Radio Białystok | Wiadomości | Uchodźcy z Ukrainy powoli znajdują w Podlaskiem zatrudnienie

Uchodźcy z Ukrainy powoli znajdują w Podlaskiem zatrudnienie

15.03.2022, 16:32, akt. 16.03.2022, 07:49

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do regionu, znajdują powoli zatrudnienie - wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. W urzędach pracy, także w mediach społecznościowych, pojawiają się oferty zarówno od osób szukających pracy, jak i od oferujących zatrudnienie.

Przejście graniczne w Hrebennem, marzec 2022, fot. Joanna Szubzda
Przejście graniczne w Hrebennem, marzec 2022, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Uchodźcy z Ukrainy powoli znajdują w Podlaskiem zatrudnienie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janina Mironowicz podkreśla, że wszystkie oferty, które udostępniane są za pośrednictwem urzędów pracy, są sprawdzone, aby uniknąć tych nieuczciwych.

92 oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy ma Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. Są to oferty zarówno dla Ukraińców, jak też dla Polaków. 


Generalnie dostęp do rynku pracy jest równy, ale pracodawcy 92 ofert zadeklarowali, że życzą sobie, żeby też informować uchodźców i nie widzą problemu, żeby ich zatrudnić - powiedziała rzeczniczka białostockiego PUP Jolanta Tulkis.


Potrzebni kucharze, psychiatrzy czy sprzątaczki 

Oferty są różne: pomoc kuchenna, kucharz, sprzątanie, psycholog, psychiatra, specjalista ds. sprzedaży, grafik komputerowy. "Niekonieczna jest też znajomość języka" - dodała Jolanta Tulkis.

Jolanta Tulkis poinformowała, że pierwsi uchodźcy znaleźli już zatrudnienie. Oceniła, że na pewno rozpoczynające się w środę nadawanie numeru PESEL pomoże w dalszych zatrudnieniach, bo numer ten - choć nie jest wymagany przepisami przy samej rejestracji w urzędzie pracy - to jest potrzebny do identyfikacji danej osoby w systemie.


"Oni nie wybrzydzają, chcą jak najszybciej podjąć pracę"

Jolanta Tulkis poinformowała, że uchodźcy przychodzą do PUP z opiekunami, osobami, u których przebywają czy z przedstawicielami fundacji, które im pomagają.


Oni opowiadają o swojej sytuacji. W większości są to osoby, które nie mają dokumentów ukończenia szkoły. Mają paszport i tak naprawdę to wszystko. Ale my z nimi rozmawiamy, pytamy co robili, jakiej pomocy od nas oczekują, w jakim zawodzie chcą pracować. Oni nie wybrzydzają, biorą wszystko, bo nie chcą być na garnuszku państwa, chcą jak najszybciej podjąć pracę, żeby się usamodzielnić i są zdeterminowani - powiedziała Tulkis.


Rzeczniczka PUP w Białymstoku podkreśliła, że nie ma problemów z porozumieniem się, komunikacją, w urzędzie jest też osoba znająca biegle ukraiński.

Wojewódzki Urząd Pracy ocenił, że w pierwszej dekadzie marca ofert pracy w regionie nie było jeszcze wiele, także jeszcze niewielu uchodźców o pracę pytało.


To wszystko dopiero się rozpoczyna, ludzie się dopiero organizują. Oni muszą się najpierw poczuć tutaj bezpiecznie, żeby móc myśleć o tym, żeby rozpocząć pracę. Oczywiście, niektórzy już od razu chętnie by poszli do pracy, ale muszą jeszcze chwilę zaczekać, z rozwagą podejmują decyzje - powiedziała Janina Mironowicz.


Zaznaczyła, że chodzi przecież o to, aby każdy zainteresowany dostał ofertę, która go satysfakcjonuje, "wsparcie, na jakie zasługuje".

WUP nie ma na razie wielu pytań od przedsiębiorców. Mironowicz przypomniała, że pracownicy urzędu pracy pełnią dyżury w punkcie informacyjnym dla uchodźców na dworcu PKP w Białymstoku. Mini punkt informacyjny ws. pracy jest też w WUP, odwiedziły to miejsce pierwsze osoby. Także pracownicy służb zatrudnienia spotykają się z uchodźcami w ośrodkach, w których ci są zakwaterowani.


USK zatrudni lekarzy i pielęgniarki 

Uchodźców z Ukrainy chce np. zatrudnić Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Placówka w ubiegłym tygodniu ogłosiła, że potrzebuje lekarzy i pielęgniarek. Rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk powiedziała PAP, że zainteresowanie jest duże, trwa wymiana informacji z osobami, które się zgłosiły.

W mediach społecznościowych na grupie "Białostoczanie dla Ukraińców", która zrzesza ponad 6 tys. osób, coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o szukaniu pracy. Takie posty wstawiają przede wszystkim osoby, które goszczą uchodźców u siebie, ale też sami Ukraińcy.


źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Suwałk apelują do mieszkańców, aby przyjmowali do swych domów uchodźców z Ukrainy

15.03.2022, 15:21

Władze Suwałk apelują do mieszkańców, aby w miarę możliwości przyjmowali uchodźców z Ukrainy pod swoje dachy.


W Podlaskich urzędach trwają przygotowania do rejestracji uchodźców z Ukrainy

15.03.2022, 13:55

W urzędach miast i gmin w całym kraju - również w Podlaskiem - trwają przygotowania do rejestracji uchodźców z Ukrainy.


Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL

14.03.2022, 17:35

W środę (16.03) rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy w polskich urzędach, a stworzony do tego system został już pomyślnie przetestowany - mówił podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom, obywatele Ukrainy dostaną numer PESEL i prawo do opieki ze strony państwa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok