Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne rodziny z Podlaskiego nagrodzone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata [zdjęcia]

Kolejne rodziny z Podlaskiego nagrodzone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata [zdjęcia]

20.06.2016, 18:31, akt. 18:31

Wręczenie Medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, fot. Wojciech Szubzda
Wręczenie Medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Kolejne rodziny z Podlaskiego nagrodzone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzy rodziny z województwa podlaskiego zostały w poniedziałek (20.06) w Białymstoku uhonorowane medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przyznawane są one za ratowanie Żydów od zagłady w czasie II wojny światowej.

Wyróżnienia odebrali synowie państwa Radziwanowskich z Dworzyska oraz dzieci państwa Białych i Boguckich ze wsi Dąbrowy-Kaski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz i duchowieństwa, odznaczenia wręczała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Medal przyznano pośmiertnie małżeństwu Alfonsowi i Stefanii Radziwanowskich z Dworzyska w Puszczy Knyszyńskiej, którzy podczas II wojny światowej pomagali oddziałowi partyzantki żydowskiej ukrywającemu się w pobliskich lasach. Wśród nich był Szymon Datner, który ocalał i po wojnie był historykiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Po wojnie utrzymywał kontakt z rodzinami z Dworzyska. Jego córka Halina Datner podczas uroczystości dziękowała mieszkańcom wsi Dworzysk, którzy - w jej ocenie - byli wyjątkowi. "Dzięki solidarności wszystkich ta tajemnica, jaką było pomaganie partyzantom, mogła się utrzymać" - dodała.

Kolejne dwa medale pośmiertnie wręczono spokrewnionym ze sobą: Lucjanowi i Kazimierze Boguckim oraz Stefanowi i Lucynie Białym ze wsi Dąbrowy-Kaski. W czasie okupacji niemieckiej ukrywali oni w swoich zabudowaniach kilka rodzin żydowskich, w tym Szaloma Okon z córką Haną, którzy uciekli z getta w Wysokiem Mazowieckiem. Hana Okon-Sznicer nie mogła uczestniczyć w uroczystości ze względu na stan zdrowia. "Chciałam podziękować za to, że ryzykowali swoje życie, by nas uratować. Dzięki nim ocaleliśmy i mamy swoją nową rodzinę w Izraelu" - napisała w liście z tej okazji.

Od ponad 50 lat medale i dyplomy "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznaje Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Jest to odznaczenie mające oddać hołd tym, którzy bezinteresownie, z humanitarnych pobudek narażali życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi. Wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest już ponad 6 tys. Polaków. (acz, PAP/wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok