Radio Białystok | Wiadomości | Poseł Winnicki chce informacji ze śledztwa ws. oświadczeń majątkowych prezesa NIK

Poseł Winnicki chce informacji ze śledztwa ws. oświadczeń majątkowych prezesa NIK

21.10.2021, 14:26, akt. 14:42

Podlaski poseł Konfederacji Robert Winnicki chce od Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wyjaśnień związanych ze śledztwem dotyczącym m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia, obecnego prezesa NIK.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Śledczy z Białegostoku od dwóch lat prowadzą to śledztwo. Pod koniec sierpnia zarzuty w jednym z wątków tej sprawy usłyszeli syn prezesa NIK, jego żona Agnieszka i dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.

Poseł Konfederacji przypomniał, że kilka dni temu prezes NIK oświadczył publicznie, że dysponuje oświadczeniami osób, które miano nakłaniać do składania fałszywych zeznań obciążających jego i jego rodzinę. Zapowiedział wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

Winnicki powiedział, że składa pismo do szefowej białostockiej prokuratury regionalnej.


- Z żądaniem informacji na ten temat. Czy i jakie nieprawidłowości miały miejsce w toku tego postępowania, czy dochodziło rzeczywiście do takich wydarzeń, jak nakłanianie świadków do składania określonych zeznań i żądam tego w trybie dostępu do informacji publicznej - mówił poseł Konfederacji.


Zapowiedział, że jeśli w krótkim czasie nie dostanie odpowiedzi, zwróci się do prokuratury ponownie, już w trybie interwencji poselskiej.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku odsyła do oświadczenia Prokuratury Krajowej, wydanego po konferencji prasowej prezesa NIK.


- W żadnym z postępowań prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania prezesa NIK Mariana Banasia; jego twierdzenia to rozpaczliwa próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od meritum toczącego się w jego sprawie postępowania karnego - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.


Prokuratura dodała jednocześnie, że materiały będące podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK opierają się przede wszystkim na dokumentacji odnalezionej przez CBA w wyniku "kilkudziesięciu przeszukań oraz z banków, urzędów i innych instytucji, a także na analizach i opiniach biegłych sporządzonych w oparciu o te dokumenty".

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił do marszałek Sejmu Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Konfederacji rozpoczęli w Białymstoku akcję #Bezpiecznegranice

20.08.2021, 12:03

W ten sposób chcą wspomóc polskie służby pilnujące granicy z Białorusią. W Białymstoku działacze Konfederacji rozpoczęli ogólnopolską akcję #Bezpiecznegranice.


Prokuratorskie zarzuty dla syna prezesa NIK-u Jakuba B., jego żony i dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie

24.07.2021, 13:04

Syn prezesa NIK Jakub B., jego żona - Agnieszka B. i dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. usłyszeli zarzuty. Postawiła je Prokuratura Regionalna w Białymstoku.


Robert Winnicki tworzy w Białymstoku punkt pomocy Polakom na Wschodzie

12.04.2021, 16:34

Nasi rodacy represjonowani na Białorusi będą tu mogli uzyskać m.in. pomoc prawną. Punkt pomocy Polakom na Wschodzie powstał w biurze poselskim Roberta Winnickiego przy ulicy Jurowieckiej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok