Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży

W Białymstoku powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży

autor: Renata Reda

2.10.2022, 12:28, akt. 13:42

W województwie podlaskim jest już całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Przez ostatnich 11 lat najmłodsi pacjenci musieli szukać opieki psychiatrycznej w szpitalach w innych częściach Polski. Teraz będą się leczyć w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Po jedenastu latach w województwie podlaskim powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 Pierwsi pacjenci będą przyjmowani na oddział w poniedziałek (03.10).

Chorzy będą mieć bardzo dobre warunki pobytu. Zapewniono im m.in.: dwie strefy dla dzieci do 13 roku życia i młodzieży powyżej 13 roku życia, pokój wyciszeń, salę terapeutyczną, jadalnię z salą terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej/rehabilitacji psychiatrycznej, salę doświadczenia świata, salę integracji sensorycznej i salę gimnastyczną.

Oddział stacjonarny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży umożliwia pacjentom oraz ich rodzinom otrzymanie kompleksowego i skoordynowanego wsparcia w jednym miejscu.

Na początek na stacjonarny oddział trafią osoby leczone teraz w innych szpitalach w Polsce.

Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ  Maciej Olesiński podkreśla, że "w każdym powiecie województwa podlaskiego mamy już w pełni zabezpieczony dostęp do świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych, z których mogą korzystać najmłodsi pacjenci. 

- Łącznie w naszym regionie mamy 19 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w ramach I poziomu referencyjnego, cztery Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w II poziomie referencyjnym oraz tak pilnie potrzebny stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w ramach III poziomu referencyjnego" - mówi Maciej Olesiński.

Oficjalne otwarcie Centrum Psychiatrii dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy Wołodyjowskiego ma być w dniu inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym 7 października.

Budynek Centrum stanął na tyłach USK, przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku, w miejscu dawnego tzw. domku szwedzkiego, który był niegdyś siedzibą administracji szpitala. Koszt trwającej dwa lata budowy to około 40 mln zł.

Budynek ma cztery kondygnacje – jedna jest pod ziemią, a trzy użytkowe już na powierzchni. W sumie do dyspozycji jest tu 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II - dla dorosłych.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Anna Wasilewska [wideo]

22.09.2022, 08:22

Centrum Psychiatrii w Białymstoku zaczyna działać. Niedługo rozpocznie pracę całodobowy oddział dla najmłodszych, którego nie było w Podlaskiem od lat.


Zwróćmy uwagę na stan emocjonalny naszych dzieci

3.06.2022, 14:00

Zadbajmy o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży - apelują specjaliści.


Białystok: Centrum psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży ma być gotowe za pół roku

1.03.2022, 16:07

Za pół roku powinno przyjąć pierwszych pacjentów centrum psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży w Białymstoku. Jako pierwsi będą przyjmowani dorośli.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok