Radio Białystok | Wiadomości | W czasie pandemii nie ma chętnych do pracy - podlaskie firmy próbują uzupełnić kadry

W czasie pandemii nie ma chętnych do pracy - podlaskie firmy próbują uzupełnić kadry

autor: Adam Janczewski

18.11.2020, 07:51, akt. 11:47

W czasie, gdy niektóre firmy przez pandemię mają problem z utrzymaniem się na rynku, są też takie, które potrzebują pracowników, by nadążyć z produkcją.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Mimo pandemii niektóre podlaskie firmy odczuwają poważne braki kadrowe - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Okazuje się, że są w Podlaskiem przedsiębiorstwa, które chcą zatrudnić nowe osoby, ale w dobie koronawirusa, paradoksalnie nie jest łatwo uzupełnić braki kadrowe.

Mamy do czynienia z zachorowaniami i to na sporą skalę. To powoduje, że mniej osób jest do dyspozycji do pracy. Dodatkowo mamy do czynienia z kwarantannami. Z drugiej strony rynki zagraniczne i krajowe mocno ruszyły, firmy mają zamówienia. Te dwa elementy: zwiększająca się liczba zamówień i uszczuplająca się kadra powodują, że są zapotrzebowania na pracowników i to sięgające 10-15 proc. kadry - tłumaczy prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Jego słowa potwierdza Magdalena Siemieńczuk - dyrektor personalny z firmy Samasz - producenta maszyn rolniczych i komunalnych z podbiałostockiego Zabłudowa.


Cały czas poszukujemy nowych kandydatów. Obecnie mamy zapotrzebowanie na 50 osób - głównie pracowników produkcyjnych, ale nie tylko. Mamy bardzo dobre wyniki sprzedaży i plany produkcyjne są rekordowe i z tego wynika zapotrzebowanie na pracowników. Drugim aspektem, choć nie kluczowym, są też absencje chorobowe, które są zupełnie niezapowiedziane. Pracownicy są w kwarantannie i to jest bardzo dynamiczne - wyjaśnia Magdalena Siemieńczuk.


Pracowników cały czas poszukuje też białostocki producent akcesoriów do łodzi - firma Kotniz. Jej prezes Sebastian Nietupski mówi, że przez absencje z powodu zakażeń koronawirusem, kwarantanny, czy konieczności pozostania w domu z dzieckiem podczas zdalnej nauki, pozostali pracownicy muszą nadganiać produkcję w nadgodzinach, by terminowo realizować zamówienia.


W branży jachtowej widzimy znaczący wzrost zamówień. Łodzie sprzedają się bardzo dobrze, bo idealnie wpisuje się to w zachowanie dystansu społecznego. Ludzie szukają izolacji na wodzie. My również musimy wzmocnić nasze moce produkcyjne komponentów do łodzi. Przyszły rok, pomimo pandemii, będzie obfitował w dużą ilość zamówień, dlatego chcemy zwiększać zespół. Nie widzimy natomiast tych kelnerów czy trenerów fitness bez pracy, którzy chcieliby się przebranżowić. My oczywiście jesteśmy w stanie przeszkolić nowych pracowników. Mamy teraz około 300 osób i chcemy przyjąć kolejnych - tłumaczy Sebastian Nietupski.


Według Sebastiana Rynkiewicza w czasie pandemii nie jest łatwo nakłonić ludzi do zmiany pracy.


Takie poczucie bycia w strefie komfortu, to jest coś, co większość społeczeństwa lubi. W obecnej sytuacji ta chęć do zmian jest jeszcze mniejsza i to widać, bo odpowiedzi na ogłoszenia z ofertami pracy jest mniej - zauważa prezes Klastra Obróbki Metali. 


Eksperci podkreślają, że braki kadrowe wywołane przez pandemię pociągają za sobą koszty wynikające z niewykonanej pracy i utraconych klientów, a także pogorszenie wydajności firmy. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest przewoźników w Białymstoku

17.11.2020, 17:51

Około 50 autobusów, przez ponad godzinę jeździło ulicami Białegostoku. Wspólną akcję protestacyjną zorganizowali "Strajk Przewoźników" i popierający go "Strajk Przedsiębiorców".


Rzecznik MŚP i przedsiębiorcy proszą premiera o poparcie 10 propozycji zmian systemowych

9.11.2020, 17:39

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera o poparcie i wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, mających poprawić otoczenie prawno-gospodarcze.


Przedsiębiorcy są zaniepokojeni jednym z przepisów tzw. ustawy covidowej

5.11.2020, 14:47

Nowelizacja tzw. ustawy covidowej wprowadza przepis, który może okazać się bardzo groźny - twierdzą przedsiębiorcy. 


Białystok czasowo obniża czynsze przedsiębiorcom w lokalach komunalnych

2.11.2020, 14:35

Białystok obniży czasowo czynsze za lokale w zasobach komunalnych przedsiębiorcom, którzy notują obecnie straty wskutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Stosowne zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent miasta.


Przedsiębiorcy w Wasilkowie będą zwolnieni z podatku od nieruchomości

30.10.2020, 09:53

Skorzystają na tym lokalni przedsiębiorcy. 

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok