Radio Białystok | Wiadomości | Jeżdżą za szybko i łamią przepisy - problemy z elektrycznymi hulajnogami

Jeżdżą za szybko i łamią przepisy - problemy z elektrycznymi hulajnogami

autor: Paweł Wądołowski

20.05.2025, 16:04, akt. 16:19

Jeżdżą za szybko, między pieszymi i przejeżdżają przez przejścia - to najczęstsze zarzuty pieszych i kierowców do osób, które jeżdżą hulajnogami elektrycznymi. Jest ich coraz więcej i - niestety - nie wszystkie są zgodne z obowiązującymi przepisami. Przez to mogą jeździć dużo szybciej, niż powinny.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Niebezpieczne hulajnogi - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak mówią kierowcy w Łomży, często prowadzi to do bardzo niebezpiecznych sytuacji.


Ostatnio jechałam i jeden chłopak, po prostu przebiegł, przez ulicę, a drugi za nim, nie patrząc nawet, z telefonem w ręku, przejechał przez ulicę na hulajnodze. Musiałam gwałtownie hamować.

Najgorzej jest głównych ulicach. W ogóle nie uważają, tylko przez przejścia przejeżdżają. Z kapturem na głowie, nie oglądają się bardzo szybko jadą. Nie wiem, 30 na godzinę? I do tego bez kasków - mówią kierowcy.


Nawet młodzi ludzie, którzy jeżdżą hulajnogami elektrycznymi, przyznają, że część ich rówieśników robi to zbyt szybko. 


Ja staram się jeździć zgodnie z przepisami. Oczywiście może nie jeżdżę w kasku, bo nie jest to zbyt wygodne, ale jednak faktycznie ten kask się zawsze przyda. Też staram się tak ostrożnie jeździć zgodnie z przepisami.

Moja hulajnoga nie może zbyt szybko jechać. Ona jest taka dość wolna, ale czasami też widzę, że ludzie jeżdżą 50 albo 40 na godzinę, no to to jest już dwa razy tyle, ile ja mogę jechać.


Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok Sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Mirosław Oliferuk, problem polega na tym, że na drogach są też hulajnogi, które nie mają homologacji. 


Hulajnoga to taki pojazd, który wyposażony jest w silnik elektryczny, którego moc nie może przekraczać 250 watów oraz taka hulajnoga nie może jeździć z prędkością większą niż 20 km na godzinę.  O tym mówi ustawa Prawo Ruchu Drogowym - mówi Mirosław Oliferuk.


Mirosław Oliferuk podkreśla, że jeżeli chodzi o to, co wolno robić na hulajnodze, bo to jest też dosyć jasno określone: hulajnogą może jeździć tylko jedna osoba. Nie mogą jeździć dwie osoby, nie wolno przewozić bagaży. Nie wolno przewozić zwierząt hulajnogą, nie wolno holować innych.


Ważną rzeczą jest fakt, że mamy na rynku hulajnogi homologowane i hulajnogi niehomologowane. Niestety nie ma ani służb, ani tak naprawdę jasnych przepisów, które potrafiłyby te hulajnogi w jakiś sposób oddzielić. Dlaczego o tym mówię? Hulajnoga homologowana spełnia te warunki, o których mówiłem wcześniej, a niehomologowana, to tutaj silnik może mieć dużo większą moc i potrafi jeździć 50, a nawet 70 km na godzinę. Ona jest w sprzedaży dlatego, że można taką hulajnogą jeździć w swoim ogródku, natomiast już na drogach publicznych - nie. Jeżeli nie ma rozróżnienia, to wtedy nie dziwmy się, że chodnikiem pędzi hulajnoga z prędkością 50 km na godzinę - dodaje Mirosław Oliferuk.


Widać to także w statystykach policyjnych. Coraz częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem osób, które jadą hulajnogą elektryczną.


W tym roku na drogach publicznych odnotowaliśmy już sześć zdarzeń z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych, w tym jeden wypadek. Natomiast musimy pamiętać, że do takich zdarzeń dochodzi również poza drogą publiczną, na przykład: w parkach czy na skwerach. To tam gromadzi się młodzież oraz dzieci w wieku szkolnym. Apelujemy do rodziców, aby rozmawiać z dziećmi i uczulać je na zagrożenia oraz pokazywać prawidłowe zachowania - mówi aspirant sztabowy Karolina Wojciekian z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. 


O edukacji przypomina też Mirosław Oliferuk.


Hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się w trzech przestrzeniach: na ścieżkach rowerowych. Możemy się poruszać po drogach publicznych, gdzie prędkość dopuszczalna dla innych pojazdów nie jest większa niż 30 km na godzinę. I trzecia sytuacja: jeżeli nie ma ścieżki rowerowej i nie ma też drogi, na której te ograniczenie istnieje, to wtedy możemy poruszać się chodnikiem. Ale prędkość hulajnogi musi być zbliżona do prędkości pieszego - dodaje Mirosław Oliferuk.


I o tym zapomniała grupa 14-latków z Łomży. W poniedziałek (19.05) zatrzymali ich policjanci po tym, kiedy jechali zbyt szybko po chodnikach i stwarzali niebezpieczeństwo dla pieszych. Policjanci wezwali na miejsce rodziców chłopców, ale też poinformowali, że sprawą zajmie się teraz zespół do spraw nieletnich.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży jest bezpieczniej. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę o ruchu drogowym [zdjęcia]

14.04.2025, 12:08

Zasady ruchu drogowego, umiejętność jazdy na rowerze i udzielania pierwszej pomocy. To wszystko sprawdzali organizatorzy powiatowego konkursu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Jak bezpiecznie wrócić do szkoły? Przede wszystkim w kasku

30.08.2024, 18:00

O bezpiecznym powrocie uczniów do szkół po wakacjach rozmawiali uczestnicy konferencji w Zambrowie.


Podlascy policjanci wspólnie z dziećmi z SP9 w Białymstoku przeprowadzili akcję na rzecz bezpiecznego poruszania się rowerem

28.05.2024, 18:37

Ta akcja miała m.in. zachęcić do jazdy w kasku i bezpiecznego poruszania się na rowerze. Podlascy policjanci wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 9, młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku i pracownikami białostockiego WORD-u przeprowadzili happening w centrum miasta.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok