Radio Białystok | Wiadomości | 5,5 tys. żołnierzy wspiera ochronę polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim

5,5 tys. żołnierzy wspiera ochronę polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim

25.10.2021, 12:18, akt. 13:20

W rejonie przygranicznym województwa podlaskiego zadania wykonuje 5,5 tys. żołnierzy; znajduje się tam 818 posterunków - poinformował w poniedziałek (25.10) rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak. Dodał, że ustawiono również 340 posterunków obserwacyjnych hesco-bastion.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wziął w poniedziałek udział w briefingu dotyczącym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował, zadania wsparcia funkcjonariuszy SG wykonuje tam aktualnie ponad 5,5 tys. żołnierzy. Są to żołnierze z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz z jednostek przydzielonych z innych rodzajów sił zbrojnych.

"W ramach wykonywanych zadań na granicy znajduje się aktualnie 818 posterunków ochronnych. Ponadto żołnierze funkcjonują w oparciu o hesco-bastiony. Są to dodatkowe posterunki obserwacyjne, gdzie mogą się schronić w wypadku negatywnych warunków atmosferycznych" - powiedział Nabzdyjak.

Dodał, że obecnie na granicy znajduje się 340 takich posterunków. Wskazał ponadto, że oprócz wspólnych patroli pieszych i mobilnych, żołnierze uczestniczą w rozbudowie zapory inżynieryjnej na granicy.

"Na chwile obecną zbudowanych jest 139 km ogrodzenia pionowego, ponadto ponad 163 km zapory poziomej, jak również budowana jest siatka leśna, która ma chronić zwierzęta; zbudowane zostało 252 km siatki leśnej" - przekazał.

Zaznaczył, że w ostatnim czasie polscy żołnierze i pogranicznicy spotykają się z nasileniem działań ze strony pograniczników i żołnierzy białoruskich, którzy "jak zauważamy, sterują migrantami, którzy w zwiększonej ilości, zwiększonych grupach próbują forsować granicę polsko-białoruską. Oczywiście te próby są niewolne przez żołnierzy i funkcjonariuszy SG" - powiedział.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że od początku roku zanotowano 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 13,3 tys. prób miało miejsce w październiku. Straż Graniczna od początku roku zatrzymała ponad 2 tys. nielegalnych imigrantów. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku zatrzymano 42 osoby.

W ośrodkach dla cudzoziemców przebywa obecnie ok. 1,7 tys. osób. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne 508 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

25.10.2021, 10:52

W niedzielę (24.10) strażnicy graniczni odnotowali 508 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów - poinformowała straż graniczna.


Uchodźcy zaatakowali polskich żołnierzy niedaleko Usnarza Górnego [wideo]

25.10.2021, 09:48

Dwóch polskich żołnierzy trafiło w niedzielę (24.10) wieczorem do szpitala po kolejnej siłowej próbie przedarcia się migrantów z Białorusi do Polski. Do zdarzenia doszło niedaleko Usnarza Górnego - poinformowała w poniedziałek (25.10) rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska.


ks. Jerzy Sęczek

25.10.2021, 08:20

"My jesteśmy do tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc musi być mądra" - mówi ks. Jerzy Sęczek.


Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach

24.10.2021, 12:30

Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. To trzy tiry, w których są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej - poinformował w niedzielę (24.10) prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok