Radio Białystok | Wiadomości | Upamiętnienie 78. rocznicy wywózki Żydów z gett w Łomży i Suchowoli

Upamiętnienie 78. rocznicy wywózki Żydów z gett w Łomży i Suchowoli

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Mazewski

2.11.2020, 12:09, akt. 14:26

W Łomży a także w Suchowoli i pobliskich miejscowościach upamiętniono dziś (2.11) 78. rocznicę wywózki Żydów do obozów zagłady.

78. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta, fot. Adam Dąbrowski
78. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta, fot. Adam Dąbrowski

Upamiętnienie rocznicy likwidacji getta w Łomży

Złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i krótką modlitwą upamiętniono w Łomży rocznicę likwidacji getta. W miejscu, gdzie była jego granica, przy ul. Senatorskiej jest obecnie tablica poświęcona "wiecznej pamięci Żydów łomżyńskich" i tam m.in. władze miasta złożyły kwiaty. Mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski:


Rolą władz samorządowych jest uczczenie pamięci osób zmarłych, które były mieszkańcami naszego miasta. Ci zginęli w trudnych czasach wojennych na skutek działania różnych władz i warto pamiętać o tych osobach. Stąd między innymi już od kilku lat składamy kwiaty pamięci likwidacji getta - mówi Mariusz Chrzanowski.


Przygotowania do likwidacji żydowskiej dzielnicy rozpoczęły się wieczorem 1 listopada 1942 r., ale to właśnie dzień później rozpoczęło się wysiedlanie kilku tysięcy Żydów.

Kapucyn o. Jan Bońkowski jako kilkulatek obserwował to z okien rodzinnego mieszkania przy ul. Dwornej:


Całe szeregi środkiem ulicy przechodziły. Psy, wilczury duże, pałki... Jako dziecko nie rozumiałem tego. Wtedy mama zauważyła, że stałem w oknie. "Uciekaj stąd!" - zabrała mnie, bo widziała, co się dzieje. Oni byli prowadzeni na Plac Zambrowski, a później byli wywożeni do Zambrowa samochodami - wspomina o. Jan Bońkowski.


Łomżyńscy Żydzi w styczniu 1943 r. trafili z Zambrowa do obozów zagłady m.in. w Treblince i Oświęcimiu.

Kwiaty złożono dziś także w lesie giełczyńskim, w miejscu egzekucji, gdzie w latach okupacji Niemcy zamordowali 12 tys. Polaków i Żydów.


78 rocznica wywózki z getta w Suchowoli i pobliskich miejscowości

Dziś mija 78 lat od wywózki Żydów z Suchowoli, Sztabina, Nowego Dworu i Dąbrowy Białostockiej. 2 listopada 1942 roku wojska niemieckie rozpoczęły akcję wywózki z getta w Suchowoli i pobliskich miejscowości.

Ponad 5 tysięcy Żydów trafiło do obozu przejściowego w Kiełbasinie pod Grodnem, a następnie do obozów zagłady w Treblince i Auschwitz.

Aby upamiętnić tę rocznicę na części drzew w parkach w Suchowoli, Nowym Dworze, Sztabinie, a jutro także w Dąbrowie Białostockiej, zawieszane są czerwone sznurki - symbol tragicznie przerwanej historii.


W 1937 roku w Suchowoli mieszkało około 1500 Żydów, w 1942 populacja wzrosła do 5100. Było to spowodowane stworzeniem...

Opublikowany przez Centrum Trzech Kultur
Poniedziałek, 2 listopada 2020

| red: sk, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wydano drugą część publikacji o Żydach z Suchowoli

17.10.2020, 09:50

To ważna książka dla mieszkańców Suchowoli, a także miłośników historii i regionalistów. Wydano drugą część przetłumaczonej z hebrajskiego i jidysz na polski publikacji pod tytułem "Księga Pamięci. Historia Żydów z Suchowoli".


Społecznicy z Białegostoku porządkowali żydowski cmentarz [zdjęcia]

6.09.2020, 15:21

Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.


Obowiązek prac społecznych karą za znieważenie Żydów w internetowej publikacji

25.08.2020, 17:18

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek wyrok skazujący wobec autora publikacji w jednym z regionalnych portali, oskarżonego o znieważenie w tym tekście Żydów z powodu ich przynależności narodowej. Kara, to obowiązek nieodpłatnej pracy na cele społeczne.


79. rocznica zagłady tykocińskich Żydów [zdjęcia]

25.08.2020, 15:24

"To świadectwo naszej pamięci" - takie słowa można było usłyszeć w lesie w Łopuchowie koło Tykocina. Są tam zbiorowe mogiły, ze szczątkami ofiar zagłady sprzed 79 lat.


Spacer historyczny śladami białostockich Żydów

14.08.2020, 19:58

Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok