Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny transport humanitarny wyjechał z Białegostoku

Kolejny transport humanitarny wyjechał z Białegostoku

4.07.2022, 13:34, akt. 13:48

Transport z czterema tonami darów wyjechał w poniedziałek (04.07) ze stadionu miejskiego w Białymstoku do rejonu jaworowskiego na Ukrainie. Podobny transport z pomocą wyjechał w ostatni piątek do Łucka.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Kolejny transport humanitarny wyjechał z Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dary trafią do Ukrainy za pośrednictwem organizacji pozarządowych

Dary trafią do Ukrainy za pośrednictwem organizacji pozarządowych. To żywność o długim terminie przydatności do spożycia, chemia, środki czystości. Jak podał urząd miasta, produkty przekazano miastu Białystok za pośrednictwem UNHCR, agendy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Dzisiaj wspieramy fundację Folkowisko (z Gorajska niedaleko granicy polsko-ukraińskiej), która od pierwszych dni agresji putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę stara się pomagać zarówno uchodźcom, którzy przybywają do Polski, jak również nieść pomoc tam na miejscu w Ukrainie

- mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński i pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. pomocy Ukrainie.

Transport trafi do magazynów tej fundacji, najpierw do granicy, potem będą przekazane dalej. "Trafi to do dziewięciu miejsc w rejonie jaworowskim, w tym również do centrum opieki paliatywnej. Cieszymy się, że dzięki białostoczanom, którzy pokazują, że potrafią się dzielić dobrem, możemy pomagać narodowi ukraińskiemu wspierając również organizacje pozarządowe, bo bez organizacji pozarządowych ta pomoc nie byłaby tak efektywna jak jest" – zaznaczył Tuchliński.


Dotąd z Białegostoku wysłano ok. 100 ton pomocy humanitarnej

Wiceprezydent podsumował, że dotąd z Białegostoku do Ukrainy wysłano ok. 100 ton pomocy humanitarnej za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W imieniu władz miasta dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w tę pomoc.

Przygotowanie konwoju koordynuje Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Białegostoku. Dyrektor tego centrum Urszula Dmochowska powiedziała, że na różnych etapach agresji Rosji na Ukrainę organizowanie pomocy wygląda inaczej, zmienia się to. Wskazała, że na początku było duże poruszenie, wręcz zryw społeczny, a teraz aktywność mieszkańców jest niższa niż wtedy, ale pomoc jest potrzebna cały czas.

Wolontariusz Oleksandr Stojan z fundacji Folkowisko i fundacji Stay Save, kierowca, który zawiezie ten transport na polsko-ukraińską granicę, powiedział, że fundacja pomaga szpitalom i innym ośrodkom w Charkowie i w Niemirowie.

"Potrzebne wszystko, od jedzenia do ubrań, medycyna (...) Każda pomoc jest bardzo ogromna" – dodał Stojan.

Paweł Sokołowski, kierowca, który w piątek zawiózł transport z pomocą z Białegostoku do Łucka, miasta partnerskiego Białegostoku, przekazał podziękowania od władz Łucka i mieszkańców. Mówił, że w Łucku jest ok. 40 tys. emigrantów wewnętrznych, którzy także potrzebują pomocy.

"Stąd też ta duża wdzięczność. Materiały, które przywieźliśmy były bardzo potrzebne. Nam było też bardzo przyjemnie, kiedy podczas rozładunku samochodu przychodzili po prostu przechodnie i dziękowali nam za to, że Polska, że my, białostoczanie, pomagamy im. To niesamowite doświadczanie" – mówił Sokołowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wolontariusze po raz 11. zorganizowali konwój humanitarny i pojadą z Białegostoku na Ukrainę

18.06.2022, 14:26

Pomagają od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Społecznicy ze Stowarzyszenia "Czysty Świat", Stowarzyszenia Szczęśliwe Miasto Berdyczow oraz ekipy Traktoriady "Wyprawy Ursusem dookoła Świata", przy współpracy z innymi organizacjami 11. już raz wyruszają wieczorem z Białegostoku w konwoju humanitarnym między innymi do Berdyczowa, Buczy, Sum, Charkowa.


Kolejny transport z pomocą dla Ukrainy wyruszył z magazynów Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego [zdjęcia]

17.05.2022, 14:26

Dwa tiry, głównie ze środkami czystości i higienicznymi, wysłano we wtorek (17.05) z wojewódzkiego magazynu w Białymstoku do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która organizuje transport na Ukrainę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok