Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura zbada sprawę śmierci Kurdyjki, która zmarła w szpitalu w Hajnówce

Prokuratura zbada sprawę śmierci Kurdyjki, która zmarła w szpitalu w Hajnówce

5.12.2021, 12:31, akt. 12:48

W poniedziałek (6.12) Prokuratura Rejonowa w Hajnówce ma wszcząć śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci migrantki - Kurdyjki z Iraku, która zmarła w hajnowskim szpitalu - poinformował szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.

źródło: Twitter Straży Granicznej
źródło: Twitter Straży Granicznej

Prokurator podał, że informacja o śmierci kobiety wpłynęła do prokuratury w piątek (3.12) wieczorem, po godzinie 21.00.

Informację o śmierci Kurdyjki potwierdziła w niedzielę rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Katarzyna Zdanowicz.

Prokurator Andrejczuk poinformował, że ciało zmarłej kobiety zostało przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Ma być wydane postanowienie o przeprowadzeniu sekcji z udziałem biegłego medycyny sądowej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na razie policja zbiera materiał dowodowy w sprawie, przesłuchuje świadków, a w poniedziałek te materiały mają wpłynąć do prokuratury. W poniedziałek prokuratura ma także otrzymać dokumentację medyczną ze szpitala.

W poniedziałek ma zostać wszczęte śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci na podstawie art. 155 kodeksu karnego - poinformował Jan Andrejczuk: 


Przepis ten umożliwia nam wszczęcie śledztwa w sprawie pani migrantki i wyjaśnienie okoliczności jej zgonu. Jest to zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności - powiedział prokurator.


Zmarła Kurdyjka - jak informowały wcześniej media i opiekująca się pozostałymi członkami jej rodziny Fundacja Dialog - trafiła do hajnowskiego szpitala w ciężkim stanie, wcześniej przez jakiś czas z rodziną przebywała w lesie przy granicy polsko-białoruskiej. Kobieta była w ciąży, poroniła. Jej nienarodzone dziecko pochowano 23 listopada na muzułmańskim cmentarzu w Bohonikach.

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska informowała 22 listopada, że stan kobiety w momencie jej odnalezienia przez funkcjonariuszy - około dwóch tygodni wcześniej - był ciężki. Michalska informowała wtedy, że rodzinie kobiety: mężowi i piątce dzieci w wieku 7-16 lat zapewniono pomoc psychologiczną.

Rzeczniczka POSG Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że obecnie pięcioro dzieci zmarłej Kurdyjki i jej mąż są pod opieką Fundacji Dialog w ramach umowy dot. pomocy instytucjonalnej. Dodała, że prawdopodobnie rodzina chce wrócić do Iraku. Katarzyna Zdanowicz zaznaczyła, że informacje te będą jeszcze sprawdzane i dodała, że powrót ten miałaby organizować Straż Graniczna w ramach postępowania administracyjnego zobowiązanie do powrotu do kraju pochodzenia. 


Oni mają wybór, albo składają wniosek o ochronę, albo wniosek o powrót do kraju pochodzenia - dodała Katarzyna Zdanowicz.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna odnotowała kolejne 43 próby nielegalnego przekroczenia granicy

5.12.2021, 08:58

Minionej doby (4.12) odnotowano 43 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Poinformowała o tym na Twitterze Straż Graniczna.


Białoruskie służby prowadziły działania dywersyjne na granicy z Polską

4.12.2021, 12:25

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – poinformowała w sobotę (4.12) w rozmowie z rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Gruzin zatrzymany za przewóz osób nielegalnie przebywających w Polsce

4.12.2021, 08:12

Kolejną osobę - obywatela Gruzji zatrzymała policja w Podlaskiem w związku z przewozem osób, które nielegalnie przebywają w Polsce - poinformował w sobotę (4.12) rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.


SG: trzech Syryjczyków było przez pewien czas zakwaterowanych w Polsce, zanim otrzymaliśmy zgłoszenie

3.12.2021, 15:10

- Z naszych informacji wynika, że trzech Syryjczyków przez pewien czas było zakwaterowanych na terytorium Polski, zanim Straż Graniczna została powiadomiona o nielegalnym przekroczeniu granicy - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok