Radio Białystok | Wiadomości | "Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

autor: Ryszard Minko

10.08.2020, 13:37, akt. 14:06

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.

Pochód z akompaniamentem muzyki klezmerskiej w Białymstoku, 27.06.2018, fot. Olga Gordiejew
Pochód z akompaniamentem muzyki klezmerskiej w Białymstoku, 27.06.2018, fot. Olga Gordiejew

"Nieobecna rodzina" to hasło dwudniowych wystaw, pokazów i koncertów z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim.

Jedno z wydarzeń będą tworzyć sami uczestnicy - mówi współautor obchodów dr Tomasz Wiśniewski.


- Apelujemy do mieszkańców Białegostoku, żeby przynieśli do nas, do budynku dawnej szkoły żydowskiej przy ul. Lipowej, stare niepotrzebne krzesła. Chcemy z tych krzeseł zbudować symbol, metaforę nieobecnej rodziny, która jednak z nami jest, nawet jeżeli będą to puste krzesła - mówi dr Tomasz Wiśniewski.


Poza wystawami i prelekcjami, w programie obchodów jest też spotkanie z wnuczką Józefa Bartoszko, który uratował kilkunastu Żydów z płonącej synagogi.

Dwudniowe pokazy mają pokazać bogactwo kulturowe dawnego Białegostoku, który w większości zamieszkiwany był przez Żydów. W regionie potrzeba miejsca, które mogłoby połączyć ich potomków ze współczesnymi mieszkańcami - mówi Andrzej Rusewicz ze Stowarzyszenia "Muzeum Żydów Białegostoku".

 

- Bardzo ważne dla nas jest budowanie relacji na przyszłość. Ludzi, którzy dzisiaj mieszkają, z tymi, którzy z Białegostoku wyjechali, z ich potomkami, a dla których Białystok jest bardzo ważny. Mamy kontakty z Żydami, którzy mieszkają dosłownie na całym świecie, którzy niesamowicie dobrze wspominają Białystok. Oni chcą tutaj wracać, przyjeżdżać. Chcielibyśmy stworzyć takie miejsce, gdzie mogliby się spotykać - dodaje Andrzej Rusewicz.


Spotkania mają charakter otwarty i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać. Wydarzenia odbywać się będą w niedzielne i poniedziałkowe (16-17.08) popołudnie przed budynkiem dawnej szkoły żydowskiej przy ulicy Lipowej 41D.

Wcześniej, bo o godzinie 11:00 rozpoczną się oficjalne miejskie uroczystości rocznicowe. Władze miasta złożą kwiaty przed pomnikiem Wielkiej Synagogi, pod tablicą upamiętniającą Icchoka Malmeda oraz pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom rocznicy, będzie piątkowy (14.08) spacer z przewodnikiem po najważniejszych miejscach związanych z kulturą żydowską w centrum Białegostoku. Początek o godzinie 17:00 pod Szkołą Żydowską.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

2.08.2020, 17:49

Wystawa poświęcona sztetlom Białostocczyzny, spotkania dotyczące historii Żydów w regionie i Polaków pomagającym tej społeczności - złożą się na wydarzenia towarzyszące obchodom 77. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Odbędą się 16-17 sierpnia.


W Jedwabnem obchody 79. rocznicy mordu Żydów

10.07.2020, 13:48

W Jedwabnem odbyły się w piątek (10.07) modlitwy w 79. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Zbrodni według ustaleń IPN dokonali Polacy z inspiracji Niemców.


Mija 78 lat od zagłady tykocińskich Żydów

26.08.2019, 10:27

W Lesie Łopuchowskim kolo Tykocina uczczono w poniedziałek (26.08) pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów zamordowanych tam przez Niemców 78 lat temu. W miejscu straceń są zbiorowe mogiły, gdzie spoczywają szczątki ofiar.


Wystawa, koncert, kwiaty i znicze - Białystok pamięta o powstaniu w getcie

16.08.2019, 08:56

To był drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Mija 76. rocznica Powstania w Getcie Białostockim.





ZNAJDŹ NAS





La Venders - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Abp Edward Ozorowski, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
12.10.2024, 10:06, akt. 11:51

Zmarł abp senior Edward Ozorowski
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok