Radio Białystok | Wiadomości | Spada liczba prób nielegalnego przekraczania granicy - SG podsumowuje rok

Spada liczba prób nielegalnego przekraczania granicy - SG podsumowuje rok

autor: Wojciech Szubzda

1.01.2023, 18:28, akt. 18:48

W ubiegłym roku Straż Graniczna odnotowała ok. 15,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W roku 2021, kiedy wybuchł kryzys migracyjny, takich prób było prawie 40 tys.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Po wybudowaniu stalowej zapory i oddaniu do użytku kolejnych kilometrów bariery elektronicznej liczba prób przedostania się do Polski spadła. Widać to na przykład, porównując październik 2021 do października 2022 - mówi rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej major Katarzyna Zdanowicz.


- W roku 2021, w którym rozpoczął się kryzys migracyjny, najwięcej prób nielegalnego  przekroczenia granicy mieliśmy w październiku - ponad 17,4 tys. Natomiast w 2022 tych prób też było najwięcej w październiku - 2,6 tys., czyli już prawie siedmiokrotnie mniej - mówi major Katarzyna Zdanowicz.


Według Straży Granicznej w ubiegłym roku zmienił się też profil migranta.


- Na początku osoby te przylatywały do Mińska i białoruskie państwo organizowało proceder nielegalnego przekroczenia granicy - głównie dla osób z Iraku, Afganistanu i Syrii. Natomiast w 2022 roku osoby te zmieniły kierunek. Przylatują legalnie na wizach studenckich lub pracowniczych najpierw do Rosji i stamtąd potem próbują przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę - wyjaśnia major Zdanowicz.


W początkowej fazie kryzysu granicę próbowały pokonać głównie osoby z Iraku, Afganistanu i Syrii. Z czasem było coraz więcej obywateli także innych państw z całego świata.


- Mieliśmy taki miesiąc w 2022 roku, że obywatele prawie 40 państw próbowali przekroczyć granicę wbrew prawu. Byli to m.in. obywatele Iraku, Jemenu, Afganistanu, Iranu, Indii, Arabii Saudyjskiej, Turkmenistanu, Pakistanu, Bangladeszu, Turcji, a także Egiptu, Sri Lanki, Senegalu, Somalii, Kamerunu, Kenii, Nigerii, Nepalu, Sudanu, Algierii, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Kuby i Rosji - wymienia rzeczniczka.


Bariera stalowa jest zamontowana na długości 186 km. Straż Graniczna sukcesywnie oddaje do użytku też barierę elektroniczną, czyli system kamer i czujników ruchu. To zabezpieczenie będzie miało 206 km. Całość ma być gotowa w połowie stycznia.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna oddała do użytku kolejne odcinki elektronicznej bariery na granicy z Białorusią

30.12.2022, 15:57

To wzmocnienie ochrony polsko-białoruskiej granicy. W piątek (30.12) Straż Graniczna odebrała i uruchomiła kolejne dwa odcinki bariery elektronicznej o łącznej długości ponad 35 km w okolicy Mielnika i Czeremchy.


Nie będzie przedłużany zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią na mniej niż 200 metrów

29.12.2022, 14:22

Nie będzie przedłużenia zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - Straż Graniczna nie złożyła stosownego wniosku do wojewody. Od nowego roku obowiązujące będą tam przepisy o pasie drogi granicznej.


SG poinformowała służby białoruskie o osobie, która potrzebuje pomocy - nie zareagowali

28.12.2022, 17:44

Straż Graniczna poinformowała służby białoruskie o zauważonej w środę (28.12) po białoruskiej stronie granicy leżącej osobie, która wymaga pomocy, ale Białorusini nie zareagowali - podał w komunikacie Podlaski Oddział SG.


Rzeczniczka SG: Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną, rozsyła nieprawdziwe komunikaty o otwarciu przejścia w Kuźnicy

24.12.2022, 15:45

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok