Radio Białystok | Wiadomości | Kolej przewiezie więcej towarów po szerokich torach w Siemianówce

Kolej przewiezie więcej towarów po szerokich torach w Siemianówce

autor: Ryszard Minko

12.08.2021, 19:42, akt. 19:55

Jeszcze w tym roku do Polski będą mogły wjeżdżać dłuższe i cięższe pociągi towarowe korzystające z szerokich torów. Kończy się kompleksowy remont odcinka linii kolejowej od granicy państwa w Siemianówce do Zabłotczyzny.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

Natomiast za rok ma się zakończyć remont odcinka linii przechodzącej przez Kuźnicę i Sokółkę. Na obu odcinkach właściwie stworzono nowe torowiska - mówi Jerzy Szklarek z PKP PLK.

Jak podaje PKP PLK na linii kolejowej granica państwa - Zabłotczyzna zakończono prace torowe. Wymieniono 20 km torów, wyremontowano most dla toru szerokiego nad Zalewem Siemianówka oraz kilkanaście innych obiektów inżynieryjnych, m.in. przepustów.


- Na stacji w Siemianówce pociągi kursują po nowych torach. Kończy się montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym w nastawni. Nowe urządzenia zapewnią sprawny i bezpieczny przewóz towarów. Wyposażona zostanie także nowa nastawnia na stacji Zabłotczyzna. Wzrośnie przepustowość trasy, dzięki czemu więcej towarów pojedzie koleją - najbardziej ekologicznym środkiem transportu - podkreśla PKP PLK w komunikacie.


Przed modernizacją jeden wagon towarowy mógł przewozić maksymalnie 80 ton ładunku, po przebudowie będzie to już 100 ton. To realne korzyści dla firm korzystających z takiego transportu - mówi Tomasz Łotowski z PKP PLK.

Unowocześniona linia do Siemianówki jest już właściwie gotowa, czeka tylko na odbiory. Zakończenie przebudowy linii do Kuźnicy i dalej do Sokółki planowane jest na przyszły roku. Całość inwestycji pochłonęła blisko 350 milionów złotych, między innymi z unijnego dofinansowania.

źródło: PKP PLK | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanie nad Zalew Siemianówka mogą dojechać pociągiem

1.07.2021, 13:07

To oferta przygotowana na wakacje. Białostoczanie mogą publicznym transportem dotrzeć na plażę nad Zalewem Siemianówka.


Kolejne atrakcje powstaną nad Zalewem Siemianówka

20.06.2021, 14:38

Solarny tramwaj wodny, plażowa promenada i blisko 100 pływających platform lęgowych dla unikatowego ptactwa - to wszystko za dwa lata powstanie nad Zalewem Siemianówka.


Dwa kolejne szynobusy będą jeździć po podlaskich torach [zdjęcia]

11.06.2021, 14:33

Będą jeździć z Białegostoku do Suwałk, Walił, Czeremchy i Hajnówki, także z Hajnówki do Siedlec, a w przyszłości również do Siemianówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok