzielę (25.05) podczas dorocznego święta ulicy Jana Kilińskiego w Białymstoku. To ulica ważna na mapie kulturalnej miasta kiedyś i obecnie.

Święto Ulicy Kilińskiego, 25.05.2025, fot. Ryszard Minko
Święto Ulicy Kilińskiego, 25.05.2025, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Święto Ulicy Kilińskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Historyczny klimat ulicy przypomniały w niedzielę m.in. panie w sukniach o krojach z lat 20. i 30. z piórami, elementami futra, koronek oraz w stylowych kapeluszach.

Specjalny pokaz mody z epoki przygotował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica w Białymstoku.


Jedna z najpiękniejszych uliczek

Ulica Jana Kilińskiego jest - jak podkreślano podczas otwarcia święta tej ulicy - jedną z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych uliczek w mieście. Jest w centrum miasta. Mieszkańcy lubią siedzieć w usytuowanych tu kawiarenkach i restauracjach.

Znajduje się tu Pałacyk Gościnny z czasów założyciela Białegostoku hetmana Jana Klemensa Branickiego, jest Muzeum Wojska, Podlaski Instytut Kultury, Dom Kultury Śródmieście, niezależna galeria sztuki Marszand. Formalnie adres przy Kilińskiego ma także Pałac Branickich, największy zabytek w mieście, w którym mieści się Uniwersytet Medyczny i jego Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Bardzo blisko jest także jedna z siedzib Galerii im. Sleńdzińskich - obecnie ma adres Legionowa 2, ale kiedyś - jak podkreśla dyrektor tej galerii Jolanta Szczygieł-Rogowska - ten obiekt również był na Kilińskiego, bo kiedyś ulica ta była dłuższa.

Na święto ulicy Kilińskiego wszystkie te placówki otworzyły swoje drzwi dla odwiedzających i przygotowały różne zajęcia, konkursy.


Dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich: Ulica Kilińskiego była zawsze związana z kulturą miasta

Do historii nawiązywały także zabytkowe samochody i muzyka, w tym dawne piosenki śpiewane kiedyś przez największe gwiazdy z tamtych czasów.

Np. w Podlaskim Instytucie Kultury można było dostać "Retro śpiewnik. Najpiękniejsze piosenki dwudziestolecia międzywojennego" wydany przez PIK w 2024 r. a tam treści słynnych piosenek, do których muzykę skomponował Henryk Wars np. "Już taki jestem zimny drań", "Już nie zapomnisz mnie", "Jak za dawnych lat", "Miłość ci wszystko wybaczy". W śpiewniku opisano też historię tych utworów.

Piosenki z epoki rozbrzmiewały też ze sceny m.in. w wykonaniu podopiecznych Domu Kultury Śródmieście.


Ulica Kilińskiego była zawsze związana z kulturą miasta, zachowała swój klimat z przełomu XIX i początków XX w., ale głównie lat 20. i 30. XX wieku. Co prawda nie zachowała się cała ulica, bo biegła aż do dzisiejszej Legionowej 2, czyli tam , gdzie znajduje się Galeria im. Sleńdzińskich, niemniej mieściło się tu wiele ważnych instytucji o charakterze rozrywkowo-kulturalnym - powiedziała rozmowie z dziennikarzami dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska.


Wymieniła nieistniejący już Hotel Ritz (zniszczony podczas II wojny światowej) czy Teatr Palace ( działał do 1938 r.)., restauracje, kino.

- Była to ulica pełna życia gdzie białostoczanie bardzo często tędy spacerowali. I to można dzisiaj zobaczyć na (historycznych) zdjęciach znakomitego fotografa Bolesława Augustisa - dodała Jolanta Szczygieł-Rogowska.

| red: tk, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Święto ulicy Kilińskiego w Białymstoku - tematem przewodnim były lata 20. i 30. XX wieku [zdjęcia]

26.05.2024, 08:52

Dorośli kojarzą tę część miasta z ważną datą w swoim życiu, młodsi odwiedzają Dom Kultury "Śródmieście", Podlaski Instytut Kultury czy Muzeum Wojska. Białostocka ulica Jana Kilińskiego ma w niedzielę (26.05) swoje święto.


Czy ulica Kilińskiego powinna stać się deptakiem?

21.05.2024, 15:26

Spacerujący turyści, kawiarniane ogródki oraz dziesiątki zaparkowanych i przejeżdżających samochodów - tak teraz wygląda uchodząca za najpiękniejszą - ulica Kilińskiego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok