Radio Białystok | Wiadomości | W Szumowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Szumowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

autor: Adam Dąbrowski

7.12.2022, 17:39, akt. 18:39

To będzie ponad 650 metrów kwadratowych oddanych do użytku seniorom i osobom niesamodzielnym. W Szumowie podpisano umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Centrum powstanie w Pęchratce Polskiej w przebudowanym budynku po szkole podstawowej, którą samorząd zlikwidował trzy lata temu ze względu na brak uczniów.


- Chichotem losu jest to, że teraz z tego obiektu będą korzystać ci, którzy sami go budowali dla swoich dzieci i wnuków. Tam znajdą się mieszkania dla pięciu osób, ale kolejnych piętnaście będzie mogło tam spędzać czas w dzień, korzystając także z obiadów. Chcielibyśmy, żeby tam zamieszkali między innymi trzej mieszkańcy naszej gminy, którzy przebywają obecnie w domach pomocy społecznej, a gmina ponosi tego koszty - mówi wójt Jarosław Cukierman.


O pieniądze na własne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne samorząd Szumowa zabiegał od dłuższego czasu, ale kolejne edycje programu nie kończyły się pomyślnym rozstrzygnięciem dla gminy.

Według wójta umowę można było teraz podpisać, po trzecim już naborze wniosków, głównie dzięki pomocy posła Jarosława Zielińskiego.


-  W rozmowie z minister rodziny i polityki społecznej panią Marleną Maląg, przedstawiłem wszystkie argumenty przemawiające za tą lokalizacją. W Polsce północno-wschodniej takich palcówek nie ma zbyt wiele, a potrzeba ich z każdym rokiem coraz więcej. Ta w gminie Szumowo wypełnia jedną z takich białych plam na mapie w tej części naszego województwa - mówi poseł Jarosław Zieliński.


Stworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce kosztować będzie ponad 3,5 mln zł - z czego niemal 3 mln to dofinansowanie.

Prace budowlane mają skończyć się w ciągu 10 miesięcy, by seniorzy mogli zamieszkać w swoim nowym domu od 1 stycznia 2024 r.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Krasnopolu powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

14.07.2022, 00:29

W specjalnym pomieszczeniu wykwalifikowana kadra zajmie się osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Na ten cen gmina otrzymała 2 632 000 zł. Sama musiał dołożyć jedynie 41 000 zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok