Radio Białystok | Gość | prof. Anna Wasilewska [wideo] - dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

prof. Anna Wasilewska [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

22.09.2022, 08:22, akt. 11:25

Centrum Psychiatrii w Białymstoku zaczyna działać. Niedługo rozpocznie pracę całodobowy oddział dla najmłodszych, którego nie było w Podlaskiem od lat.

prof. Anna Wasilewska, fot. Marcin Gliński
prof. Anna Wasilewska, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Anną Wasilewską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy skończy się odsyłanie chorych do innych ośrodków w kraju? O tym z dyrektor dziecięcego szpitala klinicznego profesor Anną Wasilewską rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Kiedy niepełnoletni pacjenci będą przyjęci na całodobowy oddział psychiatryczny w Białymstoku?

Anna Wasilewska:  Myślę, że szczęśliwie dla mieszkańców naszego regionu od 1 października ruszamy i otwieramy tak zwane Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W skład tego centrum będzie wchodziła poradnia, która do tej pory istniała już w naszym szpitalu. Również oddział dzienny, który funkcjonował i posiadał w swojej strukturze 12 łóżek.


Oddział dzienny - przypomnijmy - jest to oddział, w którym opiekę od rana do popołudnia znajdują pacjenci. 

Specjalistyczną opiekę i przede wszystkim obserwacje pacjentów przez parę godzin. Bo wizyta w poradni jest to wizyta bardzo krótka, czyli raczej służąca zmianie leków czy ustaleniu dalszego postępowania.

Ten oddział dzienny zwiększamy od 1 października do 15 łóżek. No i otwieramy bardzo wyczekiwany przez wszystkich, zarówno przez oddziały w Polsce, oddział stacjonarny. Oddział stacjonarny będzie się mieścił również w tym samym budynku, jest to budynek przy ulicy Wołodyjowskiego i będzie właśnie zawierał wszystkie te trzy struktury w jednej lokalizacji.


Teoretycznie ma mieć 36 łóżek, ale czy faktycznie od 1 października tylu pacjentów znajdzie tam opiekę?

Obszar jest przygotowany na 36, nawet możliwością zwiększenia do 39 łóżek. Natomiast ze względu na braki personelu jesteśmy w stanie uruchomić 28 łóżek. Wydaje mi się, że to i tak jest dosyć duża liczba. Dzięki takiej postawie - można powiedzieć - naszych psychiatrów dziecięcych, których mamy dosłownie pojedynczych w województwie, którzy dali nam swój czas tutaj, poświęcili parę dni w ciągu tygodnia żeby nam pomóc i rozpocząć w ogóle tutaj na naszym terenie kształcenie dalszych kadr. 


Czyli jaką opiekę specjalistyczną, ilu osobową będą mieli pacjenci na tym oddziale zapewnioną?


Na oddziale mamy zatrudnionych trzech psychiatrów dziecięcych i jest pewna nadzieja, że jeszcze w tym tygodniu jedna osoba do nas dołączy z Warszawy. To są psychiatrzy dziecięcy, czyli już osoby, które będą nadzorowały realizację programu specjalizacyjnego.

Dzięki wsparciu ministerstwa uzyskaliśmy aż 9 miejsc rezydenckich, to nam oczywiście pozwoli od razu, po pierwszej rekrutacji, której wyniki będą znane około listopada, od 1 grudnia zatrudnić 9 osób, które będą się kształciły w tym kierunku żeby sprawować potem opiekę nad tymi dziećmi. To jest niezmiernie ważne i to jest ten element, który pozwolił na uruchomienie w ogóle tego oddziału.


Czyli na początek ilu pacjentów będzie na oddziale?

Na początku będzie co najmniej 28 pacjentów. Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Każdego dnia do nas trafia na SOR, w tej chwili - bo to są dla nas najgorsze miesiące - wrzesień, październik - to jest dwóch, trzech pacjentów na każdym dyżurze, którzy wymagają - po zabezpieczeniu ich potrzeb takich ogólnopediatrycznych - na pewno jakiejś diagnostyki w oddziale dziennym czy stacjonarnym psychiatrycznym. Czyli z każdego dyżuru mamy trzy osoby, to proszę sobie wyobrazić, jak duże jest jest zapotrzebowanie.


Czy te 28 miejsc na początek, a perspektywie 36 wystarczy na potrzeby regionu?

To na pewno nie wystarczy, ale no niestety większej liczby personelu nie jesteśmy w stanie na pewno pozyskać. Przesłuchaliśmy wszystkich, prosiliśmy i trzy osoby odpowiedziały na nasz apel. Oczywiście nie licząc na to, że to są jakieś wielkie zyski finansowe, tylko po prostu poczuwają się do tego żeby pomóc w odnowieniu tej psychiatrii dziecięcej na Podlasiu. Dzięki tym osobom jesteśmy w stanie uruchomić właśnie te miejsca akredytacyjne, czyli kształcić młode kadry. Bo one muszą się od kogoś uczyć.


Jak w tej chwili wygląda opieka psychiatryczna nad dziećmi na Podlasiu? Bo w ostatnich dwóch latach sporo się zmieniło.

Tak naprawdę funkcjonuje to w ten sposób, że wszystkie dzieci z problemami czyli po tak zwanej próbie "s", po dopalaczach trafiają na nasz SOR. Na SORze są zaopatrzone pediatryczne przez jedną, dwie doby. No i szukamy miejsca. Jeżeli się da, to te dzieci trafiają do oddziału dziennego, jeżeli wymagają koniecznie opieki stacjonarnej - to były - po umówieniu miejsca m.in. przekazywane do Józefowa, Konstancina, Olsztyna, Lublina, tam gdzie udało nam się znaleźć miejsce.

Z tym, że w tej chwili już mam telefony z oddziałów, czy pierwszego już mogą nam oddać naszych pacjentów z Podlasia. Tworzy się lista, w związku z tym no myślę, że łatwo nie będzie. Będziemy się starali od trzeciego, bo trzeci to jest poniedziałek, wziąć pacjentów z Polski, którzy mieszkają w naszym regionie no i powoli planować przyjęcia. 

Też zależy mi na tym, żeby ten pierwszy miesiąc był takim miesiącem wdrożeniowym, ponieważ cała kadra jest zatrudniona w ciągu ostatniego miesiąca, dwóch. Ludzie muszą się przyzwyczaić do systemów komputerowych, do lokalizacji, no wiadomo nie jest to łatwa praca.


A jakie warunki będą mieć pacjenci?

Warunki uważam, że są bardzo dobre. Budynek jest nowy, położony w bardzo ładnym otoczeniu, ma ładne patio, wszystkie te struktury są w jednym miejscu, czyli nie trzeba chodzić do poradni gdzie indziej, a  do oddziału w innej lokalizacji.

Pokoje są maksymalnie dwuosobowe, wszystkie z łazienką, są też separatki, są pokoje wyciszeń. Mamy też przygotowaną taką fajną infrastrukturę dla dzieci do zajęć takich edukacyjno-terapeutycznych, czyli takie sale edukacyjne.

Ponieważ nie wymagamy archiwum, bo prowadzimy dokumentację elektroniczną, pozostaliśmy duży obszar gdzie dzieci będą mogły spędzać czas. Tam będzie taka sala gimnastyczna, stoły ping-pongowe, tak żeby te dzieci troszkę zaktywizować również do działania.

Działa również szkoła na terenie naszego szpitala, także tutaj myślę, że te warunki do prowadzenia zajęć też będą dobre.


Już macie tam poradnie i oddział dzienny. Działają też już obiekty związane z centrum dla dorosłych.

Tak, to znaczy poradnie i oddział dzienny przenieśliśmy od pierwszego września, żeby nie robić tego wszystkiego w jednym dniu. Natomiast po drugiej stronie budynku, z tym, że budynek jest całkowicie podzielony na dwie części, czyli dzieci nie mają kontaktu w żaden sposób z dorosłymi, jest oddzielna izba przyjęć, oddzielne wejście. 

Przeniosła się klinika pana profesora Napoleona Waszkiewicza, czyli klinika chorób psychicznych dla dorosłych z Choroszczy. To jest również bardzo dobry ruch, spowoduje to przede wszystkim możliwość kształcenia studentów na miejscu. Nie będą musieli jeździć do Choroszczy żeby odbyć swoje zajęcia.


UDSK ma też cały czas ma też bardzo ważną inwestycję - remont. Teoretycznie ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Jak przebiega?

No już jesteśmy tym wszyscy bardzo zmęczeni. No i przede wszystkim pacjenci i rodzice. Muszę powiedzieć, że rodzice są niezmiernie wyrozumiali, bo w ciągu półtorarocznego okresu trwania remontu wpłynęły dosłownie pojedyncze skargi. 

W tej chwili jeszcze czeka nas trudna jesień i zima, natomiast już myślę, że od marca, kwietnia wszystko wróci dokładnie na swoje miejsce. W tej chwili w takiej prawdziwej swojej lokalizacji jest klinika laryngologii i okulistyki, tam już jest wszystko zgodnie z planem remontowym. I właściwie od dzisiaj, no może od jutra przechodzą do swojej lokalizacji pacjenci z chorobami zakaźnymi, co w dobie zbliżającego się okresu jesienno-zimowego jest dla nas bardzo istotne. 

Tam już mamy 27 łóżek, każda sala posiada łazienkę i każda sala posiada śluzę, czyli jest możliwość izolowania tych pacjentów. 


A po zakończeniu remontu w przyszłości budowa obiektów poradni.

Może tak. Staramy się o pozyskanie środków. W październiku ma być decyzja, planowana jest budowa dużego parkingu oraz przeniesienie poradni do budynku, który będzie połączony łącznikiem, czyli można powiedzieć, że przed DSK na tym obszarze będzie wybudowany prawdopodobnie nowy budynek. O ile uda się nam pozyskać środki.

| red: mag, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?


Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.


Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok