Radio Białystok | Wiadomości | 80 lat temu hitlerowcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku - władze i mieszkańcy oddali hołd ofiarom

80 lat temu hitlerowcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku - władze i mieszkańcy oddali hołd ofiarom

autor: Michał Buraczewski

27.06.2021, 09:12, akt. 17:37

Przedstawiciele rządu, samorządowcy i mieszkańcy stolicy regionu oddali w niedzielę (27.06) hołd ofiarom zagłady.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
80 lat temu hitlerowcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku - władze i mieszkańcy oddali hołd ofiarom - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

80 lat temu Niemcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku. Było w niej - według różnych źródeł - od 600 do tysiąca Żydów.

Miejskie uroczystości przed pomnikiem w kształcie kopuły zniszczonej synagogi przy ulicy Suraskiej rozpoczęły się w południe. Wcześniej kwiaty złożył tam wojewoda podlaski i marszałek województwa. List od szefa rządu Mateusza Morawieckiego odczytała Justyna Orłowska z Kancelarii Premiera.

"Oddajemy hołd pomordowanym i wszystkim ofiarom Holocaustu. Pamięć o nich jest częścią naszej wspólnej historii i wspólnego cierpienia" - napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że spalenie Wielkiej Synagogi było początkiem eksterminacji Żydów z Białegostoku i regionu.

"Od tego, co się stało w Wielkiej Synagodze zaczęły się czystki tutaj w Białymstoku i też w całym województwie - wtedy jeszcze województwie białostockim" - wskazał marszałek.

Z kolei wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że przypominanie o wydarzeniach sprzed 80 lat powinno być pewnego rodzaju wezwaniem "aby nie dopuszczać nigdy do takich sytuacji, że zbrodnicze ideologie będą mogły znaleźć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości".

W czasie głównych miejskich uroczystości przed pomnikiem przy ulicy Suraskiej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że "każda nienawiść do drugiego człowieka zawsze prowadzi do tragedii".

Z okazji rocznicy Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku przygotował specjalne ulotki. Broszury rozdawali w centrum miasta mieszkańcom i turystom białostoccy harcerze. Jak mówiła Magdalena Dzienis-Todorczuk z IPN - "27 czerwca 1941 roku to data szczególna - oznacza początek końca istnienia ludności żydowskiej naszego miasta".

Z pożaru Wielkiej Synagogi ocalało jedynie kilkanaście osób, którym tylne okno budynku otworzył polski dozorca Józef Bartoszko.

Tego samego dnia - 27 czerwca 1941 roku, Niemcy przeprowadzili również obławę i podpalili żydowską dzielnicę. Zginęło wówczas około tysiąca osób. Tuż po 18 na naszej antenie wyemitujemy audycję dokumentalną o tragedii sprzed 80 lat. Będzie to reportaż Agnieszki Czarkowskiej pt. "Ostatni szabas".

źródło: PAP | red: lma, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


80 lat temu w Zabłudowie spłonęła synagoga - władze miejscowości przygotowały pamiątkową tablicę

24.06.2021, 18:01

Mija 80. rocznica spalenia synagogi w Zabłudowie. Z tej okazji władze miejscowości i mieszkańcy przygotowali wystawę, koncerty i specjalną tablicę upamiętniającą to wydarzenie.


81. rocznica pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz-Birkenau

14.06.2021, 14:15

Mija 81 lat od czasu pierwszego transportu Polaków do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek (14.06) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.


XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

6.06.2021, 08:07

To pierwsza tak duża impreza na białostockim Rynku Kościuszki od wielu miesięcy. W niedzielę (6.06) rozpoczął się XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk".

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok