Radio Białystok | Wiadomości | 80 lat temu w Zabłudowie spłonęła synagoga - władze miejscowości przygotowały pamiątkową tablicę

80 lat temu w Zabłudowie spłonęła synagoga - władze miejscowości przygotowały pamiątkową tablicę

autor: Grzegorz Pilat

24.06.2021, 18:01, akt. 18:41

Mija 80. rocznica spalenia synagogi w Zabłudowie. Z tej okazji władze miejscowości i mieszkańcy przygotowali wystawę, koncerty i specjalną tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

80 lat temu w Zabłudowie spłonęła synagoga - władze miejscowości przygotowały pamiątkową tablicę - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po południu władze i mieszkańcy spotkali się przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Szkolnej, w miejscu, gdzie stała żydowska bożnica. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę informacyjną dotyczącą miejsca w którym modlili się zabłudowscy Żydzi.

Część mieszkańców miejscowości zna historię z tamtych czasów dzięki rodzinnym opowieściom. Przedstawicielka Gminy Żydowskiej w Warszawie na woj. podlaskie Lucy Lisowska cieszy się, że taka tablica powstała.

- Zabłudowscy Żydzi pełnili bardzo ważną rolę w życiu miasta - byli lekarzami, różnymi specjalistami. Z tego co wiem, żyli tu w zgodzie z wyznawcami innych wyznań - mówi Lucy Lisowska.

Zastępca burmistrza Zabłudowa Wiesław Dąbrowski mówi, że tablica informacyjna chociaż trochę przybliży dzieje miejscowych Żydów.

- Jesteśmy to winni naszym byłym mieszkańcom, ale też historii. Gdyby nie druga wojna światowa Żydzi wciąż by tutaj mieszkali, byliby naszym sąsiadami, może rodzinami - podkreśla Wiesław Dąbrowski.

Na zabłudowskich plantach przy ul. Rynek oglądać można plenerową wystawę fotograficzną "Dziedzictwo zabłudowskich Żydów" .

Z zapisów historycznych wynika, że Żydzi pojawili się w Zabłudowie prawdopodobnie w latach dwudziestych XVI w.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Grądach-Woniecko odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Kościeleckiego [zdjęcia]

9.06.2021, 11:46

W Grądach Woniecku odsłonięto w środę (9.06) tablicę upamiętniającą Piotra Kościeleckiego, zamordowanego w listopadzie 1943 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Uroczystość związana była z przedsięwzięciem "Zawołani po imieniu", realizowanym przez Instytut Pileckiego.


XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

6.06.2021, 08:07

To pierwsza tak duża impreza na białostockim Rynku Kościuszki od wielu miesięcy. W niedzielę (6.06) rozpoczął się XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk".


W Wysokiem Mazowieckiem powstaje miejsce upamiętniające mieszkających tam Żydów

22.12.2020, 12:16

Ogrodzony najstarszy kirkut z pomnikiem i tablice informacyjne - w centrum Wysokiego Mazowieckiego powstaje miejsce upamiętniające żydowskich mieszkańców tego miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
DK8, wypadek w okolicach Rybnik, źródło: Kolizyjne Podlasie
WYPADEK
29.07.2021, 15:05, akt. 20:26

Seria wypadków w regionie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok