Radio Białystok | Wiadomości | Donald Tusk: tacy twórcy jak Leon Tarasewicz to najlepsi możliwi reprezentanci Polski

Donald Tusk: tacy twórcy jak Leon Tarasewicz to najlepsi możliwi reprezentanci Polski

22.06.2022, 17:24, akt. 17:29

Twórcy tacy jak Leon Tarasewicz to najlepsi możliwi reprezentanci Polski, którzy naprawdę wpływają na wizerunek naszego kraju - mówił w środę (22.06) w Białymstoku szef PO Donald Tusk, który wcześniej uczestniczył w uroczystości nadania Tarasewiczowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej przed Muzeum Pamięci Sybiru, że prof. Leon Tarasewicz to "wybitny człowiek, nasz przyjaciel, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych" nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Profesor Tarasewicz pochodzi z Białostocczyzny, jest także reprezentantem mniejszości białoruskiej w Polsce, działaczem tego środowiska. Uroczystość nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się w południe na tej uczelni.


Znaczenie, wpływ, reputacja Polski, naszej kultury, to jest coś bardzo wymiernego. Nie muszę nikogo przekonywać, że takie osoby jak Leon Tarasewicz to są najlepsi możliwi reprezentanci Polski i to są ludzie, którzy naprawdę wpływają na wizerunek Polski i to w bardzo wielu wymiarach - mówił Donald Tusk.


Polityk przypomniał przy tej okazji żądania PO ws. 20-procentowej podwyżki wynagrodzeń, także dla ludzi kultury i sztuki. Doprecyzował, że chodzi zarówno o wielkich artystów, jak i osoby, które pracują w szkołach, domach kultury, muzeach, ale i w administracji samorządowej.


Wszędzie w Polsce mamy (ludzi) gotowych do pełnego poświęcenia swojego czasu i swojej aktywności sprawie polskiej kultury, polskiej sztuki. To są także ludzie, których dzisiaj kondycja finansowa jest naprawdę opłakana - mówił Donald Tusk.


Nawiązując do uroczystości na Uniwersytecie w Białymstoku Tusk wskazał, że wszystkich jej uczestników poruszyły słowa o tym, że "kultura, sztuka, ludzie sztuki, to jest nasz największy skarb" i ludzie ci zasługują na lepsze traktowanie, pomoc ze strony państwa.

Donald Tusk twierdził, że "kreatywne myślenie rodzi się najlepiej na pograniczach etnicznych tam, gdzie nic nie jest jednoznaczne, tam gdzie z różnorodności ludzie potrafią wyciągnąć to, co najcenniejsze": 


My naszą kulturę narodową, taką autentyczną potęgę polskiej kultury, polskiej sztuki budujemy od wieków na skrzyżowaniu kultur, na skrzyżowaniu różnych etni, na skrzyżowaniu różnych języków, tradycji - mówił Donald Tusk, nawiązując także do Leona Tarasewicza.


Przewodniczący PO powiedział także, że ma czasem wrażenie, iż "o takich diamentach" jak Leon Tarasewicz trzeba "głośniej przypominać" w Polsce niż na zachodzie Europy.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

22.06.2022, 16:19

Profesor Leon Tarasewicz, ceniony w świecie malarz pochodzący w województwa podlaskiego, otrzymał w środę (22.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To 21. tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok