Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne w regionie

Wakacyjne propozycje kulturalne w regionie

autor: Dorota Sokołowska

3.08.2021, 08:16, akt. 11:34

Za nami pierwszy Wertepowy weekend. Mimo pogodowych przeciwności - nad Podlasiem snuły się burzowe chmury i lały deszcze – niemal wszystkie festiwalowe spektakle się odbyły.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" w Bielsku Podlaskim, fot. Sylwia Krassowska
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" w Bielsku Podlaskim, fot. Sylwia Krassowska

Zdaniem publiczności nagłe zmiany aury przydawały nawet imprezie dramatyzmu, co w teatrze zawsze jest dobrze odbierane. Na każdym spektaklu było ponad 100 osób, na tym ostatnim nawet 400, cały amfiteatr był zajęty. 

Kolejny wertepowy weekend zaczyna się już jutro (4.08). Na festiwalowej trasie 4 sierpnia (środa) Gródek i Hajnówka, 5 sierpnia (czwartek) Dubiny i Hajnówka, 6 sierpnia (piątek) Białowieża, 7 sierpnia (sobota) Orla, 8 sierpnia (niedziela) Hajnówka

Dokładny program i więcej informacji na stronie Wertepu.

 

W Supraślu we wtorek (3.08) wieczorem performance, który nauczy nas słuchać lasu. To o 20:30, a nieco wcześniej można z dziećmi wybrać się na film "Ella Bella Bingo" - film dla dzieci 4+, Dom Ludowy - start o 17:00.


Trwa Tykocińska Akademia Kresów, gdzie można zobaczyć mistrzowskie filmy i wysłuchać prelekcji. O 10:00 „Szpital Przemienienia” - i wspomnienie Stanisława Lema, o 12:30 „Austeria” i wspomnienie Wojciecha Pszoniaka, o 15:00 „Danton” i wspomnienie Andrzeja Wajdy. Wieczorem zaś „Mała Matura” i spotkanie z Antonim Królikowskim i Januszem Majewskim, wszystkie projekcje odbywają się w nowym kinie Hetman. Po 21:00 zaś można oglądać białostoczankę Justynę Sieńczyłło i Marzenę Trybałę w spektaklu „Noc Gwiazdy”. Miłośnicy kina nocnego mogą spotkać się z Ryszardem Dolińskim i Jackiem Bromskim po filmie „U Pana Boga za miedzą”. Start o 22:00.


W Krasnogrudzie we wtorek (3.08) debata literacka z udziałem Joanny Zach, Krzysztofa Czyżewskiego, Mindaugasa Kvietkauskasa i Marka Bernackiego - autora książki "Peryferie Miłosza. Nieznane konteksty, głosy, nowe rozpoznania". Spotkanie zaczyna się w kawiarni literackiej "Piosenka o porcelanie" - o 17:00. 

Joanna Zach napisała o tej książce „Dla badaczy i czytelników Czesława Miłosza tytuł tej publikacji brzmi intrygująco. Nie bez powodu redaktor naukowy tomu […] powtórzył go we wstępie ze znakiem zapytania: Peryferie Miłosza? […]. Centrum i peryferie to rzeczywistości ruchome, wzajemnie zapośredniczone, zmieniające się w czasie. Zmieniające się siłą rzeczy, w rytm procesów zachodzących w kulturze, ale także dzięki zmianom optyki, przesunięciom w obrębie episteme. Ponadto w przypadku Czesława Miłosza zagadnienie peryferyjności zyskuje nowy wymiar; peryferia – geograficzne, kulturowe – to obszary w jego twórczości uprzywilejowane, miejsca, w których odradza się albo po prostu trwa to, co źródłowe, co podtrzymuje daną cywilizację w istnieniu”. 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" wędruje po Podlasiu [zdjęcia]

1.08.2021, 10:55

Przełom lipca i sierpnia to czas rodzinnych weekendów teatralnych w regionie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep".


Spotkania literackie i filmowe - Tykocińska Akademia Kresów [zdjęcia, wideo]

1.08.2021, 14:13

Kresy w obiektywie, piosence i postaciach. Projekcje filmów, spektakle teatralne, koncerty, wernisaże, spotkania autorskie, wspomnienia. To wszystko czekało na uczestników dziewięciodniowej Tykocińskiej Akademii Kresów.


Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

30.06.2021, 18:40

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok