Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

autor: Ryszard Minko

16.08.2020, 09:30, akt. 17:28

Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.

W Białymstoku uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie, fot. Sylwia Krassowska
W Białymstoku uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W niedzielę (16.08) przypada 77. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Główna oficjalna uroczystość miała miejsce w południe przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie i korpusu dyplomatycznego.

W związku z pandemią koronawirusa nie było m.in. przedstawicieli dawnej społeczności Żydów białostockich mieszkających obecnie w Izraelu oraz reprezentantów Yehud - miasta partnerskiego Białegostoku, które nadesłało okolicznościowy list. List do uczestników i organizatorów uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki i ambasada Izraela w Polsce.

W ramach niedzielnych obchodów, wcześniej kwiaty składano pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, upamiętniającym ofiary pożaru z 27 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy spędzili Żydów do największej w mieście bożnicy i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku. Znicze zapłonęły również pod tablicą upamiętniającą Icchoka Malmeda, który został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców. Stało się to pół roku przed wybuchem powstania, gdy rozpoczynała się likwidacja białostockiego getta i wywózki Żydów do obozu zagłady.

 Bezpośrednim powodem wybuchu powstania były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta w Białymstoku. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

Oficjalnym obchodom rocznicy towarzyszą wydarzenia kulturalne między innymi koncert Kołysanek i pieśni wieczornych jidysz, który rozpocznie się o 19:00 w Parku Planty oraz wystawa fotografii w Centrum Ludwika Zamenhofa.

Rocznicę powstania upamiętni też dwudniowy cykl spotkań, pokazów i warsztatów współorganizowany przez Stowarzyszenie Muzeum Żydów w Białymstoku i Białostocki Ośrodek Kultury. Od 16:00 w dawnej szkole żydowskiej TARBUT przy ulicy Lipowej 41D będzie można wziąć udział w wydarzeniach pod tytułem "Nieobecna rodzina".

źródło: PAP | red: wsz, lma, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spacer historyczny śladami białostockich Żydów

14.08.2020, 19:58

Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.


"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

10.08.2020, 13:37

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.


Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

2.08.2020, 17:49

Wystawa poświęcona sztetlom Białostocczyzny, spotkania dotyczące historii Żydów w regionie i Polaków pomagającym tej społeczności - złożą się na wydarzenia towarzyszące obchodom 77. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Odbędą się 16-17 sierpnia.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok