Radio Białystok | Wiadomości | Na Kanale Augustowskim wyremontowano dwie śluzy

Na Kanale Augustowskim wyremontowano dwie śluzy

28.06.2021, 15:09, akt. 15:20

Zakończyły się prace remontowe na śluzach w Paniewie oraz Gorczycy na Kanale Augustowskim.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Na Kanale Augustowskim wyremontowano dwie śluzy - relacja Marty Sołtys

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kanał Augustowski cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów

Jak poinformowały Wody Polskie, Kanał Augustowski cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. W 2019 roku przepłynęło nim 34 tys. jednostek, w 2020 roku 46 tys., a przez dwa miesiące tego roku 6 tys., chociaż sezon dopiero się rozpoczyna.

Wody Polskie w poniedziałek (28.06) oficjalnie oddały do użytku wyremontowane śluzy Paniewo i Gorczyca. Na śluzie Paniewo wyremontowano trzy pary wrót za 1 milion złotych; wrota górne, środkowe i dolne. To jedyna po stronie polskiej dwukomorowa śluza. Różnica poziomów między jeziorem Paniewo a jeziorem Krzywym wynosi 6,7 metra.

Na sąsiedniej śluzie - Gorczyca wymieniono wrota górne. Ich koszt to 230 tys. zł. Remont wrót dolnych zakończył się pod koniec ubiegłego roku i kosztował kolejne 300 tys. zł.


Będą wyremontowane kolejne śluzy

Jak poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, w następnej kolejności zostaną wyremontowane śluzy: Augustów i Białobrzegi oraz jazy: Augustów, Rygol, Dębowo, Białobrzegi, Gorczyca, Sosnowo i Spichlerzysko. Na bieżąco trwają też prace w najbliższym otoczeniu kanału. Remontowane są zabytkowe budynki mieszkalne, a także gospodarcze strażnic wodnych.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. W Polsce przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski uznano za zabytek techniki.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gruntowny remont przejdzie śluza na Kanale Augustowskim w Augustowie

28.01.2021, 12:02

To informacja nie tylko dla kajakarzy, ale i kierowców. Inwestycja wiązać się będzie bowiem z utrudnieniami na głównej ulicy w mieście.


Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

9.10.2020, 16:08

46 tysięcy jednostek przepłynęło w tym sezonie po Kanale Augustowskim w województwie podlaskim. To o 12 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku - poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. Najwięcej było kajaków.


W przyszłym roku rozpocznie się remont jazu i śluzy Augustów na Kanale Augustowskim

30.07.2020, 06:45

Warta ponad 5,7 milionów inwestycja ma przywrócić sprawność techniczną mechanizmów oraz utrzymać drożność drogi wodnej dla żeglugi śródlądowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok