Radio Białystok | Wiadomości | Rodzina Kiszłów spod Suchowoli otrzymała pośmiertnie medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

Rodzina Kiszłów spod Suchowoli otrzymała pośmiertnie medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

7.07.2021, 17:00, akt. 18:36

Trzy polskie rodziny, w tym jedna z naszego regionu, otrzymały odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc osobom narodowości żydowskiej.

fot. Centrum Trzech Kultur w Suchowoli
fot. Centrum Trzech Kultur w Suchowoli

Odznaczono pośmiertnie Adolfa i Janinę Kiszłów i ich córkę Mariannę z Jatwiezi Dużej koło Suchowoli.

Pochodzący z tej samej miejscowości Henryk Koszczuk był inicjatorem uhonorowania rodziny Kiszłów, która przez 14 miesięcy ukrywała czteroosobową żydowską rodzinę - uciekinierów z getta z Suchowoli. Dzięki temu uniknęli oni wywózki do obozu koncentracyjnego i przeżyli wojnę - mówi Henryk Koszczuk.


- Byli ukrywani przez 14 miesięcy najpierw w piwnicy, potem zostali przeniesieni do stodoły na strych. Zbito dla nich maluteńkie pomieszczenie. I tam biedni cierpieli w mrozy, upały. Nikt ich jednak nie wydał - powiedział Henryk Koszczuk.


Medale otrzymały też pośmiertnie dwie rodziny z Warszawy: Tadeusz i Marianna Gnoińscy oraz Nina, Mikołaj, Justyna i Ignacy Piotrowscy.

W imieniu rodziny Piotrowskich nagrodę odebrała przyjaciółka rodziny Barbara Hellman Roberts. Jak powiedziała, Nina Piotrowska w listopadowe popołudnie 1942 roku prowadziła uciekinierów z getta do domu. Tadeusz i Marianna Gnoińscy w czasie II wojny światowej przyjęli pod swój dach czteroletniego żydowskiego chłopca - Piotra Graffa. Rodzice malca zginęli w Treblince. W imieniu Gnoińskich nagrodę odebrał ich syn Jacek.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest najwyższym odznaczeniem Izraela. Medale przyznawane są od 1963 roku przez komisję Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie. Na medalu widnieje napis: "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat". Do tej pory wręczono ponad 27 tysięcy medali. Najwięcej - ponad 7 tys. - przyznano Polakom.


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


80 lat temu hitlerowcy spalili Wielką Synagogę w Białymstoku - władze i mieszkańcy oddali hołd ofiarom

27.06.2021, 09:12

Przedstawiciele rządu, samorządowcy i mieszkańcy stolicy regionu oddali w niedzielę (27.06) hołd ofiarom zagłady.


Rafał Betlejewski uniewinniony za napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie"

8.06.2021, 17:57

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek autora napisu "Tęsknię za Tobą, Żydzie" umieszczonego na ogrodzeniu cmentarza w Tykocinie. Policja wnioskowała o ukaranie oceniając, że napis został umieszczony bezprawnie, czyli bez zgody zarządzającego tym miejscem. Wyrok nie jest prawomocny.


XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

6.06.2021, 08:07

To pierwsza tak duża impreza na białostockim Rynku Kościuszki od wielu miesięcy. W niedzielę (6.06) rozpoczął się XIV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk".


W Nowych Piekutach odsłonięto tablicę poświęconą księżom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej

24.03.2021, 15:42

Osiemdziesiąt lat temu jeden był proboszczem miejscowej parafii, drugi jego wikarym - teraz tablica poświęcona dwóm księżom z Nowych Piekut zawisła na budynku urzędu gminy.


Kolejne rodziny z Podlaskiego nagrodzone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata [zdjęcia]

20.06.2016, 18:31

Wyróżnienia odebrali synowie państwa Radziwanowskich z Dworzyska oraz dzieci państwa Białych i Boguckich ze wsi Dąbrowy-Kaski.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok