Radio Białystok | Wiadomości | Laktopol rezygnuje z dzierżawy mleczarni w Bielsku Podlaskim

Laktopol rezygnuje z dzierżawy mleczarni w Bielsku Podlaskim

autor: Michał Buraczewski

14.10.2021, 17:25, akt. 17:28

Spółka Laktopol nie chce już dzierżawić mleczarni w Bielsku Podlaskim. O wypowiedzeniu umowy w tej sprawie poinformował w Sejmie prezes upadłego Bielmleku Tadeusz Romańczuk.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Syndyk majątku bankruta Józef Gliński potwierdza, że trafiła do niego elektroniczna korespondencja na ten temat. Wstrzymuje się jednak z komentarzem do czasu otrzymania pisemnego wypowiedzenia umowy.

Podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk wskazywał, że rządowa pomoc, którą otrzymali byli dostawcy mleka - może być teraz przeznaczona na naprawę szkód po pożarze, do którego doszło miesiąc temu:

"W okresie pięciu miesięcy dzierżawienia nastąpiła bardzo poważna degradacja i dewastacja majątku, teraz następuje wycofanie się (...) i wyjdzie na to, że w tej chwili pomoc rolnikom, którym zotała udzielona pomoc poprzez dopłatę do udziałów przez Skarb Państwa w wysokości 20 milionów złotych, zostanie przeznaczona na naprawę szkód po pożarze."

Tadeusz Romańczuk dodał, że wielu rolników nadal nie otrzymało zaległych wypłat za mleko. Wskazał, że specjalne rozporządzenie dotyczące pomocy dla dostawców zawiera szczegółowe zapisy wykluczające niektórych z nich:

"W samym powiecie bielskim sytuacja wygląda tak, że 36 rolników nie otrzymało żadnych dopłat - wynika to z mocy tego rozporządzenia. Stu rolników otrzymało pomniejszone dopłaty, trzech - otrzymało 18%, 23% i 49% tych dopłat, a miało być 80%."

Tadeusz Romańczuk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc dla upadłej spółdzielni. Miałaby być to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, którą Bielmlek miałby spłacać przez 30 lat.

Dzięki temu - zdaniem prezesa zakładu - udałoby się oddać około 300 milionów złotych długu i wznowić produkcję w mleczarni.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spółka Laktopol chce przejąć mleczarnię w Bielsku Podlaskim, ale za połowę ceny

13.10.2021, 16:46

Wartą 150 milionów złotych mleczarnię w Bielsku Podlaskim za 85 milionów chce przejąć spółka Laktopol.


Podlaska Solidarność walczy o zaległe wypłaty byłych pracowników Bielmleku

8.10.2021, 15:13

Prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych są warte wynagrodzenia, które nie trafiły do byłych pracowników upadłej mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim.


Tadeusz Romańczuk

20.09.2021, 08:30

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.


Posłowie domagają się, aby okoliczności upadłości Bielmleku wyjaśniła Najwyższa Izba Kontroli

14.09.2021, 17:09

Do bankructwa Bielmleku w Bielsku Podlaskim mógł doprowadzić ktoś spoza zakładu - ocenia były szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. I domaga się, aby okoliczności upadłości mleczarni wyjaśniła Najwyższa Izba Kontroli.


Strażacy dogaszają pożar w Bielmleku [wideo]

9.09.2021, 16:36

Sytuacja jest już opanowana, nikt nie został ranny. Strażacy dogaszają pożar w zakładzie po spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok