Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek

Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek

autor: Olga Gordiejew

20.08.2021, 10:13, akt. 10:20

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Festiwal "Wschód Kultury-Inny Wymiar"

Trwa Festiwal "Wschód Kultury-Inny Wymiar" w Białymstoku. Dziś o 17:00 w Centrum Zamenhofa otwarcie wystawy Stepana Rudika "Ukraina” i spotkanie z autorem oraz Ryszardem Kupidurą.

UKRAINA to stan umysłu i ducha. To wartości, historia, pamięć i  współczesny świat, rozwijający się w oszałamiającym tempie, zmieniający  rzeczywistość, krajobrazy i umysły ludzi. To także losy każdego  człowieka i jego życie, losy całego narodu i kraju. UKRAINA to niezależność, wojna, polityka, oligarchia, emeryci i  emerytury, apteki i lekarstwa, religia, rewolucja, bieda, mnóstwo  drogich aut, niesprawiedliwość i korupcja, bezprawie, beznadzieja,  nienawiść. Ludzie pragną stabilności i pokoju. Starają się przeżyć, zamiast po prostu żyć.

W projekcie UKRAINA Stepan Rudik pokazuje przekrój życia: kulturalnego,  politycznego, wojennego, codziennego – państwa i jego obywateli. Fotografia jest ponadczasowa. Bez związku z określonym miejscem czy  wydarzeniem; jest alegorią, metaforą, symbolem, hieroglifem, kodem. W  swoim minimalizmie obrazuje cały świat z jego paradoksami, absurdami i  chaosem.


Wystawa "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży"

O 18:00 zaplanowano wernisaż plenerowej wystawy "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży” przy ulicy Kozłowej. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwszą jest wystawa "Szlakiem przydrożnych kapliczek gminy Suchowola” przygotowana przez Centrum Trzech Kultur, drugą – wystawa „Wiejskie krzyże Białegostoku”  przygotowana we współpracy Białostockiego Ośrodka Kultury i CTK.

Pozornie to dwa odległe od siebie światy, jednak po uważniejszym  spojrzeniu widać, że więcej je łączy niż dzieli. Poza zbliżonymi funkcjami i intencjami, np. ochronną czy dziękczynną, obiekty łączy też  ich wiejskie pochodzenie. Najbardziej zauważalna różnica to ich otoczenie – wiejskie krajobrazy kontrastują z blokami i chodnikami. Warto też podkreślić, że o ile kapliczki nadal pełnią swoje funkcje, to  krzyże – choć przeważnie zadbane – raczej już nie pełnią ważnych  lokalnie funkcji sakralnych.

Forma zdjęć nieprzypadkowo nawiązująca do Instagrama ma szansę przybliżyć odbiorcom tematykę pozornie związaną wyłącznie z przeszłością.


Koncert w Forum

A o 19:30 koncert w sali Kina Forum. Zagra Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni.

Podczas wspólnego koncertu wykonają kaszubskie pieśni pogrzebowe. Ideą  projektu jest unikatowe połączenie interpretacji pieśni tradycyjnych z  formą współczesnego jazzującego brzmienia.


Spektakl „Romans”

A o 20:00 Natalia Sakowicz pokaże spektakl "Romans” – to w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej. Opowieść o obietnicy przygody i  ekscytującej podróży w nieznane w której nie wiesz, co cię czeka.  Bohaterka przedstawienia pyta o to czego pragniemy i czy warto zatracić się w miłości?


Cykl Katedralnych Koncertów Organowych

Trwa wakacyjny cykl Katedralnych Koncertów Organowych. Dziś o 19:15 wystąpi Ryszard Superczyński instrumentalista z Gniezna. To absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego.

W 1994 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii za wykonanie utworów J.S. Bacha. Teraz Ryszard Superczyński pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, gdzie  prowadzi klasę organów. Jest także nauczycielem organów w Studium Muzyki  Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Występował jako solista i kameralista na festiwalach muzyki organowej i  kameralnej w Polsce i na Litwie. Nagrał płytę z Poznańskim Chórem  Katedralnym. W 2005 roku został tytularnym organistą Bazyliki  Archikatedralnej w Gnieźnie i akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Popularyzator muzyki organowej i kameralnej w Gnieźnie i regionie.


"Gwiazdy Stand-up'u na żywo!"


A w Auli koncertowej WSFiZ w Białymstoku, przy Ciepłej dziś "Gwiazdy Stand-up'u na żywo!".

Zebrani na jednej scenie i podzieleni na 3 ekipy laureaci: Paki, Podlasianki, Ludzika, One Man Show, Mulatki i wielu innych słynnych festiwali, gwiazdy Comedy Central i telewizyjnych programów  rozrywkowych, wystąpią razem w nowym, szalonym projekcie!

Na pierwszy ogień idą ci, którzy do tej pory byli znanymi  kabareciarzami, aktorami, komikami i swoimi występami od wielu lat  rozpalali publiczność do czerwoności: Damian Kubik, Krzysztof Szubzda,  Krzysztof Kamyszek, Arkadiusz "Pan" Pawłowski, Aleksandra Nieśpielak i Bartek Brzeskot.

Obśmiewać będą tematy polityczne, odchudzanie i stosunki damsko-męskie.

To ma być eksplozja dobrego humoru! Początek o 19:00 w Auli koncertowej WSFiZ w Białymstoku.


Akcja “Podziel się książką"

Chodzi o to by promować czytelnictwo i ideę bezinteresownego dzielenia przeczytanymi książkami. Esperancka Filia Książnicy Podlaskiej i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają do wspólnej akcji “Podziel się książką”.
Każdy z nas może przynieść dowolną książkę ( to nie musi być książka w  esperanto), wymienić ją na inny tytuł, albo po prostu zostawić  przeczytany egzemplarz. Kto nie ma książek do oddania możne przyjść by  poczęstować się nowym tytułem, ale trzeba go wybrać z książek  przyniesionych przez innych czytelników.

Akcja “Podziel się książką” odbywa się dziś (20.08) i w przyszłym tygodniu od wtorku do piątku (24.08-27.08) w godzinach od 12:00 do 17:00 w Filii Książnicy Podlaskiej nr 14 Esperanto-Libraro przy ul. Warszawskiej 19.


Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach

W Muzeum Historycznym w Białymstoku trwa Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach. Tematem tegorocznego spotkania jest: "Położenie społeczne ludności  tatarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej od XVI-XXI wieku". Wstęp wolny.


Koncert trio akustycznego Blue Ark


W Kawiarni Lalek w Białymstoku dziś koncert trio akustycznego Blue Ark - ludzi z pasją do grania i zamiłowania do muzyki. Wokalistka, Anna Bezubik była uczestniczką programu "Szansa na Sukces" - obdarzona jest niskim, charyzmatycznym altem.

Usłyszymy znane utwory w interpretacji zespołu. Początek koncertu o 20:00.


Spektakl "Sztuczki

W sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach dziś spektakl "Sztuczki" w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia.

To największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w  Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół  tworzy ponad 100 artystów. Początek przedstawienia o 19:00.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


40. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

13.09.2021, 09:00

Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Hajnowski Dom Kultury i parafia Św. Trójcy w Hajnówce zapraszają na 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, który odbędzie się w dniach 13-18.09.2021 r. w Soborze św. Trójcy w Hajnówce.


Festiwal Filmowy "Wajda na nowo" w Suwałkach

20.08.2021, 08:25

Od otwarcia wystawy plakatów do filmów urodzonego w Suwałkach reżysera rozpoczęła się w czwartek (19.08) pierwsza edycja Festiwalu Filmowego "Wajda na nowo".


Rekonstrukcja wydarzeń z XIX i XX wieku - Noc Kopnej Góry

21.08.2021, 21:48

To rekonstrukcja losów powstańców listopadowych i styczniowych oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego. W arboretum w Kopnej Górze odbyła się inscenizacja, w której wzięło udział około 150 osób.


Wystawa "Wyśniona historia kina na Podlasiu" w ramach Festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar"

20.08.2021, 07:03

Spektakle, happeningi, wystawy, koncerty, dyskusje - kilkanaście wydarzeń kulturalnych w przedostatni weekend wakacji. Rozpoczął się Festiwal "Wschód Kultury/Inny Wymiar" w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok