Radio Białystok | Wiadomości | Wykaz punktów wydawania tabletek z jodkiem potasu w woj. podlaskim [lista]
780 punktów dystrybucji jodku potasu zostało przygotowanych w województwie podlaskim. Mieszczą się one głównie w szkołach, remizach, ośrodkach zdrowia.
Urząd wojewódzki przekazał, że obecnie ze względu na brak zagrożenia radiacyjnego, nie ma potrzeby rozpoczęcia wydawania tabletek. Utworzenie punktów jest elementem działań prewencyjnych.
Zgodnie z przygotowaną na wypadek zdarzenia radiacyjnego ulotką w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom przebywającym na zagrożonym terenie tabletki z wysokim stężeniem stabilnego jodu. Jej przyjęcie nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią jodu radioaktywnego.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Noworodki i niemowlęta do roku życia powinny przyjąć jedną czwartą tabletki, dzieci do 3 lat jedną drugą tabletki, dzieci do 12 lat – jedną tabletkę, osoby od 12 do 60 lat dwie tabletki, kobiety w ciąży i karmiące piersią – dwie tabletki.
Tabletka powinna być przyjęta w ciągu 2 godzin od zdarzenia radiacyjnego.
Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu.
Od kilku do kilkudziesięciu miejsc dystrybucji tabletek z jodkiem potasu powstaje w każdym podlaskim samorządzie. Władze zapewniają, że zagrożenie radiacyjne jest niewielkie i jest to działanie profilaktyczne.
"Dług zdrowotny w zakresie chorób nowotworowych po pandemii jest dość duży. Chcemy, aby pacjenci mieli nie tylko szybki dostęp do leczenia, ale także równy dostęp w całym kraju. Kładziemy na jakość, żeby w każdym miejscu w naszym kraju, ta jakość leczenia była taka sama" - mówi Waldemar Kraska.
Żadnego zagrożenia nie ma, ale podlaskie służby przygotowują się na ewentualne wystąpienie skażenia radiacyjnego.