Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Hajnówce uwolnił "kuriera" z Syrii - prokuratura odwoła się od tej decyzji

Sąd w Hajnówce uwolnił "kuriera" z Syrii - prokuratura odwoła się od tej decyzji

autor: Grzegorz Pilat, Ryszard Minko

27.10.2021, 10:20, akt. 14:54

Prokuratura w Hajnówce odwoła się od decyzji miejscowego sądu, który nie zgodził się na tymczasowy areszt dla 33-letniego Syryjczyka podejrzanego o przemyt ludzi i próbę potrącenia policjanta.

Źródło: hajnowka.policja.gov.pl
Źródło: hajnowka.policja.gov.pl

Chodzi o zdarzenie z soboty (23.10), kiedy to po próbie potrącenia policjanta, ucieczce przez kilkadziesiąt kilometrów i spowodowaniu kolizji z innym samochodem udało się zatrzymać kierowcę vana przewożącego dziewięciu Syryjczyków.Prokuratura w Hajnówce wnioskowała o trzymiesięczny areszt, jednak sąd się na to nie zgodził, dlatego będzie odwołanie - mówi prokurator rejonowy w Hajnówce Jan Andrejczuk.

Prokurator dodaje, że w ostatnim czasie śledczy prowadzą dziesiątki podobnych spraw związanych z przemytem ludzi nielegalnie przedostających się przez polsko-białoruską granicę.

Z powodów proceduralnych na każde ze śledztw mają zaledwie 48 godzin, przy czym do każdego z nich wymagana jest obecność biegłego tłumacza - mówi prokurator Jan Andrejczuk.


Kolejnych dwóch kurierów przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce zatrzymali podlascy policjanci


Jak mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa, jeden z nich - 36-letni mężczyzna - uzbrojony był w nóż i wiatrówkę. 


Policjanci zatrzymali go w miejscowości Straż nieopodal Sokółki. Gdy funkcjonariusze sokólskiej drogówki zatrzymali do kontroli Audi okazało się, że kierowca przewozi 4 osoby nielegalnie przebywające w naszym kraju. Policjanci przy 36-letnim obywatelu Ukrainy znaleźli wiatrówkę i nóż - zaznacza.


Podinsp. Tomasz Krupa dodaje, że innego kierowcę przewożącego osoby nielegalnie przebywające w Polsce policjanci zatrzymali w Kruglanach niedaleko przejścia granicznego w Kuźnicy. 


Na punkcie kontrolnym w Kruglanach policjanci z warszawskiego oddziału prewencji zatrzymali do kontroli BMW. Numery rejestracyjne pojazdu wskazywały, że pochodzi on z województwa pomorskiego. Za jego kierownicą siedział 42-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna przewoził 7 osób nielegalnie przebywających na terenie Polski. Dwie z tych osób z uwagi na brak miejsc w samochodzie przewożone były w bagażniku. Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu - podkreśla.


42-letni obywatel Ukrainy stracił prawo jazda za przewożenie zbyt dużej liczby osób w pojeździe. Ponadto obaj kierowcy usłyszeli zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Grozi za to do 8 lat więzienia.


Od początku kryzysu migracyjnego podlascy policjanci zatrzymali już 170 "kurierów", którzy przewozili prawie 720 imigrantów. Do tymczasowego aresztu trafiło blisko 20 kierowców. Tylko nieliczni zatrzymywani przemytnicy ludzi są Polakami. Zdecydowana większość to obcokrajowcy, między innymi obywatele Syrii, Turcji, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Francji.

| red: wsz, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


5,5 tys. żołnierzy wspiera ochronę polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim

25.10.2021, 12:18

W rejonie przygranicznym województwa podlaskiego zadania wykonuje 5,5 tys. żołnierzy; znajduje się tam 818 posterunków - poinformował w poniedziałek (25.10) rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak. Dodał, że ustawiono również 340 posterunków obserwacyjnych hesco-bastion.


Podlascy policjanci znów zatrzymali kierowców, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce

24.10.2021, 09:07

Podlascy policjanci zatrzymali w sobotę (23.10) czterech mężczyzn, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce. To obywatele Uzbekistanu, Ukrainy, Syrii i Belgii. W samochodach przewozili 53 osoby.


Wypadek z udziałem samochodu, który najprawdopodobniej wiózł migrantów

23.10.2021, 18:43

Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego w sobotę (23.10) po południu doszło na drodze krajowej nr 66 na odcinku Szastały-Grabowiec; bus, najprawdopodobniej przewożący migrantów, zderzył się w trakcie ucieczki z innym autem - podała podlaska policja.


Kolejny policyjny pościg - zatrzymany Ukrainiec, który przewoził 12 osób [zdjęcia]

23.10.2021, 12:26

Podlaska policja zatrzymała po pościgu na dk 66 obywatela Ukrainy, który przewoził busem 12 osób, prawdopodobnie nielegalnie przebywających w Polsce. W trakcie pościgu na drodze Szastały - Kalnica w powiecie bielskim doszło do wypadku, jedna osoba została ranna.


Zatrzymani po pościgach w naszym regionie trzej cudzoziemcy trafili na trzy miesiące do aresztu

19.10.2021, 13:14

Sąd aresztował trzech mężczyzn podejrzanych o pomoc w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy. Obywateli Iraku, Syrii i Albanii zatrzymano po pościgach, gdy przewozili w swoich samochodach osoby nielegalnie przebywające w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok