Radio Białystok | Gość | ks. Jerzy Sęczek - dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej

25.10.2021, 08:20, akt. 09:10

"My jesteśmy do tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc musi być mądra" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Z ks. Jerzym Sęczkiem rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Caritas to jedna z organizacji, od lat pomagająca uchodźcom. Od początku kryzysu migracyjnego wspiera też cudzoziemców, którzy wypychani przez białoruskie służby, nielegalnie przekraczają polską granicę. Na czym to wsparcie polega i jak mądrze pomagać migrantom, nie eskalując napięcia - m.in. o tym z dyrektorem Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzym Sęczkiem rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Proszę księdza, jak Caritas, w ogóle Kościół postrzega to, co się dzieje na pograniczu polsko-białoruskim?


ks. Jerzy Sęczek: Kościół, jeśli już ocenia jakąkolwiek sytuację, to tylko przez pryzmat Ewangelii i staramy się widzieć ludzi potrzebujących. Nie do nas należy ocenianie, z jakiego powodu człowiek znalazł się w naszym zasięgu, tutaj mówię o takim zasięgu naszej wrażliwości. I my jesteśmy, jako Caritas, przygotowani do tego. Dobrze też, że mamy takie dobre zaplecze, jakim jest Caritas Polska, bo każda Caritas diecezjalna jest autonomiczna, ale w takiej sytuacji, zwłaszcza w takich międzynarodowych sprawach, to bardzo ściśle współpracujemy i dzięki pomocy Caritas Polska mamy też fundusze na ten cel. 

Także korzystamy z tego doświadczenia, bo przypominam, że to doświadczenie w pracy z imigrantami w naszej diecezji to jest ponad 20-letnie, Caritas Polska też od 30 lat zajmuje się pomocą tam, gdzie są konflikty międzynarodowe, gdzie są ludzie w potrzebie, gdzie są traktowani jak przedmiot, tak jak na naszej granicy, kiedy są wykorzystywani przez tę stronę białoruską. Ale my jesteśmy od tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc też musi być mądra, dlatego też szanując te wszystkie ustalenia i stan wyjątkowy pamiętamy, że stan wyjątkowy służy, chociażby mieszkańcom okolicznych miejscowości i tych przygranicznych, więc oni są chronieni. My kierujemy tę pomoc do parafii i też z parafii, z tych dóbr, które przekazujemy, korzysta straż graniczna, ponieważ praktycznie w każdej z tych parafii przygranicznych jest jakaś placówka, która ma pierwszy kontakt z imigrantami i zanim się zacznie jakakolwiek procedura, trzeba temu człowiekowi pomóc. I straż graniczna takiej pomocy udziela. 

Mieszkańcy też wiedzą, że mogą korzystać z tych artykułów, żeby kiedy spotkają taką osobę, mogli udzielić tej pomocy, bo wiem, że takiej pomocy udzielali wcześniej z własnych zasobów, ale teraz przy tym nasilonym ruchu granicznym, tej imigracji, muszą mieć takie wsparcie z naszej strony. 


To na tym polega ta mądra pomoc?


Chodzi o to, żeby też nie pomagać w sposób taki nieprzemyślany, czyli "wyślę coś, co mi się wydaje, że jest potrzebne". My jesteśmy w stałym kontakcie i praktycznie każdego dnia jest aktualizowana lista potrzeb. Też jesteśmy w stałym kontakcie z panią od praw człowieka przy Straży Granicznej, żołnierze także zgłaszają konkretne potrzeby. Trzeba się spytać, zamiast uszczęśliwiać kogoś na siłę. Przykład - można przesłać komuś wodę, a emigranci mówią - my nie wypijemy gazowanej, nie wiem dlaczego, ale sobie nie życzą, czy środki higieniczne takiej, czy innej firmy - mają różne swoje potrzeby. 


Czy oni mają świadomość, że oni są tak manipulowani, że oni na przykład nie jadą do Niemiec, że tu jest Polska, do Niemiec jeszcze kawałek drogi? Kobieta w zaawansowanej ciąży może umrzeć wraz z dzieckiem w tym lesie w nocy.


Jest dużo dezinformacji. Ponieważ nasi pracownicy z Caritas Polska byli w Iraku, w Syrii, bo tam jest cały czas nasza pomoc i wprost mówią o ulotkach, o informacjach w języku angielskim, rosyjskim, arabskim, ulotkach zachęcających i firmy zachęcające do lotu przez Mińsk, chociażby i są wprowadzeni w błąd. 

Zresztą, jest to może kwestia i wiedzy, także geograficznej. U nas spytać kogoś na ulicy gdzie jest Afganistan, Pakistan, Iran, Irak - kto ze sobą i jak graniczy, to nikt by nie odpowiedział, myślę tak szczegółowo. Oni mają informacje, że jest to granica Unii - dla nich jest to wszystko. No też trzeba zadać pytanie, jak społeczność międzynarodowa może zareagować na przemyt ludzi taki jawny, prowadzony przez rząd białoruski. To jest skandal międzynarodowy. Jakoś mało tych głosów, które reagują bardzo zdecydowanie.


Macie świadomość, że to może być taka niekończąca się historia, No bo tysiące takich rodzin z dziećmi czekają w białoruskich hotelach, Aleksander Łukaszenka przecież nie ma żadnych skrupułów i wciąż rozwija ten swój barbarzyński handel żywym towarem - ludźmi, tak to trzeba powiedzieć.


Jest to barbarzyństwo i coś takiego należy potępić. Myślę, że jakimś takimi światłem w tunelu jest to, że zaprzestał wydawać wiz obywatelom Iraku, ale nie wiem, w jakim stopniu jest to tylko tak zwana wrzutka medialna, a na ile jest to zgodne z prawdą. Myślę, że jakieś tam działania międzynarodowe naszego ministerstwa przynoszą skutek, ale to już nie nasza rola tutaj jest. Ja mogę tylko szukać sposobów jak dotrzeć do człowieka w potrzebie.


Państwo pomagacie, bo taka jest misja. Taka jest misja Caritas, taka jest misja Kościoła, ale misją Kościoła jest też dążenie do pojednania, zażegnania sporów. Jak, zdaniem księdza, zażegnać ten spór w polskim społeczeństwie wywołany tym kryzysem migracyjnym, sprytnie podsycanym oczywiście przez Łukaszenkę. Teraz dzielimy się na tych, którzy mają serce i którzy są bezduszni. Trudno tak myśleć o swoim narodzie, że jest bezduszny. Ksiądz myśli, że my jesteśmy bezduszni, pozbawieni serca?


Nieraz spotykamy się z bezdusznymi postawami, ale jeśli chodzi o człowieka, to każdy gdzieś ma jakąś taką swoją wrażliwość. Ale też potrzeba mieć jakąś wiedzę,  doświadczenie, bo niektórzy mogą starać się zyskać coś jeszcze, głośniej krzycząc o pomocy, a mniej pomagając, to już jest ich sumienie i za to odpowiedzą przed Panem Bogiem, że też wykorzystują w ten sposób osoby w potrzebie. 

A można też posłuchać tych, którzy mają ogromne doświadczenie w pomocy i także widzieć różne strony potrzeb, bo chociażby wczuć się w sytuację żołnierza, w jakiej sytuacji taki człowiek stoi. Idzie do niego imigrant, on ma ostrą amunicję, jest sam, więc nic dziwnego, że się boi. Jeżeli zostanie mu wyrwana broń, nie może strzelić, bo konflikt międzynarodowy murowany - żołnierz stoi na deszczu przez 8 godzin, musi też odpocząć, musi też czuwać, jest w ciągu napięciu i o tym też musimy pamiętać. To też są ludzie, którzy z kolei nas bronią, bo jak wiemy, są różne sytuacje, są oddawane też strzały, czy pozorowane, czy prawdziwe, więc żyją i służą nam w ciągłym napięciu, a to też trzeba widzieć.


Ale są też narażeni na ostracyzm ze strony społeczeństwa - to oni są ci źli, którzy wypychają, nie wpuszczają.


Też trzeba posłuchać mieszkańców, bo mieszkańcy mają na co dzień kontakt i warto byłoby posłuchać, jak oni się czują. Nic dziwnego, że czasami się boją, kiedy starsza osoba mieszkająca pod granicą, spotyka kilkunastu młodych mężczyzn i jeśli to jest jeszcze w nocy. Pamiętajmy również o tych ludziach, więc wrażliwość, ale skierowana do wszystkich. Wychodzą z ludzi piękne, bohaterskie porywy serca, ale też i podłości. Zamiast widzieć to wszystko jakoś tak całościowo i szukać mądrej pomocy i wspierać siebie nawzajem, no to próbują jeszcze dzielić. 


W tych przygranicznych miejscowościach też ludzie są podzieleni.


Oczywiście, że tak, takie głosy do nas dochodzą. Myślę, że Ewangelia jest tym, co łączy. Jeżeli będziemy udawać pomoc i nie widzieć ducha Ewangelii, jeżeli pamiętamy o tym, że ona ma wypływać z serca napełnionego Ewangelią, gdzie jest jeszcze przebaczenie, gdzie jest modlitwa o jedność? Bo co, jeśli pomożemy jednemu człowiekowi, jak będziemy na drugiego warczeć? Ta pomoc jest bezskuteczna, to będzie tylko rzucony ochłap potrzebującemu, bez słowa miłości do niego, do innego człowieka. To jest też fałszywa pomoc, kiedy ja źle mówię o kimś, pomagając komuś - to jest rozdwojenie wewnątrz człowieka.


Czyli jestem trochę zły, trochę dobry?


Trzeba się modlić o taką integrację w środku i czy ja pomagam szczerze - to jest pierwsze pytanie i czy pomagając, staję się lepszy.


Bardzo dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...

Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.


Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.


Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.

prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.


mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".


Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.

Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.


dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".


Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

prof. Jan Kochanowicz

dyrektor USK w Białymstoku
28.10.2021

"To nie jest już tak, że chorują tylko osoby stare, schorowane. Raczej możemy podzielić tych pacjentów na osoby niezaszczepione i te osoby chorują najciężej oraz osoby zaszczepione - przechodzą stosunkowo lekko te zakażenia" - mówi prof. Jan Kochanowicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok