Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny w Polsce świętuje 100 lat istnienia - rozpoczęły się obchody jubileuszu

Muzułmański Związek Religijny w Polsce świętuje 100 lat istnienia - rozpoczęły się obchody jubileuszu

20.05.2025, 14:24, akt. 14:38

Zobowiązujemy się do budowania Rzeczypospolitej opartej na szacunku, wolności wyznania i solidarności międzyludzkiej - powiedział przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz. We wtorek (20.05) w Warszawie rozpoczęły się obchody stulecia związku.

Uroczystość z okazji 100-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, fot. Marek Borawski/KPRP
Uroczystość z okazji 100-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, fot. Marek Borawski/KPRP

Wierność tradycji i wkład Tatarów w historię Polski

Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.


Dzisiejsza inauguracja obwodów stulecia muzułmańskiego związku religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej to nie tylko zapis w kalendarzu, to świadectwo ciągłości, wierności i odpowiedzialności wobec Boga, tradycji i naszej ojczyzny - powiedział przewodniczący związku mufti Tomasz Miśkiewicz podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


Jak zaznaczył mufti, wspólnota muzułmańska w Polsce, w szczególności Tatarzy polscy - od zawsze była obecna tam, gdzie ważyły się losy kraju. 


Modląc się w języku arabskim, mówili po polsku, z dumą nosili mundur Wojska Polskiego, pielęgnowali kulturę, dbali o porozumienie między religiami i narodami. Dzięki nim możemy z podniesionym czołem powiedzieć: jesteśmy częścią tej ziemi, jesteśmy częścią tej historii, jesteśmy częścią tej wspólnej przyszłości. Dziękujemy Ci Polsko, ojczyzno nasza, że zawsze byłaś dla nas domem i opieką. (...) Zobowiązujemy się, że wraz z innymi wspólnotami religijnymi będziemy budować Rzeczpospolitą opartą na wzajemnym szacunku, wolności wyznania, godności i solidarności międzyludzkiej - powiedział Tomasz Miśkiewicz.


Prezydent o roli Tatarów i historii związku

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Tatarzy mieszkają na ziemiach polskich od 600 lat, wnosząc swój wkład w budowanie suwerenności i niepodległości kraju.


Mogli wyznawać spokojnie swoją religię, wchodzić w związki małżeńskie, nie tylko w ramach swojej społeczności - powiedział Andrzej Duda.


Prezydent zaznaczył, że powołany w 1925 r. Muzułmański Związek Religijny Rzeczypospolitej Polskiej, odrodzonej, od samego początku był przez władze kraju "uszanowany".


Stworzony w 1936 r. statut związku został zatwierdzony przez Radę Ministrów. Następnie polski parlament przyjął specjalną ustawę o relacjach pomiędzy Rzeczpospolitą Polską jako państwem a muzułmańskim związkiem religijnym - przypomniał Andrzej Duda.


Prezydent RP przekazał w darze członkom związku tasbih - muzułmański sznur modlitewny.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony mufti Tomasz Miśkiewicz i Selim Chazbijewicz. Złotym Krzyżem Zasługi Rozalia Bogdanowicz i Maciej Szczęsnowicz, a Srebrnym Krzyżem Zasługi Krzysztof Mucharski, Barbara Pawlic-Miśkiewicz i Lilla Świerblewska. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Izabela Czechowska i Maciej Jakubowski.


Plany obchodów i działania na przyszłość

W ramach obchodów w czerwcu w Bohonikach odbędą się modlitwy o pokój i sprawiedliwość z udziałem gości z kraju i z zagranicy. Z kolei w grudniu zostanie otwarta okolicznościowa wystawa, którą ma przygotować Muzeum Historyczne w Białymstoku dysponujące bogatą kolekcją tatarianów - zabytków związanych z dziejami wyznającej islam ludności tatarskiej.

Planowana jest też publikacja "Sto kart na stulecie", czyli wybór fotografii dokumentujących działalność MZR.

Działalność MZR reguluje ustawa o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Uchwalona w 1936 r., z nowelizacjami obowiązuje do dziś. MZR otrzymał dzięki tej ustawie osobowość prawną, np. możliwość posiadania majątku, korzystania z ulg i zwolnień od podatków państwowych i komunalnych obiektów sakralnych.

W PRL była to jedyna organizacja, która skupiała muzułmanów i miała monopol na każdą działalność: kulturalną, oświatową czy religijną. Zmieniło się to 1989 r., gdy powstał Związek Tatarów RP.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Wyznawcy islamu rozpoczynają święto Ramadan Bajram

30.03.2025, 08:01

Po miesięcznym poście wyznawcy islamu rozpoczynają trzydniowe radosne święto Ramadan Bajram.


Kończy się ramadan - miesiąc postu wyznawców islamu

29.03.2025, 16:33

Sobota (29.03) jest ostatnim dniem tegorocznego ramadanu - miesiąca postu również polskich wyznawców islamu, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. Od niedzieli (30.03) obchodzić oni będą trzydniowe radosne święto Ramadan Bajram.


Wyznawcy islamu rozpoczynają miesięczny post - ramadan

1.03.2025, 07:33

Miesięczny post ramadan rozpoczęli muzułmanie. Polscy Tatarzy spotkali się na wieczornych modlitwach ramadanowych m.in. w meczetach w Bohonikach, Kruszynianach, Białymstoku oraz Tatarskim Centrum Kultury w Suchowoli.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok