Radio Białystok | Wiadomości | Odkrycia archeologiczne podczas rewitalizacji rynku w Mielniku - znaleziono m.in. wiekowe monety

Odkrycia archeologiczne podczas rewitalizacji rynku w Mielniku - znaleziono m.in. wiekowe monety

autor: Marcin Mazewski

28.03.2023, 16:56, akt. 19:19

Dawne monety, przedmioty codziennego użytku sprzed setek lat, a także piwnice prawdopodobnie dawnej królewskiej karczmy. Takich odkryć dokonano podczas prac archeologicznych towarzyszących rewitalizacji placu Kościuszki w Mielniku.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Odkrycia archeologiczne podczas rewitalizacji rynku w Mielniku - znaleziono m.in. wiekowe monety - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chociaż położona nad Bugiem miejscowość to dawne miasto królewskie - to kolejne wykopy, wciąż potrafią dostarczyć nowych niespodzianek.

Prace rewitalizacyjne w centrum Mielnika od początku objęte są nadzorem archeologicznym.


- Wiedzieliśmy, że rynek w Mielniku może skrywać bardzo ciekawe historie i tak też było tym razem. Oprócz odkrytej karczmy królewskiej, dokopaliśmy się również do przyczółka piwnicy przy karczmie. Od początku współpracujemy z PWKZ w Białymstoku - mówił wójt Mielnika Marcin Urbański.


Jak podkreśla Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, Mielnik to miasto królewskie z długą historią, stąd można było się spodziewać różnych ciekawych odkryć.


- Wydawaliśmy kilka pozwoleń, ponieważ mieliśmy co rusz nowe odkrycia archeologiczne. Odkryte zostały założenia sięgające - początkowo myśleliśmy XVIII wieku - ale okazuje się, że raczej będzie to wcześniejszy okres, nawet XVI w. - dodaje prof. Małgorzata Dajnowicz.


Podczas prac na mielnickim rynku, natrafiono też na wiele różnych zabytków z różnych okresów - m.in. są to wiekowe monety.


- Zabytki, które udało się znaleźć podczas mojego nadzoru to m.in. 15 monet, z których najstarsza to denar gdański Zygmunta Starego z połowy XVI wieku, większość monet jest z wieku XVII. Także wiele przedmiotów, które świadczą o codziennym użytkowaniu - takich jak igły, szydła. Ciekawym zabytkiem jest żelazna ostroga z XVI lub XVII wieku - mówił archeolog z PAN dr Grzegorz Śnieżko.  


Prace archeologiczne nie opóźnią rewitalizacji Placu Kościuszki. A piwnice dawnej królewskiej karczmy mają być częściowo udostępnione mieszkańcom i turystom - będą służyły celom wystawienniczym.  

Dotychczasowy park ma być miejscem relaksu i odpoczynku, powstanie m.in. fontanna, ale zadbano też o odpowiednią ekspozycję historyczną.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsza Podlaska Konferencja Archeologiczna

23.03.2023, 18:32

W województwie podlaskim w ostatnich latach wzrosła liczba badań archeologicznych, a to zaowocowało wieloma cennymi odkryciami - m.in. o tym dyskutuje kilkudziesięciu naukowców z całej Polski podczas Pierwszej Podlaskiej Konferencji Archeologicznej.


Do Muzeum Podlaskiego trafiły zabytki zatrzymane przez celników

16.04.2018, 12:11

XVIII-wieczne rosyjskie monety oraz unikatowe ozdoby z epoki brązu i żelaza zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano w poniedziałek (16.04) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.


"Archeologia Białegostoku"

17.07.2016, 11:00

"Archeologia Białegostoku"

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok