Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska [wideo] - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska [wideo] - wiceminister zdrowia

5.10.2022, 08:13, akt. 10:49

"Dług zdrowotny w zakresie chorób nowotworowych po pandemii jest dość duży. Chcemy, aby pacjenci mieli nie tylko szybki dostęp do leczenia, ale także równy dostęp w całym kraju. Kładziemy na jakość, żeby w każdym miejscu w naszym kraju, ta jakość leczenia była taka sama" - mówi Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska
Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaZ Waldemarem Kraską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kryzys energetyczny, ale też duże inwestycje w kilkunastu szpitalach pediatrycznych w Polsce, w tym w białostockim - placówki dostaną pieniądze z Funduszu Medycznego. O tym z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: 228 milionów złotych dostanie tylko jeden szpital — UDSK w Białymstoku. To pieniądze z Funduszu Medycznego, ale takich zastrzyków ma być więcej dla pozostałych szpitali w Polsce. Na jakie wsparcie w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego mogą liczyć szpitale? 



Waldemar Kraska: W tej chwili rozstrzygnęliśmy konkurs dla szpitali pediatrycznych. To jest 14 nowych propozycji finansowych na rozbudowę infrastruktury właśnie szpitali pediatrycznych w całym kraju. 



Białostocki szpital jest w czołówce tych, co dostały najwięcej, bo nawet Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dostało 60 milionów mniej niż UDSK.



Tak, rzeczywiście. I w rankingu, jeżeli spojrzymy na listę podmiotów, które zakwalifikowały się do tego rozdania, szpital w Białymstoku był na piątym miejscu, czyli bardzo wysoko. To mnie bardzo cieszy, że wniosek był bardzo dobrze przygotowany, dlatego szpital otrzymał tak duże dofinansowanie. W całym kraju to jest ponad 3 miliardy złotych. To jest naprawdę bardzo duży zastrzyk pieniędzy, szczególnie dla tych szpitali pediatrycznych, które są bardzo ważnym elementem naszego systemu ochrony zdrowia, to są najmłodsi ludzie, którzy wymagają najczęściej szybkiej diagnostyki, szybkiego leczenia. Tak, jak w Białymstoku, te pieniądze będą przekazane głównie na rozbudowę AOS, czyli leczenia ambulatoryjnego. Wiemy, że przebywanie dziecka na oddziale szpitalnym wiąże się z dużym stresem i dla dziecka, i dla rodziców, a wiele badań diagnostycznych, wiele procedur medycznych możemy wykonać ambulatoryjnie, więc w tym kierunku idzie Białystok i to bardzo dobrze. 



Ten konkurs był skierowany do pediatrii. Jakie konkursy będą w najbliższym czasie dla pozostałych szpitali? 



Z Funduszu Medycznego, który co roku jest zasilany kwotą 4 miliardów złotych, to jest program przewidziany na lata 2021-2027, w sumie to będzie ponad 40 miliardów zł i także na jesieni właśnie z tego subfunduszu, w którym przeznaczamy pieniądze na tak zwane inwestycje strategiczne, czyli infrastrukturę strategiczną, chcemy ogłosić kolejny konkurs na onkologię. Wiemy, że to też jest bardzo ważne, szczególnie po okresie pandemii dług zdrowotny w zakresie chorób nowotworowych jest dość duży. Chcemy, aby pacjenci mieli nie tylko szybki dostęp, ale także równy dostęp w całym kraju. Także kładziemy na jakość, żeby w każdym miejscu w naszym kraju, obojętnie czy to jest duży ośrodek akademicki taki jak Białystok, a także w mniejszych, ta jakość leczenia była taka sama, żeby ta procedura, która jest wdrażana w przypadku choroby nowotworowej, była wszędzie jednakowa. 



Czy to będzie także związane z tym, że od stycznia wchodzi w życie Narodowa Sieć Onkologiczna? 



Tak. Chcemy, aby od stycznia weszła ta ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. To jest bardzo fajny pomysł, który początkowo obejmie wszystkie szpitale onkologiczne tą siecią. W połowie roku chcemy już pewne ośrodki przesiać, bo tak jak powiedziałem, chcemy, aby ośrodki miały wystandaryzowane procedury, żeby te leczenia odbywały się na podobnych standardach. To dla pacjenta jest też ważne. Myślę, że najważniejsze i najbardziej odczuwalne jest też to, że w sieci onkologicznej każdy pacjent będzie miał swojego przewodnika po tym systemie. To będzie jego koordynator, który będzie mu umawiał wizyty, konsultacje, diagnostykę, leczenie, rehabilitację. Czyli od momentu, kiedy dostajemy czasem złą wiadomość, że jesteśmy chorzy onkologicznie i czasami świat się nam przewraca o 190 stopni, nie wiemy, co dalej zrobić, będziemy mieli osobę przeznaczoną specjalnie dla nas i ta osoba będzie nas prowadziła przez ten czasem zawiły system onkologiczny.



Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii doskonale wiedzą, o czym pan mówi, bo tam, ten system jest już wdrożony. Na jakie wsparcie mogą liczyć szpitale, jeżeli chodzi o rosnące koszty związane z prądem, z ogrzewaniem? Czy rząd pracuje nad jakimiś rozwiązaniami dla nich? 



Szpitale są zaliczane do tej infrastruktury krytycznej, czyli tutaj nośników ciepła nie może zabraknąć, mówiąc o ogrzewaniu, ale także oczywiście o prądzie. Doskonale wiemy, że te ceny także dotykają ochronę zdrowia, dlatego także w tej chwili, szczególnie dla tych mniejszych szpitali, które borykają się z tymi problemami, wprowadzamy mechanizmy ochronne. W tej chwili odbywają się rozmowy dyrektorów NFZ z poszczególnymi dyrektorami szpitali o podniesienie o 16% wyceny punktów, które szpitale wypracowują. Czy to wystarczy? Trudno w tej chwili powiedzieć, bo te ceny niestety z dnia na dzień się zmieniają, raz spadają, raz rosną. Chcemy rozmawiać z dyrektorami i tę informację podjąć.



A co już dyrektorzy sygnalizują?



Dyrektorzy sygnalizują, szczególnie po tej ustawie podwyżkowej, że w tej chwili te pieniądze na podwyżki są, ale niestety wzrosły koszty utrzymania całego zakładu pracy. Chodzi tu o koszty energii i na pewno my musimy się nad tym pochylić, żeby dyrektorzy nie generowali długów, a przetrwali ten trudny okres, który nie wiadomo, ile będzie trwał. 



Jakie sygnały, w jakim czasie popłyną do dyrektorów, jeżeli chodzi o pomoc rządu w kwestii kosztów ogrzewania, prądu? 



Myślę, że jak najszybciej, bo ten czas biegnie. Za chwilę zaczyna się już sezon grzewczy, zbliża się okres zimowy, więc te koszty będą na pewno dość duże. To też jest uzależnione, z jakiego źródła energii ciepła korzysta dany szpital. Dla każdego szpitala musimy opracować oddzielne rozwiązanie. 



Jakie są prognozy resortu zdrowia odnośnie epidemii koronawirusa? 



Mam nadzieję i te prognozy, którymi w tej chwili dysponujemy, pokazują, że przez najbliższe tygodnie, a nie chcę wybiegać daleko w przyszłość, bo to tak, jak z prognozą pogody, nie zawsze się sprawdzają, wydaje mi się, że nie będzie aż tak dużych wzrostów. Aczkolwiek, to, co się w tej chwili dzieje w krajach Europy Zachodniej, widzimy systematyczny wzrost nowych przypadków. Jeżeli chodzi o łóżka szpitalne, bo to jest jakby najbardziej miarodajny wskaźnik, one u nas zatrzymały się na poziomie około 3 tysięcy zajętych łóżek. Trochę teraz zaobserwowaliśmy od 1 września wzrost zajętych łóżek pediatrycznych, ale może jest to związane z powrotem dzieci do szkół. Zrobiliśmy także prognozę od pierwszego października, kiedy młodzież studencka wraca do nauki, nie będzie raczej widocznych wzrostów zakażenia. Mam nadzieję, że także ta akcja komunikacyjna, z którą ruszyliśmy, czyli przekonywanie osób do tej dawki przypominającej, która jest skierowana na ten wariant Omikron, odniesie skutek, bo troszeczkę to jest inna komunikacja, chcemy docierać do ludzi, żeby ich przekonać wiedzą medyczną, pokazać, że ta szczepionka jest bezpieczna, skuteczna i warto się zaszczepić. 



Ostatnio dużo mówi się też o jodku potasu i warto mówić, zwłaszcza tym osobom, które kupują, i nie daj Boże, biorą na zapas. 



To jest pewne niebezpieczeństwo, dlatego zrezygnowaliśmy z rozdysponowania tego jodku wśród mieszkańców, ponieważ tak jak to było z ruchem antyszczepionkowym, także w tej chwili obawiamy się, że w mediach społecznościowych mogą się pokazać różne fake newsy, które będą mówiły, że jest niebezpieczeństwo, proszę wziąć tę tabletkę, a to nie jest obojętne dla naszego zdrowia. To jest preparat, który blokuje naszą tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnego jodu, dlatego myślę, że w tej chwili wojewodowie rozdysponowują te tabletki po poszczególnych gminach i jeżeli będzie, nie daj Boże, taka potrzeba, mieszkańcy na pewno będą o tym powiadomieni i wtedy należy taką tabletkę przyjąć.



Za kilka dni gminy mają przedstawić wykaz miejsc, gdzie te tabletki będą dostępne w razie potrzeby. Dziękuję za rozmowę.


| red: sk, sp



TERAZ NA ANTENIE
Teraz na antenie: Na Dzień Dobry Polskie Radio Białystok

ZNAJDŹ NAS
Polskie Radio Białystok na Facebook
Polskie Radio Białystok na X
Polskie Radio Białystok na YouTube
Polskie Radio Białystok na Instagram


Kacper Wnorowski "VNOROVSKI", fot. Sylwia Krassowska

W piątek, 5 czerwca premiera jego płyty „Ostatni zakręt przed domem”, a w niedzielę premierowy koncert w Studiu Rembrandt


5.06.2026

Jest podwójnym laureatem 7. edycji Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". Vnorovski, czyli Kacper Wnorowski dostał nagrodę za najlepsze wykonanie i prezentację podczas koncertu finałowego oraz nagrodę dodatkową – występ na festiwalu „Podlaskie Dla Ciebie” we wrześniu.

Maciej Bobel, 5.06.2026, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Susza na Podlasiu. Rolnicy alarmują, a oficjalne raporty "widzą zielone uprawy"


4.06.2026

Zdecydowanie dość dużo się to różni, bo aplikacja opiera się o stacje bazowe, które IUNG posiada w terenie. My monitowaliśmy jako Podlaska Izba Rolnicza, żeby było tych stacji zdecydowanie więcej. Co najmniej jedna w gminie dałaby dużo większy, bardziej precyzyjny obraz i ta aplikacja byłaby bardziej precyzyjna - mówi przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Bielsku Podlaskim, członek Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim Maciej Bobel.

Krzysztof Truskolaski, fot. Barbara Sokolińska

Kaski ratują życie, a prawo uderzy w recydywistów. Duże zmiany na polskich drogach


3.06.2026

- Widzimy statystyki. Ja rozmawiałem z wieloma chirurgami, ortopedami, którzy mówili mi, że po wypadkach na tych urządzeniach z kaskami jest dużo mniej powikłań (...), więc kask rzeczywiście ratuje życie - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


Dorota Bujnowska, fot. A. Tyszkiewicz

Nowe kierunki studiów a realia podlaskiego rynku pracy


1.06.2026

- Na pewno perspektywy największe będą miały te techniczne - jeszcze, nadal. Cyberbezpieczeństwo, elektromobilność - te związane z cyfryzacją przemysłu... No, projektowanie gier i robotów można było zostawić jako kierunek pewnie taki, który perspektywy zatrudnienia będzie miał. Więc myślę, że częściowo odpowiadają na potrzeby rynku pracy, ale jest tych propozycji sporo - mówi Dorota Bujnowska.

Nikola Mieleszko i Paulina Pasiuk, fot. Gabriela Lasota

"W nas jest siła i możemy wszystko". Młodzi o problemach, marzeniach i relacjach z dorosłymi


1.06.2026

- W nas jest siła i my wszystko możemy zrobić, ale jeśli nam się chce i mamy marzenia. Cel musimy postawić prosto przed nami - mówi Paulina Pasiuk.

Justyna Steczkowska, fot. Barbara Sokolińska

Justyna Steczkowska: Kreatywność musi być podsycana czytaniem


31.05.2026

- Dzisiaj jesteśmy zbombardowani obrazem, który też jest piękny i bardzo dużo potrafi nam opowiedzieć, ale to, co nam obraz zabiera, to własną kreatywność i wyobraźnię. A kiedy czytamy, to wszystkie możliwe ośrodki zaczynają wytwarzać naszą własną wizję czegoś. Kreatywność musi być podsycana czytaniem, ponieważ nasza wyobraźnia kreuje wiele rzeczy. Od tego się w ogóle zaczynają wielkie sukcesy - od wyobrażenia sobie czegoś - mówi Justyna Steczkowska..


Tomasz Organek na koncercie PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek o swojej drodze muzycznej, momentach zwrotnych w życiu oraz wpływie rodziny na swoją twórczość


31.05.2026

- Po 20 latach złapałem się na takiej myśli, że chyba muszę się zastanowić, co ja chcę dalej robić. Nie wszystko, co robiłem do tej pory, przynosi mi przyjemność - mówi artysta.

Robert Peciak, fot. Sylwia Krassowska

Wiceprezes Koła Rodzin i Przyjaciół 42. Pułku Piechoty zaprasza na rodzinny piknik i wspólne świętowanie


30.05.2026

- Obchody tegorocznego święta 42. Pułku Piechoty będą poświęcone jego pierwszemu dowódcy, którym był płk. Witold Wartha oraz historii sztandaru jednostki - mówi Robert Peciak.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, fot. Paweł Wądołowski

Rusza nabór na „zieloną" Tarczę Wschód. Przyroda wejdzie w skład systemu obrony granic


29.05.2026

Przeznaczyliśmy 450 milionów złotych na projekty odtwarzania bagien, torfowisk, mokradeł, takie projekty odtwarzające ekosystemy wodne, renaturyzacyjne. Chcemy, żeby zdecydowana część tych środków trafiła tutaj na wschód - zapowiada minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Gabriela Lasota

Płaca minimalna przekroczy 5 tysięcy złotych? Związkowcy: "To uczciwe i bezpieczne dla gospodarki"


29.05.2026

- Najniższa krajowa ma zapewnić człowiekowi jakieś podstawowe warunki bytowania. Nie możemy hamować jej wzrostu tylko dlatego, że bardziej doświadczeni pracownicy zarabiają niewiele więcej - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem Iwona Kulesza-Woroniecka.

Adrian Łuckiewicz, fot. Gabriela Lasota

Kim była Nora Ney? Związki gwiazdy przedwojennego kina z Wasilkowem


28.05.2026

- Nora Ney na pewno pierwsze lata życia spędziła w gminie Wasilków. To postać, o której warto pamiętać. Odegrała znaczącą rolę w historii przedwojennego kina - mówi burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

Piotr Siniakowicz, fot. Barbara Sokolińska

Tarcza Wschód szansą dla Siemiatycz. Burmistrz: "Nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości"


28.05.2026

- My się tego wszystkiego uczymy, nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości i musimy to wszystko dostosować do obecnych czasów. (...) To bezpieczeństwo musi się przejawiać w różnych dziedzinach życia - mówił w Polskim Radiu Białystok burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski o powrocie BiKeR-ów, problemach z wykonawcami i budowie hali sportowej


27.05.2026

- Od 1 lipca mamy mieć rowery miejskie. Teraz umowa będzie podpisana na cztery lata, w związku z tym te trzy kolejne sezony już nie będą zagrożone - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Paweł Grzesiewski, 25.05.2026

Projekt „Lex Szarlatan” trafia do Sejmu. Rzecznik Praw Pacjenta zyska potężną broń przeciwko medycznym oszustom


26.05.2026

„Ustawa »Lex Szarlatan« ma po pierwsze chronić polskich pacjentów przed oszustami medycznymi, którzy obiecują terapię skuteczną na wszystko, leczącą nowotwory, choroby genetyczne, nieuleczalne. Ta ustawa ma głównie uderzać w te osoby, które proponują pacjentom metody lecznicze, które nie mają nic wspólnego z medycyną, z aktualną wiedzą medyczną, ale przypisują tym metodom cudowne właściwości lecznicze niemalże na każdy problem zdrowotny - mówi Paweł Grzesiewski.

Maciej Szymański, fot. Barbara Sokolińska

Trzecie miejsce to sukces, a przed nami kolejne wyzwania. Maciej Szymański o stabilizacji, pucharach i transferowej rzeczywistości Jagiellonii


25.05.2026

- Uważam, że to jest ogromna kopalnia doświadczeń, to, co się wydarzyło przez ostatnie trzy lata w Jagiellonii, to, co będzie się działo w przyszłym sezonie, jeżeli chodzi o ponowną grę w pucharach. I tak, zdecydowanie uważam, że należy rozpatrywać trzecie miejsce w kategoriach sukcesu Jagiellonii Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprezes i dyrektor zarządzający Jagi Maciej Szymański.


Afimico Pululu, III miejsce Jagiellonii Białystok w sezonie 2025/2026 - dekoracja medalowa, 23.05.2026, fot. Joanna Szubzda

Ostatni mecz, ostatni gol, ostatnie chwile Afimico Pululu w Jagiellonii


24.05.2026

Jestem szczęśliwy, że to moja bramka zapewniła drużynie trzecie miejsce w lidze, że w ten sposób żegnam się z Jagiellonią, bo chciałem na koniec zdobyć z drużyną medal - mówi Afimico Pululu, napastnik, który w sobotę pożegnał się białostockimi kibicami.

Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

„Last Dance” Afimico Pululu w Białymstoku. Jagiellonia żegna swojego lidera


23.05.2026

Wiemy, jak ważną postacią - będę mówił jeszcze w czasie teraźniejszym - jest Afimico Pululu dla klubu, dla drużyny. No, ale takie momenty w życiu i w sporcie są na porządku dziennym, że jedni piłkarze przychodzą, inni odchodzą. Ale to pewnie nasze wspólne wzruszenie jest spowodowane tym, że to piłkarz, z którym Jagiellonia przeżyła najpiękniejsze chwile w historii - mówi Łukasz Masłowski.

Jerzy Kułakowski, 22.05.2026, fot. Tomasz Kleszczewski

W sobotę Jagiellonia Białystok gra ostatni mecz w sezonie. Na mistrzostwo już szans nie ma, ale stawka wciąż jest duża.


22.05.2026

Walczymy o medal srebrny lub brązowy, ale chodzi też o pieniądze, które wypłaca ekstraklasa za każde miejsce w tabeli oraz o premię dla tych, którzy się zakwalifikują do europejskich rozgrywek. Drugie miejsce to 12 mln zł dla klubu, trzecie - 8 mln, a czwarte - tylko 4 mln - mówi Jerzy Kułakowski, dziennikarz sportowy Polskiego Radia Białystok.


Andrzej Parafiniuk, fot. A. Tyszkiewicz

Innowacje w podlaskim biznesie. Dolina Rolnicza 4.0 otwiera nowy rozdział


22.05.2026

Może to nie jest tak, że konkurs ten jest niezwykły, ale próbujemy zmienić trochę podejście. Zresztą na wniosek przedsiębiorców. Chcemy odczarować innowacyjność. Doszliśmy do takiej bariery, że czasami wymagamy od przedsiębiorców, żeby byli bardziej wynalazcami niż innowatorami... A innowacja, według naszej filozofii, to inaczej i lepiej niż do tej pory - mówi Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiego Funduszu Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0.

Hubert Ostapowicz, fot. Gabriela Lasota

Jak wygląda rynek pracy w naszym regionie?


21.05.2026

- Podlascy pracodawcy zatrudniają coraz mniej osób. Niestety, tworzymy coraz mniej nowych stanowisk pracy - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Hubert Ostapowicz.

Robert Wardziński, fot. Sylwia Krassowska

Choroszcz najlepsza w Polsce. Jak zarządza się finansami gminy?


20.05.2026

- Choroszcz od wielu lat dba o finanse i wszystkie sfery życia społecznego. Dzisiaj zostaliśmy docenieni, a 717 gmin za nami pokazuje, że to, co robimy i w co inwestujemy, ma sens - mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.


Dorota Gawryluk, fot. A. Tyszkiewicz

Czy błękitno-zielona rewolucja uratuje Białystok? Międzynarodowa konferencja w Politechnice Białostockiej


19.05.2026

Jesteśmy rozpoznawani jako stolica Zielonych Płuc Polski, ale w rzeczywistości borykamy się z wieloma trudnościami, które dotyczą głównie redukcji powierzchni zieleni zarówno w mieście, jak i w regionie. I myślę, że jakoś tak sobie z dużą łatwością folgujemy te decyzje na temat usuwania drzew. Powinniśmy je rozważać bardzo skrupulatnie i bardzo dokładnie, bo każdy ubytek w drzewostanie, każda wycinka drzew generuje po prostu straty - mówi dr inż. Dorota Gawryluk.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Gabriela Lasota

Pół roku od otwarcia przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy


18.05.2026

- Zamknięcie ruchu transgranicznego z Białorusią spowodowało, że powstała luka i ta przestrzeń została zajęta przez Chiny, przez towary z Azji - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód".

źródło: stock.adobe.com

Od pola walki po medycynę. Coraz większa rola dronów


16.05.2026

- Drony zastąpiły w zasadzie człowieka - mówi profesor Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z rekreacją, dziś są jednym z kluczowych elementów nowoczesnej wojny, ochrony granic, ratownictwa i medycyny.


Anatol Kraśko, fot. Gabriela Lasota

Radio w sercu miasta. Kultowe odbiorniki w Noc Muzeów w Pałacu Branickich


14.05.2026

- Zaprezentujemy najstarsze odbiorniki, jakie mamy w swojej kolekcji, czyli od lat trzydziestych do osiemdziesiątych. Są to odbiorniki, których już nigdzie nie ma - mówi Anatol Kraśko, zapraszając na Noc Muzeów z Polskim Radiem Białystok.

gen. Sławomir Klekotka, fot. A. Tyszkiewicz

Nowe wyzwania na granicy z Litwą i nowoczesna atrakcyjna służba w Straży Granicznej


14.05.2026

To nie tylko kontrole. Mamy tam zakrojone też działania operacyjne. Wspierają nas różne inne służby. Natomiast my przede wszystkim uderzamy w przemytników osób i osoby, które trudnią się pomocnictwem. I takich osób w tym roku zatrzymaliśmy 41. (...) Ten świat się zmienia, głównie przenosi się do mediów społecznościowych. Są to zamknięte grupy, kanały przerzutowe. Jak gdyby głównie operują w internecie. Rozliczają się też między innymi przy użyciu kryptowalut - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Jarosław Iwaniuk, fot. A. Tyszkiewicz

Co dalej z biblioteką Kamunikat.org? Kto mógł stać za atakiem na tę stronę?


13.05.2026

W jednym miejscu była zebrana taka skarbnica białoruskiej tożsamości, białoruskiej literatury. Wiele osób pisało mi dziękując za stworzenie tego Kamunikatu (...). Także Kamunikat był bardzo potrzebny, ale no widocznie dla reżimu Łukaszenki jest to taka sól w oku i musieli z tym coś zrobić. No i zrobili, ale my się nie poddamy - mówi Jarosław Iwaniuk, prezes Fundacji Kamunikat.org.


Źródło: archiwum prywatne

Koniec taniego tankowania? "Dobra passa cenowa właśnie się kończy"


13.05.2026

- Sytuacja znowu się zaostrzyła, jeśli chodzi o główny powód, dla którego pakiet CPN został wprowadzony. A więc Bliski Wschód dalej pozostaje tematem niezamkniętym, który przemawia za utrzymaniem tego pakietu chroniącego nas, kierowców, konsumentów przed wysokimi cenami paliw - mówiła w Polskim Radiu Białystok analityczka rynku paliw z Biura Maklerskiego Reflex Urszula Cieślak.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Susza w Narwiańskim Parku Narodowym. "Narew zaczyna nam umierać"


12.05.2026

- W 30-letniej historii Narwiańskiego Parku Narodowego nigdy poziom wody nie był tak niski. (...) Narew zaczyna nam umierać. Powoli, ale ten brak wody widzimy na co dzień - alarmuje dyrektor NPN Grzegorz Piekarski.

Jacek Pronobis, fot. Barbara Sokolińska

Egzamin ósmoklasisty to "mała matura"? Dyrektor SP 34: "Uczniowie są inteligentni i potrafią kalkulować"


11.05.2026

- Dzisiaj polega to na tym, że każdy uczeń dostaje kartę egzaminacyjną, kartę odpowiedzi, wypełnia test ABCD, strzela i może wyjść. I wynik może być zero. (...) Młodzież dzisiaj jest naprawdę bardzo inteligentna, umie liczyć i wie dobrze, że jeżeli nawet dostanie marne wyniki, to szkoła, przynajmniej zawodowa, go i tak przyjmie - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Pronobis.


Jarosław Iwaniuk, fot. Gabriela Lasota

O "Kamunikacie", największej białoruskiej bibliotece internetowej mówi jej twórca - Jarosław Iwaniuk


10.05.2026

Zaczęła się prawie przypadkowo, a po 26 latach ma w swoich zbiorach kilkadziesiąt tysięcy książek, artykułów, tekstów. Białoruska Biblioteka Internetowa Kamunikat.org, największa białoruska biblioteka internetowa na świecie od samego początku popularyzuje literaturę poprzez bezpłatny dostęp w sieci.

Bartłomiej Łochnicki, Lena Moroz, Gabrysia Parambol, Dorota Białkowska, fot. Sylwia Krassowska

Musicalowy doping w Radiowej Strefie Kibica Polskiego Radia Białystok


9.05.2026

W niedzielę (10.09) podczas 13. PKO Białystok Półmaratonu Radiowa Strefa Kibica zamieni się w prawdziwą scenę musicalową. Wszystko za sprawą uczennic i instruktorów z Białostockiej Akademii Musicalowej, którzy swoim śpiewem i tańcem będą zagrzewać biegaczy do walki o jak najlepsze wyniki.

Andrzej i Oksana Poczobutowie, fot. archiwum prywatne

Andrzej Poczobut: Zamierzam wrócić do Grodna. Jestem tam potrzebny


8.05.2026

- Jak już mój stan zdrowia się poprawi, lekarze powiedzą, że wszystkie wskaźniki są dobre, zamierzam wrócić do Grodna. Bez wątpienia jestem tam bardzo potrzebny - mówi Andrzej Poczobut.


Tomasz Klim, fot. Joanna Szubzda

Fontanna na Plantach i nowy żłobek. Miasto zerwało umowy. Dlaczego?


8.05.2026

- Żłobek miał być na koniec marca. Żłobka nie ma. Na moment rozwiązania umowy wykonawca zrobił 40 proc. całości inwestycji, co ewidentnie świadczy o tym, że nie było szansy na to, żeby ten żłobek do 1 września zaczął funkcjonować - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.

Katarzyna Arłukowicz-Strankowska, fot. Barbara Sokolińska

Wścieklizna w Białymstoku: nowe restrykcje i obowiązkowe szczepienia kotów


7.05.2026

- Zwierzęta dzikie były, są i będą, będą one mieszkały w okolicy siedzib ludzkich. My często jesteśmy sami winni temu, ponieważ je wabimy. Zwierzęta przychodzą do miast dlatego, że mają tu bogatą bazę pokarmową. Celowo dokarmiając dzikie zwierzęta, robimy im wielką krzywdę, więc apel do państwa: proszę ich nie dokarmiać - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Arłukowicz-Strankowska.

Wojciech Borzuchowski, fot. Gabriela Lasota

Z danych Generalnego Pomiaru Ruchu 2025 wynika, że po głównych podlaskich trasach jeździ coraz mniej samochodów. Dlaczego tak jest i jakie mogą być tego skutki?


6.05.2026

- To głównie efekt tego, że nam się ruch trochę w swojej strukturze przełożył na nowy szlak komunikacyjny, jakim jest Via Baltica. Mieliśmy też zamknięte przejścia z Białorusią i ten cały ruch tranzytowy poszedł na południe - poza naszym regionem - mówi dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok