Radio Białystok | Wiadomości | Społecznicy z Białegostoku porządkowali żydowski cmentarz [zdjęcia]

Społecznicy z Białegostoku porządkowali żydowski cmentarz [zdjęcia]

autor: Robert Bońkowski

6.09.2020, 15:21, akt. 17:37

Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.

fot. Robert Bońkowski
fot. Robert Bońkowski

- Od kilku lat przyjeżdża taka grupa ze Stanów Zjednoczonych, by porządkować ten cmentarz. Byli u nas w zeszłym roku. Mieli ze sobą nawet ciężki sprzęt, którym podnosili macewy. W tym roku znowu planowali przyjechać, ale koronawirus pokrzyżował im plany. Obiecywałem im, że zorganizuję okolicznych ochotników do pomocy. Chcieliśmy pokazać tym ludziom, którzy przyjeżdżają tu z drugiego końca świata, by nam porządkować okoliczny cmentarz, że my w Białymstoku też możemy się zmobilizować - mówi prezes Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku Andrzej Rusewicz.

Ochotnicy wycinali między innymi zarastające nekropolię chaszcze. 

- Zgodnie z wymaganiami rabinatu, nie możemy kopać, ani wyrywać nic z korzeniami, więc nasza praca polega na przycinaniu i wycinaniu krzaków, które wyrosły przez ostatni rok - dodaje Andrzej Rusewicz.

W Białymstoku jest kilka cmentarzy żydowskich. Ten przy ulicy Wschodniej powstał pod koniec XIX wieku. Jest na nim ponad 6 tysięcy nagrobków. Ostatni pochówek odbył się w 1969 roku, a najstarsza macewa pochodzi z 1876 roku.
| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obowiązek prac społecznych karą za znieważenie Żydów w internetowej publikacji

25.08.2020, 17:18

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek wyrok skazujący wobec autora publikacji w jednym z regionalnych portali, oskarżonego o znieważenie w tym tekście Żydów z powodu ich przynależności narodowej. Kara, to obowiązek nieodpłatnej pracy na cele społeczne.


Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

16.08.2020, 09:30

Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.


Spacer historyczny śladami białostockich Żydów

14.08.2020, 19:58

Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.


"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

10.08.2020, 13:37

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.


Mieszkańcy Suchowoli uczcili pamięć ofiar tragedii sprzed 100 lat

9.08.2020, 19:58

9 sierpnia 1920 roku bolszewicy zamordowali pięciu mieszkańców gminy Suchowola, przedstawicieli miejscowej inteligencji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok