Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W przyszłym roku rozpocznie się remont jazu i śluzy Augustów na Kanale Augustowskim

W przyszłym roku rozpocznie się remont jazu i śluzy Augustów na Kanale Augustowskim

autor: Marta Sołtys

30.07.2020, 06:45, akt. 08:15

Warta ponad 5,7 milionów inwestycja ma przywrócić sprawność techniczną mechanizmów oraz utrzymać drożność drogi wodnej dla żeglugi śródlądowej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz informuje,  że obiekty są już w bardzo złym stanie, a prace nie zniszczą historycznego charakteru przepustów.


- Remont śluzy Augustów będzie polegał między innymi na wzmocnieniu  ścian komory i głów śluzy, wymianie poszycia wrót, remoncie mechanizmu napełniania, zmianie sposobu obsługi obiektu z ręcznego na elektryczny lub hydrauliczny oraz umocnieniu brzegów awanportu dolnego i górnego. W ramach przebudowy jazu wykonane zostaną: wymiana zasuw, remont jego konstrukcji i elementów betonowych oraz umocnienie brzegów.

 

Dodatkowo jaz na Kanale Augustowskim pełni funkcję ochronną przed powodziami dla części miasta. Naprawa zużytego mechanizmu i uszkodzonych umocnień jest więc konieczna. Do końca roku ma być gotowa niezbędna dokumentacja.

 

- Inwestycje na Kanale Augustowskim są dla Wód Polskich priorytetem. Remont jazu pozwoli na racjonalną gospodarkę wodną węzła Augustów. Modernizacja śluz natomiast - na utrzymanie drożności drogi wodnej dla żeglugi śródlądowej. Widzimy coraz większe zainteresowanie turystów Kanałem Augustowskim i chcemy, żeby zwiedzający ten zabytek techniki podziwiali przepusty w takim stanie, w jakim były pierwotnie przed dwustu laty.

 

W tym roku Wody Polskie planują również wymianę wrót na śluzie Gorczyca. W przyszłym podobne prace odbędą się w Paniewie.


| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie nagminnie łamany jest zakaz pływania motorówkami spalinowymi po jeziorach objętych strefą ciszy

21.07.2020, 10:06

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali uwagę na hałas, jaki powodują motorówki.


Czy kanały deszczowe w Augustowie są przestarzałe?

17.07.2020, 08:10

Intensywne opady deszczu sprzed dwóch tygodni spowodowały w Augustowie zalanie oczyszczalni ścieków. Nieczystości wraz z wodą deszczową trafiły do rowu melioracyjnego, a stamtąd do rzek Turówka i Netta.


Przez Kanał Augustowski można przepłynąć bezpłatnie

22.05.2020, 16:36

Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zwolniło jednostki pływające z opłat za śluzowanie.

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok