Radio Białystok | Wiadomości | Kilku lekarzy spoza UE otrzymało zgodę na pracę w polskich szpitalach

Kilku lekarzy spoza UE otrzymało zgodę na pracę w polskich szpitalach

autor: Ryszard Minko

25.01.2021, 11:08, akt. 11:18

Pierwsi lekarze spoza Unii Europejskiej otrzymali zgodę na pracę w polskich szpitalach bez konieczności nostryfikacji dyplomów. Sprzeciwia się temu samorząd lekarski, który zajmuje się przyznawaniem prawa do wykonywania zawodu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Umożliwianie leczenia niezweryfikowanym medykom może zagrażać pacjentom, bo chociażby nie wymaga się od nich znajomości języka polskiego, co jest podstawą w kontakcie z pacjentami – mówi prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku Henryk Grzesiak. Dodaje, że izby lekarskie będą miały spory problem z rzetelną weryfikacją umiejętności takich lekarzy, dlatego stanowczo sprzeciwiają się takiej procedurze przyznawania prawa do pracy.

Lekarz, który otrzymał prawo wykonywania zawodu w tzw. systemie uproszczonym, ma w Polsce status lekarza bez specjalizacji. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia do tej pory taką zgodę otrzymało pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy. Na razie żaden z nich nie zamierza podejmować pracy w naszym regionie, ale w kolejce oczekuje jeszcze 41 wniosków.

Naczelna Rada Lekarska w liście otwartym zaapelowała do dyrektorów szpitali o niezatrudnianie takich medyków. Natomiast jak informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zapotrzebowanie na pracę lekarzy zza granicy jest duże i chociażby Uniwersytecki Szpital Kliniczny byłby w stanie przyjąć do pracy takich medyków. Dodaje jednak, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przeprowadza też egzaminy nostryfikacyjne dla lekarzy spoza Unii Europejskiej. Podczas styczniowej sesji do takiego egzaminu przystąpiło 160 lekarzy, a zadało go zaledwie 7.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruscy lekarze dostaną mieszkania komunalne w Suwałkach

20.01.2021, 08:25

Lekarze z Białorusi, którzy wkrótce rozpoczną pracę w suwalskim szpitalu, będą mogli wynająć mieszkania ze specjalnej puli prezydenta miasta. Lokale te zwykle trafiają do sportowców lub osób zajmujących się kulturą.


Białoruski lekarz A. Sarokin uznany za więźnia politycznego

19.12.2020, 15:32

Czołowe białoruskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka uznały za więźnia politycznego doktora Arcioma Sarokina. Lekarz został aresztowany w Mińsku 19 listopada. Zarzuca mu się ujawnienie tajemnicy lekarskiej.


Alaksandr Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

25.09.2020, 14:18

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek (25.09) nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok