Radio Białystok | Wiadomości | "Zdrowie psychiczne w okresie okołoporodowym" - dzień otwarty w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku

"Zdrowie psychiczne w okresie okołoporodowym" - dzień otwarty w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

24.03.2023, 07:14, akt. 16:44

Warto prosić o pomoc i nie trzeba się tego wstydzić. Do tego przekonywali w piątek (24.03) specjaliści w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
"Zdrowie psychiczne w okresie okołoporodowym" - dzień otwarty w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zorganizowano tam dzień otwarty pod hasłem: "Zdrowie psychiczne w okresie okołoporodowym". 

Wzięły w nim udział przyszłe mamy i te, które niedawno urodziły dziecko, tak jak np. pani Dominika mama niespełna rocznej Marysi.


Często inaczej wyobrażamy sobie macierzyństwo, a zupełnie inaczej ono wygląda, bardzo często sugerujemy się tym, co jest np. w internecie i wydaje się, że po urodzeniu dziecka od razu będziemy dzielne, silne, idealne - mówi pani Dominika.


Młode mamy przyznają, że trudno przyznać się do tego, że czegoś nie wiedzą, że nie są czegoś pewne, że potrzebują czasu dla siebie i odpoczynku.  


Po urodzeniu dziecka mama często przestaje być widziana, a są wysokie oczekiwania wobec niej, że musi w każdej sytuacji sobie poradzić i że wszystko, co się dzieje, tylko jej dotyczy, a nam zależy na tym, żeby mamy mogły przyjść i powoli stawać się mamami, bo również do tego są potrzebne: czas i wsparcie - mówi terapeutka z Centrum Pomocy Dzieciom Agnieszka Onoszko-Grodzka.  


Centrum Pomocy Dzieciom mieści się w Białymstoku przy ul. Kleeberga 8. Organizuje ono konsultacje dla mam, które czują, że tego potrzebują i nie jest ważne z jakiego powodu. 

Działa tam grupa wsparcia dla kobiet, których dziecko nie ukończyło jeszcze roku, a w przypadku dużych problemów, kiedy np. dochodzi do depresji poporodowej, jest możliwość konsultacji z lekarzem.  

Od 15 do 22 procent kobiet zmaga się z depresją okołoporodową. Tak wynika ze statystyk. Może ona pojawić się tuż po urodzeniu dziecka, ale też po upływie kilku tygodni, a nawet miesięcy. 


| red: bs, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młoda mama w depresji

17.03.2023, 13:48

Zaburzenia depresyjne po porodzie występują naprawdę często. Ze statystyk wynika, że cierpi na nie od 15 do nawet 22 procent kobiet.


23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją

23.02.2023, 09:17

Szacuje się, że z tą chorobą zmagają się cztery miliony Polaków. 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.


Światowy Dzień Walki z Depresją

21.02.2023, 12:11

W czwartek (23.02) będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Depresją. Szacuje się, że z tą chorobą zmaga się 4 mln Polaków.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok