Radio Białystok | Gość | ks. Jerzy Sęczek - dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej

25.10.2021, 08:20, akt. 09:10

"My jesteśmy do tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc musi być mądra" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z ks. Jerzym Sęczkiem rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Caritas to jedna z organizacji, od lat pomagająca uchodźcom. Od początku kryzysu migracyjnego wspiera też cudzoziemców, którzy wypychani przez białoruskie służby, nielegalnie przekraczają polską granicę. Na czym to wsparcie polega i jak mądrze pomagać migrantom, nie eskalując napięcia - m.in. o tym z dyrektorem Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzym Sęczkiem rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Proszę księdza, jak Caritas, w ogóle Kościół postrzega to, co się dzieje na pograniczu polsko-białoruskim?


ks. Jerzy Sęczek: Kościół, jeśli już ocenia jakąkolwiek sytuację, to tylko przez pryzmat Ewangelii i staramy się widzieć ludzi potrzebujących. Nie do nas należy ocenianie, z jakiego powodu człowiek znalazł się w naszym zasięgu, tutaj mówię o takim zasięgu naszej wrażliwości. I my jesteśmy, jako Caritas, przygotowani do tego. Dobrze też, że mamy takie dobre zaplecze, jakim jest Caritas Polska, bo każda Caritas diecezjalna jest autonomiczna, ale w takiej sytuacji, zwłaszcza w takich międzynarodowych sprawach, to bardzo ściśle współpracujemy i dzięki pomocy Caritas Polska mamy też fundusze na ten cel. 

Także korzystamy z tego doświadczenia, bo przypominam, że to doświadczenie w pracy z imigrantami w naszej diecezji to jest ponad 20-letnie, Caritas Polska też od 30 lat zajmuje się pomocą tam, gdzie są konflikty międzynarodowe, gdzie są ludzie w potrzebie, gdzie są traktowani jak przedmiot, tak jak na naszej granicy, kiedy są wykorzystywani przez tę stronę białoruską. Ale my jesteśmy od tego, żeby nieść pomoc człowiekowi, który jest zziębnięty, głodny, wyczerpany, ale pomoc też musi być mądra, dlatego też szanując te wszystkie ustalenia i stan wyjątkowy pamiętamy, że stan wyjątkowy służy, chociażby mieszkańcom okolicznych miejscowości i tych przygranicznych, więc oni są chronieni. My kierujemy tę pomoc do parafii i też z parafii, z tych dóbr, które przekazujemy, korzysta straż graniczna, ponieważ praktycznie w każdej z tych parafii przygranicznych jest jakaś placówka, która ma pierwszy kontakt z imigrantami i zanim się zacznie jakakolwiek procedura, trzeba temu człowiekowi pomóc. I straż graniczna takiej pomocy udziela. 

Mieszkańcy też wiedzą, że mogą korzystać z tych artykułów, żeby kiedy spotkają taką osobę, mogli udzielić tej pomocy, bo wiem, że takiej pomocy udzielali wcześniej z własnych zasobów, ale teraz przy tym nasilonym ruchu granicznym, tej imigracji, muszą mieć takie wsparcie z naszej strony. 


To na tym polega ta mądra pomoc?


Chodzi o to, żeby też nie pomagać w sposób taki nieprzemyślany, czyli "wyślę coś, co mi się wydaje, że jest potrzebne". My jesteśmy w stałym kontakcie i praktycznie każdego dnia jest aktualizowana lista potrzeb. Też jesteśmy w stałym kontakcie z panią od praw człowieka przy Straży Granicznej, żołnierze także zgłaszają konkretne potrzeby. Trzeba się spytać, zamiast uszczęśliwiać kogoś na siłę. Przykład - można przesłać komuś wodę, a emigranci mówią - my nie wypijemy gazowanej, nie wiem dlaczego, ale sobie nie życzą, czy środki higieniczne takiej, czy innej firmy - mają różne swoje potrzeby. 


Czy oni mają świadomość, że oni są tak manipulowani, że oni na przykład nie jadą do Niemiec, że tu jest Polska, do Niemiec jeszcze kawałek drogi? Kobieta w zaawansowanej ciąży może umrzeć wraz z dzieckiem w tym lesie w nocy.


Jest dużo dezinformacji. Ponieważ nasi pracownicy z Caritas Polska byli w Iraku, w Syrii, bo tam jest cały czas nasza pomoc i wprost mówią o ulotkach, o informacjach w języku angielskim, rosyjskim, arabskim, ulotkach zachęcających i firmy zachęcające do lotu przez Mińsk, chociażby i są wprowadzeni w błąd. 

Zresztą, jest to może kwestia i wiedzy, także geograficznej. U nas spytać kogoś na ulicy gdzie jest Afganistan, Pakistan, Iran, Irak - kto ze sobą i jak graniczy, to nikt by nie odpowiedział, myślę tak szczegółowo. Oni mają informacje, że jest to granica Unii - dla nich jest to wszystko. No też trzeba zadać pytanie, jak społeczność międzynarodowa może zareagować na przemyt ludzi taki jawny, prowadzony przez rząd białoruski. To jest skandal międzynarodowy. Jakoś mało tych głosów, które reagują bardzo zdecydowanie.


Macie świadomość, że to może być taka niekończąca się historia, No bo tysiące takich rodzin z dziećmi czekają w białoruskich hotelach, Aleksander Łukaszenka przecież nie ma żadnych skrupułów i wciąż rozwija ten swój barbarzyński handel żywym towarem - ludźmi, tak to trzeba powiedzieć.


Jest to barbarzyństwo i coś takiego należy potępić. Myślę, że jakimś takimi światłem w tunelu jest to, że zaprzestał wydawać wiz obywatelom Iraku, ale nie wiem, w jakim stopniu jest to tylko tak zwana wrzutka medialna, a na ile jest to zgodne z prawdą. Myślę, że jakieś tam działania międzynarodowe naszego ministerstwa przynoszą skutek, ale to już nie nasza rola tutaj jest. Ja mogę tylko szukać sposobów jak dotrzeć do człowieka w potrzebie.


Państwo pomagacie, bo taka jest misja. Taka jest misja Caritas, taka jest misja Kościoła, ale misją Kościoła jest też dążenie do pojednania, zażegnania sporów. Jak, zdaniem księdza, zażegnać ten spór w polskim społeczeństwie wywołany tym kryzysem migracyjnym, sprytnie podsycanym oczywiście przez Łukaszenkę. Teraz dzielimy się na tych, którzy mają serce i którzy są bezduszni. Trudno tak myśleć o swoim narodzie, że jest bezduszny. Ksiądz myśli, że my jesteśmy bezduszni, pozbawieni serca?


Nieraz spotykamy się z bezdusznymi postawami, ale jeśli chodzi o człowieka, to każdy gdzieś ma jakąś taką swoją wrażliwość. Ale też potrzeba mieć jakąś wiedzę,  doświadczenie, bo niektórzy mogą starać się zyskać coś jeszcze, głośniej krzycząc o pomocy, a mniej pomagając, to już jest ich sumienie i za to odpowiedzą przed Panem Bogiem, że też wykorzystują w ten sposób osoby w potrzebie. 

A można też posłuchać tych, którzy mają ogromne doświadczenie w pomocy i także widzieć różne strony potrzeb, bo chociażby wczuć się w sytuację żołnierza, w jakiej sytuacji taki człowiek stoi. Idzie do niego imigrant, on ma ostrą amunicję, jest sam, więc nic dziwnego, że się boi. Jeżeli zostanie mu wyrwana broń, nie może strzelić, bo konflikt międzynarodowy murowany - żołnierz stoi na deszczu przez 8 godzin, musi też odpocząć, musi też czuwać, jest w ciągu napięciu i o tym też musimy pamiętać. To też są ludzie, którzy z kolei nas bronią, bo jak wiemy, są różne sytuacje, są oddawane też strzały, czy pozorowane, czy prawdziwe, więc żyją i służą nam w ciągłym napięciu, a to też trzeba widzieć.


Ale są też narażeni na ostracyzm ze strony społeczeństwa - to oni są ci źli, którzy wypychają, nie wpuszczają.


Też trzeba posłuchać mieszkańców, bo mieszkańcy mają na co dzień kontakt i warto byłoby posłuchać, jak oni się czują. Nic dziwnego, że czasami się boją, kiedy starsza osoba mieszkająca pod granicą, spotyka kilkunastu młodych mężczyzn i jeśli to jest jeszcze w nocy. Pamiętajmy również o tych ludziach, więc wrażliwość, ale skierowana do wszystkich. Wychodzą z ludzi piękne, bohaterskie porywy serca, ale też i podłości. Zamiast widzieć to wszystko jakoś tak całościowo i szukać mądrej pomocy i wspierać siebie nawzajem, no to próbują jeszcze dzielić. 


W tych przygranicznych miejscowościach też ludzie są podzieleni.


Oczywiście, że tak, takie głosy do nas dochodzą. Myślę, że Ewangelia jest tym, co łączy. Jeżeli będziemy udawać pomoc i nie widzieć ducha Ewangelii, jeżeli pamiętamy o tym, że ona ma wypływać z serca napełnionego Ewangelią, gdzie jest jeszcze przebaczenie, gdzie jest modlitwa o jedność? Bo co, jeśli pomożemy jednemu człowiekowi, jak będziemy na drugiego warczeć? Ta pomoc jest bezskuteczna, to będzie tylko rzucony ochłap potrzebującemu, bez słowa miłości do niego, do innego człowieka. To jest też fałszywa pomoc, kiedy ja źle mówię o kimś, pomagając komuś - to jest rozdwojenie wewnątrz człowieka.


Czyli jestem trochę zły, trochę dobry?


Trzeba się modlić o taką integrację w środku i czy ja pomagam szczerze - to jest pierwsze pytanie i czy pomagając, staję się lepszy.


Bardzo dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok