Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura postawiła zarzuty byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

Prokuratura postawiła zarzuty byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

3.02.2023, 16:59, akt. 17:20

Były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty, w związku z potrąceniem rowerzystki. Do zdarzenia doszło w 2019 roku w Hajnówce.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Podejrzany nie przyznał się. Skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień i odpowiedzi na pytania - poinformował w piątek (3.02) zastępca szefa Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Andrzej Stelmaszuk. 

Chodzi o wypadek, do którego doszło 4 maja 2019 roku na oznakowanym przejściu dla pieszych w Hajnówce. Jak podawali wtedy śledczy, potrącona 70-letnia rowerzystka miała złamaną kość podudzia, otarcia twarzy i dłoni. 

Śledczy informowali też - w wydanym wtedy komunikacie - że po wypadku kobieta została przez Włodzimierza Cimoszewicza i jego znajomych odwieziona do miejsca zamieszkania, a następnie - za namową byłego premiera i tych znajomych - do szpitala. 

Policja przyznała oficjalnie, że samochód polityka nie miał ważnych badań technicznych.

W wydanym w dniu wypadku oświadczeniu Cimoszewicz napisał m.in. że jechał z prędkością ok. 30 km/h, udzielił poszkodowanej pomocy i "po przekonaniu o konieczności poddania się badaniu lekarskiemu została ona odwieziona do szpitala". 

Zaprzeczał, by uciekł z miejsca wypadku. Mówił też wtedy, że nie zawiadomił policji o sprawie przede wszystkim "z powodu emocji". 

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w połowie 2020 roku wystąpiła do Parlamentu Europejskiego, o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosła Cimoszewicza.

Prokuratura wskazywała wówczas, że zgromadzony materiał dowodowy - w tym opinia biegłych - wskazują, że zasadniczą przyczyną wypadku była spóźniona reakcja europosła.

Śledczy nie zastosowali żadnych środków zapobiegawczych. Na razie nie wiadomo, jak szybko zakończy się postępowanie przygotowawcze.

O postawionych zarzutach poinformował jako pierwszy portal dorzeczy.pl. W wypowiedzi dla onet.pl b. premier zgodził się na podawanie - w związku zarzutami - jego pełnego nazwiska oraz publikowanie wizerunku.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura wciąż szuka świadków wypadku z udziałem rowerzystki i W. Cimoszewicza

31.05.2019, 11:32

Białostocka prokuratura okręgowa ponowiła apel do potencjalnych, naocznych świadków potrącenia w Hajnówce rowerzystki przez b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Dotąd nie zgłosiła się żadna taka osoba. Śledztwo trwa, na razie nikomu nie postawiono w nim zarzutów.


Wypadek z udziałem byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza - do szpitala trafiła potrącona kobieta

4.05.2019, 13:10

Do szpitala trafiła kobieta, którą potrącił w Hajnówce samochód kierowany przez byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok