Radio Białystok | Wiadomości | Wszczęto śledztwo ws. napaści na funkcjonariuszy przy granicy

Wszczęto śledztwo ws. napaści na funkcjonariuszy przy granicy

16.11.2021, 21:00, akt. 21:09

Prokuratura Rejonowa w Sokółce podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa ws. podejrzenia czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, SG i żołnierzy - poinformował we wtorek (16.11) komendant główny Policji Jarosław Szymczyk. Jak dodał "w tej chwili trwają na miejscu oględziny".

źródło: twitter.com/podlaskaPolicja
źródło: twitter.com/podlaskaPolicja

Sytuacja na przejściu granicznym Bruzgi-Kuźnica, gdzie od poniedziałku po stronie białoruskiej koczują migranci, zaostrzyła się we wtorek rano, gdy - jak informowała policja - w stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie. Policja użyła armatek wodnych m.in. wobec agresywnych osób na platformie przejścia po stronie białoruskiej. Działania polskich służb, głównie policji, wobec grup agresywnych osób na przejściu granicznym, trwały ponad dwie godziny.Zabezpieczamy te wszystkie przedmioty, które przeleciały w kierunku tych, którzy dziś stali na straży polskiej granicy i ten brutalny atak odpierali. To też nam pokaże, z czym mieliśmy do czynienia - zaznaczył Szymczyk w Polsat News.


Przed południem policja informowała, że "w wyniku ataku osób inspirowanych przez stronę białoruską jeden z policjantów został dość poważnie ranny (...) prawdopodobnie doszło do pęknięcia kości czaszki po uderzeniu przedmiotem".

Jak poinformował komendant główny policji, najciężej ranny policjant obecnie "jest po diagnostyce w szpitalu, na własną prośbę ten szpital w tej chwili opuścił zresztą deklarując, że chce jak najszybciej wracać do swoich kolegów i do działań". "Na szczęście te obrażenia nie zagrażają w żaden sposób jego życiu, a też w jakimś poważnym stopniu zdrowiu" - powiedział Szymczyk.Jak podsumował, łącznie przy przejściu granicznym w Kuźnicy rannych zostało 12 osób z polskich służb. Jako rannych zdiagnozowano dziewięcioro funkcjonariuszy policji. "Są dwie policjantki ranne. Jedna z nich ma uraz głowy, w tej chwili jest w procesie diagnostycznym w szpitalu. Pozostali mają obrażenia kończyn, stłuczenia nóg i rąk" - przekazał szef Policji. Dodał, że rannych zostało też dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej i jeden żołnierz.


Patrząc na osoby, które rzucały tymi kamieniami, sposób w jaki się zachowywały, to są osoby w mojej ocenie dosyć dobrze wyszkolone i doświadczone w różnego rodzaju walkach. W mojej ocenie wśród osób najbardziej agresywnych byli funkcjonariusze służb białoruskich - ocenił komendant główny Policji.


Jak powiedział Szymczyk, "osoby te były zamaskowane, w kominiarkach, uniemożliwiając jakąkolwiek identyfikację, więc wiele wskazuje na to, że to właśnie funkcjonariusze służb białoruskich byli inicjatorami i głównymi prowodyrami tych zajść, aczkolwiek w tych zajściach wzięło udział bardzo dużo przede wszystkim młodych mężczyzn z niespotykanym ładunkiem agresji".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruski Komitet Graniczny oskarża polskie służby o próbę bezpośredniej agresji

16.11.2021, 20:13

Białoruskie władze oskarżają polskie służby o próbę bezpośredniej agresji po ataku migrantów na granicy.


Nieznani sprawcy zniszczyli baner poświęcony służbom chroniącym granice

16.11.2021, 19:42

Nieznani sprawcy zniszczyli w Sokółce baner poświęcony służbom chroniącym granice polsko-białoruską. Plakat w poniedziałek (15.11) po południu odsłonił podlaski poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz wraz ze Stowarzyszeniem dla Polski.


Hakerzy sieją dezinformację na temat sytuacji na granicy Polski i Białorusi

16.11.2021, 18:22

Na portalu zlomzy.pl we wtorek (16.11) pojawiła się informacja ujawniająca rzekomo tajną decyzję polskiego rządu. Miał ją potwierdzać skan pisma z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Migranci wracają po ataku do swojego obozowiska

16.11.2021, 15:46

Po zakończonych atakach na funkcjonariuszy SG, policji i wojsko w okolicach przejścia w Kuźnicy migranci wracają do swojego obozowiska znajdującego się po białoruskiej stronie – podała na Twitterze Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok