Radio Białystok | Wiadomości | Podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego

Podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego

autor: Adam Janczewski

9.07.2021, 07:02, akt. 12:30

Dzięki tej inwestycji firma może konstruować jeszcze więcej prototypowych urządzeń. Producent maszyn rolniczych - podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego.

fot. Cecylia Lola-Gołembiewska
fot. Cecylia Lola-Gołembiewska


0:00
0:00
Podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oddany właśnie do użytku obiekt w czwartek (08.07) odwiedziło kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali. Ośrodek, który powstał w 2018 roku, był już za mały i nie mógł pomieścić wszystkich urządzeń konstruowanych przez inżynierów spółki. Teraz przybyło około 700 metrów kwadratowych powierzchni.

- Będzie  miejsce na zakup i wstawienie dodatkowych maszyn, a także miejsce na wykonanie prototypów - planuje prezes SaMASZu Antoni Stolarski.

Ośrodek badawczo-rozwojowy to nie tylko przestrzeń i maszyny, ale też ludzie.

- Mamy  ponad 70-osobowy zespół, gdzie 30 osób to konstruktorzy. Pozostała część kadry, to jest kadra wspomagająca - tłumaczy dyrektor ośrodka  badań i rozwoju SaMASZu Sławomir Dobrzański.

Podczas  wizyty w SaMASZu z uznaniem o tej firmie wypowiadał się Jacek Kłos -  dyrektor generalny jednego z klastrowiczów, czyli firmy Plum.

Ośrodki badawczo-rozwojowe, również działy rozwoju, to jest core biznesu takich firm jak SaMASZ, jak Plum, jak wiele innych firm klastrowych. Są siłą napędową gospodarki, bo dają wartość dodaną do każdego produktu. Dzięki temu sprzedajemy nie tylko przetworzony materiał, ale sprzedajemy know-how” – przekonuje Jacek Kłos i dodaje, że firmy, które stawiają na badania i rozwój są chętnie wybierane przez młodych pracowników, którzy szukają kreatywnego zajęcia  z możliwościami rozwoju.

A dzięki temu, że ośrodek badawczo-rozwojowy SaMASZu się rozbudowuje, kilkunastu inżynierów wkrótce znajdzie tam zatrudnienie. - Mamy do opracowania nowe, bardzo trudne prototypy, także po wakacjach zatrudnimy tu dodatkowo około 15 osób - deklaruje prezes Antoni Stolarski.

Prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz przypomina, że to dzięki jego organizacji udało się zdobyć dofinansowanie budowę ośrodka w SaMASZu.

Dzisiaj widać, że warto było realizować tę inwestycję – przyznaje szef Klastra.

Budowa ośrodka badawczo-rozwojowego w SaMASZu kosztowała 25 mln złotych. SaMASZ produkuje 9 tys maszyn rocznie. Eksportuje do ponad 60 krajów na całym  świecie. Zatrudnia przeszło 900 osób. Za pierwsze półrocze tego roku zanotował około 170 mln złotych przychodu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SaMASZ z Zabłudowa inwestuje w rozbudowę ośrodka badawczo-rozwojowego

14.06.2021, 18:57

Zamierzają stać się pierwszą w regionie fabryką przemysłu czwartej generacji.


Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci

23.03.2021, 07:14

Domy, mieszkania, samochody, maszyny, a także sprzęt AGD czy narzędzia - to wszystko będzie drożej kosztować - zapowiadają producenci. Powodem jest wzrost cen stali - największy od co najmniej 10 lat.


W czasie pandemii nie ma chętnych do pracy - podlaskie firmy próbują uzupełnić kadry

18.11.2020, 07:51

W czasie, gdy niektóre firmy przez pandemię mają problem z utrzymaniem się na rynku, są też takie, które potrzebują pracowników, by nadążyć z produkcją.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok