Radio Białystok | Wiadomości | Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

2.08.2020, 17:49, akt. 17:58

Wystawa poświęcona sztetlom Białostocczyzny, spotkania dotyczące historii Żydów w regionie i Polaków pomagającym tej społeczności - złożą się na wydarzenia towarzyszące obchodom 77. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Odbędą się 16-17 sierpnia.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej

Powstanie w białostockim getcie wybuchło 16 sierpnia. Historycy uważają je za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z Niemcami. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są co roku przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa.


"Nieobecna rodzina"

W tym roku odbędą się również wydarzenia organizowane oddolnie przez Stowarzyszenie "Muzeum Żydów Białostockich" przy współpracy z miejskimi instytucjami kultury: Galerią im. Sleńdzińskich i Białostockim Ośrodkiem Kultury. Złożą się na nie wystawy, spotkania, wykłady, koncerty, pokazy filmów, performance.

Wydarzenia będą odbywać się pod hasłem "Nieobecna rodzina". Społecznicy w ten sposób chcą przybliżyć - jak mówią - bardzo ważną polsko-żydowską historię miasta.

Jak powiedział inicjator oddolnie zorganizowanych obchodów dr Tomasz Wiśniewski, pierwszy dzień (niedziela) będzie w dużej części poświęcony niedocenianym bohaterom Białegostoku: Józefowi i Joannie Bartoszkom.


- Jest to małżeństwo, które 27 czerwca 1941 z narażeniem życia uratowało z płonącej białostockiej Wielkiej Synagogi kilkunastu, a może kilkudziesięciu Żydów - powiedział.


Rozmowa z wnuczką Bartoszków

Niemcy spędzili Żydów do tej największej w mieście bożnicy i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku. 16 sierpnia - w ramach "Nieobecnej rodziny" - będzie można posłuchać rozmowy z wnuczką małżeństwa Bartoszków, Martą Wołkowycką.

Drugi dzień będzie poświęcony historii Żydów w regionie. Będzie można obejrzeć wystawę poświęcona m.in. kilkudziesięciu sztetlom Białostocczyzny do 1939 roku. W ramach innych wystaw będą prezentowane prace m.in. pochodzącego z Hajnówki artysty należącego do kręgu malarzy prymitywistów Stanisława Żywolewskiego.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w budynku dawnej żydowskiej szkoły Tarbut w Białymstoku. Jak powiedział Wiśniewski, miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo.


- Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku, przed II wojną światową mieściła się w tym budynku powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim, propagowano też świecką kulturę hebrajską - dodał.


Obecnie budynek stoi pusty. Szczegóły dotyczące wydarzeń i cały program będzie dostępny na stronie www.jewishbialystok.pl.

Bezpośrednim powodem wybuchu powstania w białostockim getcie były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielokulturowość Podlasia na Białowieskich Integracjach Artystycznych "Peretocze"

1.08.2020, 07:57

Można było usłyszeć zespoły śpiewające w kilku językach. W Białowieży odbyły się 18. Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze 2020".


W Jedwabnem obchody 79. rocznicy mordu Żydów

10.07.2020, 13:48

W Jedwabnem odbyły się w piątek (10.07) modlitwy w 79. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Zbrodni według ustaleń IPN dokonali Polacy z inspiracji Niemców.


Mural upamiętniający wywózkę na Sybir powstaje w Jedwabnem

4.07.2020, 16:17

Obraz powstaje w centrum miejscowości, na murze przy ulicy Wojska Polskiego.


79. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku [zdjęcia]

27.06.2020, 07:06

W Białymstoku upamiętniono w sobotę ofiary spalenia przez Niemców 79 lat temu Wielkiej Synagogi. Przy pomniku przypominającym o tej tragedii składano wieńce i zapalono znicze. Na skwerze obok odsłonięto instalację artystyczną - rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok