Radio Białystok | Wiadomości | Poseł Robert Winnicki interweniuje ws. "segregacji sanitarnej" na Akademii Teatralnej w Białymstoku

Poseł Robert Winnicki interweniuje ws. "segregacji sanitarnej" na Akademii Teatralnej w Białymstoku

autor: Olga Gordiejew

25.11.2021, 14:22, akt. 15:39

Podlaski poseł Konfederacji Robert Winnicki apeluje do rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wojciecha Malajkata o wyjaśnienie przyczyn wprowadzenia "segregacji sanitarnej" na tej uczelni.

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew

Parlamentarzysta odniósł się do wrześniowego zarządzenia rektora, zgodnie z którym wstęp do budynków Akademii (w tym do białostockiej filii) mają wyłącznie osoby w pełni zaszczepione albo posiadające aktualny negatywny wyniku testu na obecność wirusa SARS-Cov-2 (wykonanego w punkcie diagnostycznym maksymalnie 7 dni przed okazaniem).

Zdaniem posła Roberta Winnickiego taka decyzja władz uczelni jest niezgodne z prawem.


- Widzimy tutaj działanie przekraczające uprawnienia. (...) nosi znamiona pozaustawowej, a nawet robionej wbrew ustawie segregacji sanitarnej co jest jakimś kuriozalnym złamaniem prawa. To jest dyskryminacja ze względu na jakąś cechę osobową, lub procedurę medyczną, co do której pan rektor nawet nie ma prawa posiadać wiedzy.(..) dobrowolność poddawania się lub niepoddawania się procedurom medycznym jest zagwarantowana konstytucyjnie - mówił w Białymstoku poseł Robert Winnicki.


Poseł podkreślił również, że nie tylko "segregacja sanitarna jest bezprawna, ale na bazie doświadczeń z całej Europy widać, że jest nieskuteczna, bo nie daje efektów zatrzymywania transmisji choroby".

Prorektor ds. filii Akademii Teatralnej w Białymstoku Marta Rau zapowiada, że władze uczelni, po zapoznaniu z pismem posła Roberta Winnickiego, odpowiedzą na interwencję. Tłumaczy, że wprowadzenie restrykcyjnych zasad przebywania na uczelni dyktuje troska o bezpieczeństwo studentów i pracowników szkoły.

A specyfika pracy na uczelni artystycznej wymaga bezpośredniego kontaktu wykładowcy z uczniem.


- Przeszliśmy nauczanie online. Robimy wszystko, by nie dopuścić do powtórnego nauczania w formie zdalnej i żeby zapewnić naszym studentom prawo do nauki. (...) Nie segregujemy w żaden sposób i nie dyskryminujemy ludzi czy są zaszczepieni czy są niezaszczepieni. Osoby które są zaszczepione, albo te, które okażą test na obecność wirusa z wynikiem negatywnym - mają prawo wejść do Akademii. W związku z tym mamy większą gwarancję tego, że jesteśmy w naszym gronie tutaj bezpieczni - mówi Marta Rau.


Prorektor Marta Rau podkreśla, że jeśli ktoś nie może się zaszczepić i musi co tydzień wykonywać test na obecność wirusa - może ubiegać się o refundację związanych z tym kosztów.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Raport szczepień - 25 listopada 2021 r.

25.11.2021, 11:31

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przyjęło 2 070 275 osób – podano w czwartek (25.11) na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 41 mln, w pełni zaszczepionych jest ponad 20,3 mln obywateli.


Raport szczepień - 24 listopada 2021 r.

24.11.2021, 19:12

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce blisko 20,3 mln osób - podano w środę (24.11) na stronach rządowych.


Częściowo zdalna edukacja obowiązuje w 131 podlaskich placówkach

23.11.2021, 09:06

Ponad 130 szkół i przedszkoli w województwie podlaskim boryka się ze zmianą organizacji pracy z powodu przypadków Covid-19. We wtorek (23.11) jednak sytuacja jest znacznie lepsza niż pod koniec poprzedniego tygodnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok