Radio Białystok | Wiadomości | Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego najlepszą mleczarnią w Polsce

Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego najlepszą mleczarnią w Polsce

autor: Michał Buraczewski

15.12.2020, 12:04, akt. 12:35

Wysokomazowiecka Mlekovita zwyciężyła w rankingu najlepszych mleczarni w Polsce. Zestawienie to przygotował Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich na podstawie ubiegłorocznych wyników finansowych zakładów.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Mlekovita znalazła się także na podium "Złotej Setki Polskiego Rolnictwa" tygodnika Wprost. Zajęła trzecie miejsce w zestawieniu dwóch tysięcy największych firm branży rolnej.

Ranking tygodnika Wprost pod patronatem resortu rolnictwa powstaje na podstawie specjalnego algorytmu. W obliczeniach brane są pod uwagę przychody i zyskowność firm.

Wysokomazowiecka Mlekovita nie tylko zajęła trzecie miejsce wśród wszystkich przedsiębiorstw branży rolnej, ale także okazała się najlepsza spośród zakładów mleczarskich.

"Rok 2019 był dla nas rekordowy, (...) jednak mogę już śmiało powiedzieć, że rok 2020 zamkniemy jeszcze lepiej (...). Nam pandemia nie jest straszna" - zapewnia prezes Mlekovity Dariusz Sapiński.

Podlaskie mleczarnie osiągają najlepsze wyniki w kraju. W zestawieniu firm z branży tuż za Mlekovitą znalazł się Mlekpol z Grajewa. Oba zakłady wypracowały w ubiegłym roku prawie 10 miliardów złotych przychodu. Dla porównania - to ponad cztery budżety Białegostoku. Na trzecim miejscu wśród mleczarni uplasował się francuski Danone, a na czwartym Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.

W "Złotej Setce Polskiego Rolnictwa" znalazło się także kilka innych firm z Podlaskiego: producent maszyn rolniczych Pronar z Narwi w powiecie hajnowskim, Suempol z Bielska Podlaskiego - czyli jeden z największych przetwórców łososia na świecie, producent pasz dla zwierząt gospodarskich z Kolna Agrocentrum, firma Supros - dystrybutor środków do produkcji rolnej z Bakałarzewa, a także grupa kapitałowa Polindus - w jej skład wchodzi mleczarnia Laktopol w Suwałkach.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wysokomazowiecka Mlekovita znów najlepsza

28.08.2020, 14:42

Grupa Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich.


Spadają ceny skupu mleka - zakłady mleczarskie sprowadzają je z zagranicy

23.04.2020, 08:31

Chociaż nie widać tego w sklepach, ceny skupu mleka spadają. Cierpią na tym rolnicy, tymczasem zakłady mleczarskie sprowadzają surowiec z zagranicy.


Mlekovita i Mlekpol wśród najpotężniejszych firm spożywczych w kraju

2.12.2019, 08:19

Dwie firmy z województwa podlaskiego znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Złota Setka Polskiego Rolnictwa.


Światowy Dzień Mleka w Wysokiem Mazowieckiem

8.06.2019, 16:02

Konkursy, zabawy, występy, koncerty - to atrakcje obchodzonego w sobotę (8.06.) w Wysokiem Mazowieckiem "Światowego Dnia Mleka".


Firma Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego istnieje już 90 lat

4.12.2018, 16:01

W 1928 roku zakład zatrudniał 30 osób zajmujących się produkcją serów i masła, dziś to 5 tys. pracowników przetwarzających mleko odbierane od 15 tys. rolników w całej Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok