Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyła się rozbudowa kolejowego przejścia z Białorusią w Siemianówce

Zakończyła się rozbudowa kolejowego przejścia z Białorusią w Siemianówce

27.11.2021, 15:31, akt. 15:44

Zakończyła się rozbudowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Trzyletnie prace modernizacyjne kosztowały blisko 28 mln zł; pieniądze w większości pochodziły z UE.

Źródło: www.gov.pl/web/uw-podlaski
Źródło: www.gov.pl/web/uw-podlaski

Wybudowano budynek administracyjny i kładkę obserwacyjną

W ramach tej inwestycji na przejściu w Siemianówce, które obsługuje międzynarodowy ruch towarowy, wybudowano budynek administracyjny i budynek usługowy, lądowisko dla helikopterów, kładkę obserwacyjną i wiatę nad rampą rozładunkową. Jest tam też waga kolejowa, urządzenia do kontroli cystern i wagonów, instalacja monitoringu torów i terenu przejścia granicznego - podał PUW w komunikacie.

Nowa infrastruktura umożliwi też rozpoczęcie odpraw weterynaryjnych i sanitarnych na tym przejściu.

To bardzo ważny projekt, który w istotny sposób wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości oraz szybkości odpraw kolejowych. Wychodzimy naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i mam nadzieję, że będzie to miało swoje odzwierciedlenie w rozwoju społeczno-gospodarczym naszego regionu

- powiedział, cytowany w tym komunikacie, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Projekt "Budowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce” realizowany był przez trzy lata. Współfinansowany był w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, z którego pochodziła większość pieniędzy - ponad 25 mln zł. Wkład państwa do ponad 2,7 mln zł.

Główny cel inwestycji, to szybsza odprawa towarów, co ma zachęcać przedsiębiorców do przewożenie jak największej ilości towarów koleją, a także monitoring przewożonych tamtędy ładunków.

Jak wcześniej informował PUW, to kolejny etap rozbudowy przejścia granicznego w Siemianówce, które pierwszą modernizację przeszło siedem lat temu, a ruch kolejowy w tym miejscu i przewóz towarów, zwiększa się.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolej przewiezie więcej towarów po szerokich torach w Siemianówce

12.08.2021, 19:42

Jeszcze w tym roku do Polski będą mogły wjeżdżać dłuższe i cięższe pociągi towarowe korzystające z szerokich torów. Kończy się kompleksowy remont odcinka linii kolejowej od granicy państwa w Siemianówce do Zabłotczyzny.


Kolejne atrakcje powstaną nad Zalewem Siemianówka

20.06.2021, 14:38

Solarny tramwaj wodny, plażowa promenada i blisko 100 pływających platform lęgowych dla unikatowego ptactwa - to wszystko za dwa lata powstanie nad Zalewem Siemianówka.


Wielkie sprzątanie brzegów zbiornika wodnego Siemianówka

30.11.2019, 14:40

Ok. 12 ton śmieci zebrali w sobotę (30.11) uczestnicy wielkiego sprzątania brzegów zbiornika wodnego Siemianówka. Akcję zorganizowały Wody Polskie, by oczyścić ze śmieci to miejsce chętnie odwiedzane przez wędkarzy czy turystów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok