Radio Białystok | Wiadomości | SG: trzech Syryjczyków było przez pewien czas zakwaterowanych w Polsce, zanim otrzymaliśmy zgłoszenie

SG: trzech Syryjczyków było przez pewien czas zakwaterowanych w Polsce, zanim otrzymaliśmy zgłoszenie

3.12.2021, 15:10, akt. 18:31

- Z naszych informacji wynika, że trzech Syryjczyków przez pewien czas było zakwaterowanych na terytorium Polski, zanim Straż Graniczna została powiadomiona o nielegalnym przekroczeniu granicy - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

- W związku z ujawnieniem trzech obywateli Syrii zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w sprawie ułatwienia pobytu wbrew przepisom tych osób na terytorium Polski. To jest przestępstwo z artykułu 264a kk, które jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Porucznik wskazała, że w tej chwili prowadzone są czynności w tej sprawie.


- Z naszych informacji wynika, że cudzoziemcy przez pewien czas byli zakwaterowani na terytorium Polski, zanim Straż Graniczna została powiadomiona o nielegalnym przekroczeniu granicy - wyjawiła.


W środę późnym wieczorem europosłanka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska poinformowała, że uczestniczyła w "interwencji Grupy Granica, w czasie której trzech Syryjczyków, uprzednio 5-krotnie wypchniętych z Polski, zostało wreszcie przewiezionych do ośrodka". - Tylko światła kamer, nasza obecność i wywalczone zabezpieczenie z Tryb. Praw Człowieka uchroniły ich przed kolejną wywózką - napisała na Twitterze.

Do tej sprawy odniosła się w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej. Jak relacjonowała, ok. godz. 22 do placówki SG w Szudziałowie wpłynęły pełnomocnictwa dotyczące trzech nieznanych cudzoziemców. Godzinę później - jak dodała - funkcjonariusze tej samej placówki dostali zgłoszenie od anonimowej osoby, przedstawiającej się jako mieszkanka pogranicza, o trzech osobach, które miały nielegalnie przekroczyć granicę.


- Pojechaliśmy w miejsce zgłoszenia. Na miejscu było osiem samochodów osobowych, duża liczba dziennikarzy z ustawionymi kamerami, europosłanka Ochojska i trzech mężczyzn - powiedziała. Jak dodała, mężczyźni, według przekazanych przez nich informacji, są narodowości syryjskiej, jednak nie mieli dokumentów potwierdzających tożsamość.


Por. Michalska zaznaczyła, że cudzoziemcy byli wypoczęci, czyści, w nowych ubraniach i butach, mieli białe kartki z napisaną w języku angielskim prośbą o azyl. Jak wyjaśniła, zostali zabrani do placówki SG w Szudziałowie, gdzie potwierdzili, że chcą w Polsce składać wnioski o ochronę międzynarodową. Zostaną one przyjęte w obecności tłumacza.


- Tak wyglądała ta scena. Z naszego punktu widzenia to była ustawka, ponieważ zanim zostali wezwani do tych osób funkcjonariusze, dotarły pełnomocnictwa, a na miejscu czekały na nas kamery - zaznaczyła.


Jak dodała rzeczniczka, nie wiadomo, gdzie ci cudzoziemcy byli wcześniej. - Zrobiono to po to, aby nagrać to, jak postępujemy z cudzoziemcami. Najgorsze było to, że zamiast z nami współpracować - o czym my zawsze mówimy, jesteśmy otwarci na współpracę z fundacjami - to te osoby utrudniały nam nasze działania - dodała rzeczniczka SG.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działa już centrum prasowe na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

3.12.2021, 12:25

Nasze wyzwania to bieżące informowanie i walka z dezinformacją, stąd też dzisiejsze spotkanie - mówił w piątek (3.12) w centrum prasowym na polsko-białoruskiej granicy rzecznik rządu Piotr Müller.


Trzy miesiące aresztu dla kurierów zatrzymanych w Piątnicy

3.12.2021, 10:12

Trzy miesiące spędzą w areszcie kurierzy, którzy przewozili migrantów. Policjanci zatrzymali ich pod koniec listopada na stacji paliw w Piątnicy.


46 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

3.12.2021, 08:53

Ostatniej doby zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w piątek (3.12) Straż Graniczna. Dodała, że funkcjonariusze SG wydali 9 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.


Polscy funkcjonariusze na granicy z Białorusią oślepiani byli światłem stroboskopowym i laserami

3.12.2021, 07:08

Policja opublikowała w piątek (3.12) rano film, na którym widać, jak polskie służby zabezpieczające granicę z Białorusią oślepiane są światłem stroboskopowym i laserami.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok