Radio Białystok | Wiadomości | Bieg "Droga do Wolności" w Białymstoku upamiętniający ks. Stanisława Suchowolca

Bieg "Droga do Wolności" w Białymstoku upamiętniający ks. Stanisława Suchowolca

autor: Marcin Mazewski

21.05.2022, 13:30, akt. 13:41

Pobiegli, by uczcić pamięć księdza Stanisława Suchowolca. W Białymstoku odbyła się siódma edycja biegu "Droga do Wolności".

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Bieg "Droga do Wolności" w Białymstoku upamiętniający ks. Stanisława Suchowolca - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po mszy świętej, przemówieniach i złożeniu kwiatów przy grobie kapelana Solidarności, uczestnicy wyruszyli na ścieżki Parku Lubomirskich.

W uroczystościach upamiętniających ks. Stanisława Suchowolca udział wzięli m.in. europoseł Krzystof Jurgiel, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele władz samorządowych, delegacja Lasów Państwowych, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież szkolna i ich rodzice.

- Mamy możliwość kolejnego spotkania się i skupienia na wydarzeniach skoncentrowanych wokół osoby ks. Suchowolca. Przypominamy jego postać, a jednocześnie przypominamy te trudne czasy dla Polski, kiedy trzeba było bardzo ofiarnie walczyć o te wartości, które w tej chwili w naszym kraju są, a więc: wolność, niepodległość i suwerenność naszego narodu - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ks. Stanisław Suchowolec zginął tragicznie 30 stycznia 1989 r. w swoim mieszkaniu na plebanii w wyniku zbrodniczego podpalenia. Sprawców do dziś nie ustalono.

- Próbujemy różne rzeczy robić w tym kierunku, aby wyjaśnić okoliczności śmierci księdza. My obiecujemy, że nie damy zapomnieć. Wiemy kim był i co dla nas robił. To siepacze komunistyczni zamordowali bezczelnie tego młodego człowieka, ale oni nie wiedzieli, ze dzięki temu, ks. Stanisław pozostał na zawsze młody - mówi opozycjonistka z czasów PRL-u Stanisława Korolkiewicz.

Bieg jest jednym ze sposobów, aby pamięć o księdzu była wiecznie żywa. Uroczystości na białostockich Dojlidach zakończyły się rodzinnym festynem i koncertem.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku upamiętniono 33. rocznicę niewyjaśnionej śmierci ks. Stanisława Suchowolca

30.01.2022, 15:51

Mszą i złożeniem kwiatów upamiętniono w niedzielę w Białymstoku 33. rocznicę niewyjaśnionej śmierci kapelana białostockiej "Solidarności" ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r. w pożarze na plebanii.


Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

12.06.2021, 08:00

Złożeniem kwiatów i przemarszem - zamiast dorocznego biegu - upamiętniono w sobotę (12.06) w Białymstoku kapelana białostockiej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w białostockich Dojlidach 30 stycznia 1989 r.


31 lat temu zginął kapelan białostockiej Solidarności - ks. Stanisław Suchowolec

26.01.2020, 07:53

Mszą świętą i złożeniem kwiatów białostoczanie, przedstawiciele władz i dawnej opozycji antykomunistycznej uczcili w niedzielę (26.01) 31. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok