Radio Białystok | Wiadomości | W Wysokiem Mazowieckiem powstaje miejsce upamiętniające mieszkających tam Żydów

W Wysokiem Mazowieckiem powstaje miejsce upamiętniające mieszkających tam Żydów

autor: Adam Dąbrowski

22.12.2020, 12:16, akt. 12:44

Ogrodzony najstarszy kirkut z pomnikiem i tablice informacyjne - w centrum Wysokiego Mazowieckiego powstaje miejsce upamiętniające żydowskich mieszkańców tego miasta.

fot. Karol Głębocki
fot. Karol Głębocki

W sąsiedztwie nowo budowanego dworca autobusowego miał powstać obiekt handlowy. Podczas prac ziemnych natrafiono jednak na pozostałości żydowskiego cmentarza i fundamenty synagogi. W tym miejscu władze miasta chcą teraz postawić tablicę upamiętniającą Żydów, którzy mieszkali w Wysokiem Mazowieckiem.

Fragment odkrytych fundamentów synagogi odsłonięto i obudowano. Po przykryciu go szkłem i podświetleniu będzie dodatkową atrakcją miasta.

Autorem tekstów na tablicach informacyjnych i na pomniku na starym kirkucie jest nauczyciel historii i społeczny kustosz żydowskiego cmentarza w Wysokiem Mazowieckiem, Karol Głębocki.

Po żydach, poza cmentarzem przy ulicy Żwirki i Wigury, nic nie pozostało. Odkrycie tych fundamentów synagogi i upamiętnienie tego starego cmentarza jest niezwykle ważne, żeby przywrócić pamięć nie tylko o Żydach, ale o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju kulturalnego i społecznego miasta - mówi Karol Głębocki.


W XVIII w. Żydzi stanowili około 30 procent mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego, a tuż przed drugą wojną światową - ponad połowę całej populacji miasta.

Poświęcone im miejsce zostanie ukończone oraz zaprezentowane mieszkańcom i gościom w przyszłym roku.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego najlepszą mleczarnią w Polsce

15.12.2020, 12:04

Wysokomazowiecka Mlekovita zwyciężyła w rankingu najlepszych mleczarni w Polsce. Zestawienie to przygotował Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich na podstawie ubiegłorocznych wyników finansowych zakładów.


Przebudowa dworca autobusowego w Wysokiem Mazowieckiem z poślizgiem

15.12.2020, 10:27

Nie do końca tego roku – jak planowano – a do końca marca 2021 potrwają prace przy przebudowie dworca autobusowego w Wysokiem Mazowieckiem.


Upamiętnienie 78. rocznicy wywózki Żydów z gett w Łomży i Suchowoli

2.11.2020, 12:09

W Łomży a także w Suchowoli i pobliskich miejscowościach upamiętniono dziś (2.11) 78. rocznicę wywózki Żydów do obozów zagłady.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok